Windows 11'e geçilir mi?

Mergen Tengri

Hectopat
Makaleler
8
Daha fazla  
Meslek
Tekno-Lokum
RAM
8GB DDR4
SSD veya HDD modeli
1TB TOSHİBA HDD
Ekran kartı
RADEON R7 4GB
Anakart
ASUS X510QR
İşlemci
AMD A-10 920p
Selamlar, sizce Windows 11'e bu gün geçilir mi?
Bilgisayarım Windows 11'i desteklemiyor ancak ben ilk çıktığı zaman yüklemiştim, bayağı kötüydü.
Sizce şimdi geçmek mantıklı mı? İlk deneyimlerim ile tamamlanmadığını gördüm sizce şimdi nasıldır?
Bilgisayar özellerim orta yani bi' iş bilgisayarı. 2019'da almıştım ancak Microsoft uyumlu değil diyor.

Bilgisayarım Windows 11'i desteklemiyor ancak ben ilk çıktığı zaman yüklemiştim, bayağı kötüydü.
Sizce şimdi geçmek mantıklı mı? İlk deneyimlerim ile tamamlanmadığını gördüm sizce şimdi nasıldır?
Bilgisayar özellerim orta yani bi' iş bilgisayarı. 2019'da almıştım ancak Microsoft uyumlu değil diyor.
SSD olmadığı sürece ben ne Windows 10'a nede Windows 11'e bulaşırım. Artık klasik bir cümle haline gibi geldi ama, bu işletim sistemlerine SSD şart.En azından 120GB bir SSD alsanız, sıkıntınız kalmaz diye düşünüyorum. Windows 11 konusunda ise hâlâ belli başlı küçük sıkıntılar var. Başlat menüsü, başlat çubuğunda vs. minik sıkıntılar yaşanabilir. Karar sizin.

Selam, sizce Windows 11'e bugün geçilir mi?

Bu sistem için en ideal işletim sistemi Windows 8.1 Windows tarafında. SSD'niz olmadığı için Windows 11 veya Windows 10'u kullanmanızı önermem.

Sizin sistem özelliklerinize göre geçmenizi önermem

HDD'niz 7200 RPM değilse bulaşmayın. Hatta SSD yoksa hiç bulaşmayın, hdd önermiyorum çünkü çok hantal çalışıyor sistem.

SSD olmayan sisteme ne 10 nede 11 kurmanızı önermem. Üst mesajlarda da belirtilmiş sistem o kadar hantal çalışıyor ki kanser ediyor. Eski laptopumda hdd ve windows 10 kombinasyonu vardı sürekli hdd darboğaza giriyordu. SSD alarak çözmüştüm.

Bu sistem için en ideal işletim sistemi Windows 8.1 Windows tarafında. SSD'niz olmadığı için Windows 11 veya Windows 10'u kullanmanızı önermem.
Sistemdeki işlemci sadece Windows 10 desteği sunuyor. Windows 8.1 kurulursa güncelleme yapılamaz ve "Unsupported hardware" hatası verir. Ancak bir araç ile bu kısıtlama aşılabilir. :)

Konuya gelecek olursak, ne kadar işlemciniz desteklemese de Windows 8.1 daha mantıklı olacaktır. Veya şu anda sanırım Linux kullanıyorsunuz, bence kullanmaya devam edin. Çünkü sisteminizde SSD yok ve muhtemelen 7200 RPM HDD de yok. 5400 RPM HDD ile Windows 10 ve 11 çok ağır çalışıyor. Bitmek bilmeyen %100 disk kullanımı sorunu ile baş etmeye değmez. Eğer illaki Windows 10 veya 11'e geçmek istiyorsanız bir SSD almanızı öneririm. Bu saatten sonra 2.5" 7200 RPM HDD alınmaz.

Hatta şu an baktım, 1 TB 5400 RPM 2.5" sabit diskler bile 800-900 TL fiyat ile satılıyor. Ben SanDisk Ultra 3D 2.5" SATA 500 GB SSD'yi bu haftanın başında yapılan bayram indirimi ile 809 TL'ye aldım. Şu anda da Samsung 870 EVO 500 GB SSD Amazon.com.tr'de 933 TL'ye satılıyor. Bu saatten sonra HDD'ye yatırım yapmayın.

Geri
Yukarı