Windows 7 2021'de kullanılır mı?

Windows 7 bence hala kullanılır. Çünkü Windows 7 gerçekten oldukça stabil ve hızlı bir işletim sistemi. Ayrıca Windows 7'deki Aero arayüzünü de günümüzde bile hala beğeniyorum. Microsoft, Aero'da gördüğümüz şeffaflık gibi elementleri Fluent Design ile Windows 11'e de (tam olarak Windows 7'deki kadar olmasa da) getirdi. Fakat Aero'nun tadı gerçekten ayrı.

Ayrıca henüz çoğu program desteği kesmedi. Ancak desteği kesen programlar var. Örneğin, VMware Workstation yazılımı 16.0 sürümü ile Windows 7 desteğini sonlandırdı. Onun dışında Visual Studio 2022 de Windows 7 desteği sunmayacak. Ayrıca Badlion Client da Windows 7 desteğini kesti. Fakat Google Chrome, Microsoft Edge ve WinRAR gibi yazılımlar hala destek veriyor. Hatta WinRAR, Windows XP desteğini bile henüz kesmedi.

Fakat eğer bilgisayarınızı banka işlemleri gibi kritik işler için kullanıyorsanız bir GNU/Linux dağıtımı kullanmanızı öneririm. Windows 7 yaklaşık 1.5 yıldır güncelleme almıyor. Bu yüzden de yeni güvenlik açıklarından Windows 7 daha fazla etkilenecektir. Bu yüzden de Windows 7'de bankacılık işlemleri gibi işleri yapmanızı pek tavsiye etmiyorum.
Eğer oyun da oynuyorsanız o zaman Windows 8.1 tavsiye ederim. Windows 8.1, 10 Ocak 2023'e kadar destek almaya devam ediyor. Sadece Windows 8.1'de kullanılan Metro arayüzüne alışmak biraz zaman alıyor ki zaten Windows 8.1'in tutmamasının sebebi de buydu. Fakat artık Windows 7 desteği bittiği için başka alternatif bir Windows sürümü kalmadı. Windows 10 desen tam bir HDD düşmanı. Geriye bir tek Windows 8.1 kalıyor.

Ben Windows 7'yi hala sanal makinede kullanıyorum. Bu tarz çok eski işletim sistemleri hiçbir zaman tamamen bırakılmaz, sadece tatile gönderilir. Arada bir nostalji için tekrardan çalıştırılır. :)

Sisteminiz çok kötüyse kullanın ama fena değilse Win8.1 yada Win10 gibi sistemlere yönelin. Eğer bilginiz varsa Linux, Prime OS'da olabilir.

Windows 7 her zaman kullanılır ama virüslere karşı savunmasız. Tavsiyem mümkünse Windows 8.1'e geçmeniz.
Ama Windows 10 kullanmak istiyorsanız Windows 10 LSTC olabilir.

Geri
Yukarı