Windows 11 hakkında

ispençiyar

Centipat
Bir son kullanıcı olarak kendimce hala eksik/fazla/yanlış bulduğum Windows/Windows 11 özelliklerini yazacağım.

1. Başlat Menüsü
1.1.
Sabitlenmiş uygulamalar ve önerilenler kısmında satır sayısı hala isteğe bağlı tam olarak değiştirilemiyor. 22H2 ile biraz iyileştirilmiş olsa da tam bir esneklik sağlamıyor. Şahsen ben önerilenler kısmını kullanmıyorum, sadece sabitlenmiş uygulamalar kısmını kullanmak isterdim.
1.2. Sabitlenmiş uygulamalar kısmından sürükle bırak yapılarak görev çubuğuna uygulama sabitlenemiyor. Tüm uygulamalar listesi üzerinden yapılabiliyor bu ama sabitlenmiş uygulamar üzerinden de yapılabilse daha işlevsel olurdu.

2. Görev Çubuğu
2.1.
Sistem tepsisinin isteğe bağlı olarak görünebilmesi veya gizlenebilmesini sağlayan bir görev çubuğu ayarı olmasını bekerdim. Oradan hızlı bir şekilde işlemleri halletmek güzel oluyor fakat istemeyen kullanıcılar olabilir, böyle bir seçenek olsa daha esneklik sağlanmış olurdu.
2.2. Görev çubuğunun üzerinde beliren, 22H2 ile gelen beyaz ince çizgi çok göze batıyor. Ne amaçla geldi anlamıyorum, bence gitmeli. Umarım bunun üzerine bir çalışma yapılıyordur.
2.3. Görev çubuğu sağ tık menüsünün kısa olması gayet iyi bence. Windows 10'da çok uzun ve gereksiz kısımlar vardı bu haliyle güzel olduğunu düşünüyorum. Yapılacak bir ayar veya gidilecek bir uygulama varsa bunun buradan yapılması çok da gerekli değildi bu hali yeterli bence. Ancak başlat simgesi üzerine tıklandığında açılan menü biraz uzun ve orada olmasını gerektirmeyecek kısımlar var bence. Biraz sadeleştirilmeli. Ayrıca bende mi sadece böyle bilmiyorum terminal yazacağı yere teriminal yazıyor.

3. Sağ Tık Menüsü
Ben yeni sağ tık menüsünden çok memnunum. Hatta 22H2 ile bazı stabilite ve hız problemleri giderilince şuan şahane çalışıyor. Ama çok saçma bulduğum bir kısım var o da diğer seçenekler kısmı. Tamamen bir fiyasko bence bu kısım. Çünkü hem windows 10 menüsü açılıyor hem de zaten ana sağ tık menüsünde bulunan kopyala, kes, yapıitır, özellikler gibi bazı seçenekler burda da gereksiz yere bulunuyor. Ve bazı gereksiz diğer seçeneklerin de çıkarılarak sadeleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Hatta diğer seçenekler kısmı sadeleştirilip yana açılır bir menü şeklinde düzenlenebilir tıpkı "yeni" seçeneğindeki gibi.

4. Dosya Gezgini
Dosya gezgini bu haliyle bence gayet güzel (ben yaşamadım ama bazı performans sorunu yaşayanlar olmuş bunun haricinde). Sadece tek bir eksiklik gözüme çarpıyor o da dosya gezginindeyken sağ tık yapıldığında yenile seçeneğinin çıkmaması. Anca üst bar üzerinden yenile yapılabilir. Sağ tık menüsüne yenile seçeneği eklenmeli bence.

5. Windows Araçları
Birçok windows aracı hala eski temaya hatta eski yazı tipine,simgesine sahip. Bunların WinUI, akrilik, mika efekti her neyse Windows 11'e uygun bir hale getirilmesi gerekiyor. Ayrıca simgelerin ve yazı tiplerin de o şekilde. Windows 10'dan beri böyle neden yapılamıyor çok şaşırtıcı geliyor bana gerçekten.

6. Ayarlar-Denetim Masası
Bu ikili sistemde çift başlılık oluşturuyor ve gerçekten windowsa, microsofta yakışmıyor bu durum. Ben ayarlar menüsü ile devam edilmesi taraftarıyım ama bunun denetim masasının özelliklerinin çoğunu kırparak değil de gerçekten işlevsel olan gerekli özellikler ile beraber ayarlara geçirilerek denetim masasının kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca ayarlar içinde biraz ordan oraya atlama gibi durum oluyor o da düzenlenmeli.

7. Yerleşik Windows Uygulamaları
Çoğu uygualama güncellense de posta, takvim, hava durumu, windows güvenliği gibi bazı uygulamalar hala windows 10 temasında. Windows 11'e uygun olacak şekilde güncellenmeli.

8. Microsoft Store
8.1.
Adının bile yanlış olduğunu düşünüyorum. Windows store olması daha doğru olurdu bence. Ama bu bir detay daha önemlisi hala yetersiz uygulamaya sahip ama eskiye göre baya bir yol katetti. Benim asıl sorun yaşadığım kısım ise hız konusunda. Bende en yavaş açılan uygulama bu. Bir stabilite sorunu var bariz olarak hala da çözülemedi.
8.2. UWP uygulamalarını genel olarak beğeniyorum. Ben bir son kullanıcıyım win32 ye göre ne gibi avantajları yararları var pek bilmiorum ama genel olarak iyi bir izlenimim var. Ancak Firefox bile UWP uygulama yazarken Edge'in UWP olmaması bir tezatlık oluşturuyor gibi geliyor bana.

9. Microsoft Edge
9.1.
Varsayılan olarak kullandığım (ilk çıktığı günden beri) bir tarayıcı. Çok memnunum ama hatalı bulduğum yönleri var. Seçenekler menüsü gittikçe uzuyor ve Chrome'a göre daha seri çalışması gibi bir avantajı ile öne çıkmışken gittikçe şişiriliyor. Seçenekler menüsünde bir ayar ararken insan kayboluyor adeta, biraz sadeleştirilmeli. Onun dışında Edge gerçekten bazı özellikler konusunda öncü olan güzel bir tarayıcı.
9.2. Koyu mod kullanmayı seviyorum ama diğer tarayıcılarla kıyasladığımda daha çok gri mod kullanıyormuşum gibi geliyor. Daha doğru bir koyu mod sergilemesi gerekiyor bence.

İlk çıktığı günden beri Windows 11 (daha önceden de uzun bir süre xp, 7, 8, 10 da kullandım) kullanan birisi olarak gözlemlerim bu şekilde. Sizinde katıldığınız, katılmadığınız ya da eklemek istedikleriniz varsa yazmanızı rica ediyorum.

Bir de dediğim gibi ben bir son kullanıcıyım (ciddi manada :D). Geri bildirim verme vs. konularında çok bir bilgim yok. Eğer geri bildirim yapan arkadaşlar mevcutsa burada yazdıklarımdan geri bildirim verirse çok memnun olurum.
İyi günler.​

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı