Windows 11'den Linux'a geçilir mi?

MRsuffix Berat

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Lenovo Gaming 3
10.Nesil Core i5 10300H
16Gb RAM
1Tb HDD
256SSD
GTX1650Ti 4Gb
Windows 11 64bit
Merhaba. Ben uzun zamandır Windows kullanıyorum. Linux Ubuntu'yu sadece serverlerde kullandım ve gerçekten çok performanslı ve güzel bir işletim sistemi olduğunu düşünüyorum. Windows 11 Home yüklü bilgisayarıma Ubuntu kurmalı mıyım sizce? Az da olsa anlıyorum Ubuntu'yu.
Ben Lenovo IdeaPad Gaming 3 kullanıyorum. GTX1650 Ti var ve Linux Ubuntu'da GTA 5, Minecraft, Stardew Valley, CS2 ve Valorant tarzı oynunları oynayabilir miyim? Ve sizce Ubuntu'ya geçilir mi?
Ekran kartıma linux güncellemesi yada desteği olup olmadığını bilmiyorum.

Valorant harici her oyunu oynayabilirsin önemli bir performans kaybı olmadan. Ubuntu yerine Linux Mint ile başlamanı tavsiye ederim.

Konsol komutları olarak Ubuntu'yu biliyorum. Yanlış bilmiyorsam Mint Ubuntu tabanlıydı. Düşünebilirim.

Konsol komutları olarak Ubuntu'yu biliyorum. Yanlış bilmiyorsam Mint Ubuntu tabanlıydı. Düşünebilirim.
O zaman dediğim gibi Linux Mint önerebilirim. Cinnamon arayüzü ile Windows'a çok benzer bir arayüze sahip olabilirsin. Piyasada bulunan KDE, GNOME falan hepsini kurabilme ve kullanma şansın var aynı dağıtım üzerine.

Dual boot kurup deneyebilirsin tamamen Windows'u silmek yerine.

Windows 11 zaten 230GB'lik SSD'nin şu an %82 kullanıyor.(oyunların tamamı 1TB'lik HDD'de yani sadece programlarımla birlikte 200GB falan.)

O zaman dediğim gibi Linux Mint önerebilirim. Cinnamon arayüzü ile Windows'a çok benzer bir arayüze sahip olabilirsin. Piyasada bulunan KDE, GNOME falan hepsini kurabilme ve kullanma şansın var aynı dağıtım üzerine.

O kadar bilgili değilim ama bir düşüneceğim Linux'a geçilir mi?

O kadar bilgili değilim ama bir düşüneceğim Linux'a geçilir mi?
Saydığın oyunlardan Valorant harici hepsini sorunsuz oynayabilirsin. Bir insanın kullanacağı bütün araçlar da Linux'da mevcut. Ben çok uzun zamandır Windows kullanmıyorum. Çok eksikliğini hissetmedim.

Linux kullanıcısı için çok iyi bir işletim sistemi olabilir ancak hayatımda o hatayı bir kez yaptım şayet işletim sistemine hakim değilseniz gündelik basit bilgisayar işlerinizi bile yaparken zorlanabilirsiniz elinizde tek bir bilgisayar varken geçmenizi tavsiye etmem ancak iki bilgisayar var ise işletim sistemine alışana kadar ikinci bilgisayarda deneyimleyebilirsiniz. Linux tabanlı bir sistemde bahsettiğiniz oyunları oynama ihtimaliniz çok düşük bildiğimden demiyorum ama birçok oyunun macOS desteği bile yokken linux'un şansı sıfır.

Linux kullanıcısı için çok iyi bir işletim sistemi olabilir ancak hayatımda o hatayı bir kez yaptım şayet işletim sistemine hakim değilseniz gündelik basit bilgisayar işlerinizi bile yaparken zorlanabilirsiniz elinizde tek bir bilgisayar varken geçmenizi tavsiye etmem ancak iki bilgisayar var ise işletim sistemine alışana kadar ikinci bilgisayarda deneyimleyebilirsiniz. Linux tabanlı bir sistemde bahsettiğiniz oyunları oynama ihtimaliniz çok düşük bildiğimden demiyorum ama birçok oyunun macOS desteği bile yokken linux'un şansı sıfır.
Tam tersine Linux'da oyun oynamak için gereken her şey var. Çok gelişmiş DXVK ve VKD3D çeviricilerine sahibiz. Çoğu oyunda Windows'u yakalıyor, bazılarında geçiyoruz. Wine yıllardır var ve Proton hiç olmadığı kadar iyi. Çalışmayan oyunların çoğu DRM veya anti-hile yüzünden çalışmıyor, o sebeple de Valorant'a oynayamazsınız dedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı