Windows 11 kaç ayda bir formatlanmalı?

Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistemimi 26 Nisan da teslim aldım ve o günden bugüne kullanıyorum aktif bir şekilde sizce 23H2 tam sürüm çıktığında mı formatlayayım yoksa şu anda formatlamam mantıklı mı olur? Genel olarak sistem parçalarım Windows 11'le daha iyi çalıştığı için 11 kuracağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öyle bir periyot yok. Kullanım alışkanlıklarına göre tamamen değişir. Çok fazla program yükleyip kaldırdığında veya bilgisayarın yavaşladığını hissettiğinde atabilirsin.

0 formatla bile devam edilebilir -etme-.

10 yıldır 8.1 den yükseltme +Windowsu SSD’ye taşıma ile Windows 10 kullanıyorum benim hatamdan dolayı bazı mağaza uygulamalarının çalışmaması dışında hiç bir sorun yok 4. Nesil i3’te çatır çutur çalışıyor, olay günlüğünde de sorun yok önemli olan kullanmasını bilmekte bence.

10 yıldır 8.1 den yükseltme +Windowsu SSD’ye taşıma ile Windows 10 kullanıyorum benim hatamdan dolayı bazı mağaza uygulamalarının çalışmaması dışında hiç bir sorun yok 4. Nesil i3’te çatır çutur çalışıyor, olay günlüğünde de sorun yok önemli olan kullanmasını bilmekte bence.

Hocam ona bir format atalım ya. 😃

Hocam ona bir format atalım ya. 😃

Genelde dikkatliyimdir, uygulamaların nerede kalıntı bıraktığını çok iyi biliyorum, appdata, programdata'yı uygulama kaldırıldıktan sonra kendim temizliyorum, kafama göre DLL atmıyorum, hata veren dll dosyalarının nasıl bulunması gerektiğini çok iyi biliyorum, kafama göre windows hizmetlerini kapatmıyorum.

Mağaza uygulamaları da yerel administrator hesabı yüzünden meydana geldi, fall creators güncellemesinden sonra kendisine mağaza uygulamalarını çalıştırma desteği geldi, onun için izinleri düzenleyim derken gitti, şimdi de mobil veri mevcut, internet taşındığım evde henüz bağlanmadığı için de indiremiyorum.

Genelde dikkatliyimdir, uygulamaların nerede kalıntı bıraktığını çok iyi biliyorum, appdata, programdata'yı uygulama kaldırıldıktan sonra kendim temizliyorum, kafama göre DLL atmıyorum, hata veren dll dosyalarının nasıl bulunması gerektiğini çok iyi biliyorum, kafama göre windows hizmetlerini kapatmıyorum.

Yapabileceğiniz şeyleri yapıyorsunuz güzel ama elinizde olmayan nedenlerden dolayı bir sistem 10 yılda hantallaşır diye düşünüyorum. Yükseltme yöntemiyle kurmuşsunuz üstelik. Üzerinden kaç güncelleme geldi geçti. Kayıt defterini temizleyebiliyor musunuz mesela? Ya da kullanıcı erişimi olmayan sistem dosyalarındaki birikmişlik.

Yapabileceğiniz şeyleri yapıyorsunuz güzel ama elinizde olmayan nedenlerden dolayı bir sistem 10 yılda hantallaşır diye düşünüyorum. Yükseltme yöntemiyle kurmuşsunuz üstelik. Üzerinden kaç güncelleme geldi geçti. Kayıt defterini temizleyebiliyor musunuz mesela? Ya da kullanıcı erişimi olmayan sistem dosyalarındaki birikmişlik.

Kayıt defteri için Revo Uninstaller kullanıyorum, kaldırırkenki bulduğu verileri tek tek inceliyorum, kayıt defterinde software ve birçok dalda kalanları, shellbags vs. hepsine bakıyorum. Aslında bunların hepsini setupların yapması gerekiyor ama çoğunun cacıklığı yüzünden sistem zamanla şişiyor, genelde bu durumların geliştiriciye geri bildirim yapılması gerekiyor. Hatta Google Chrome'un ve Chromium tabanlı tarayıcıların yan uygulaması olan software updater bile bunu yapıyor inanabiliyor musunuz? Bazı uygulamaların güncelleme sistemi berbat ötesi. O yüzden eski sürümlerde kalan activex, registired DLL kalıntıları falan çok sıkıntı yararıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı