Windows 7 Desteğinin Bitmesine 3 Hafta Kaldı

Hangi İşletim Sistemini Kullanıyorsunuz?

• Oy verenlerin toplamı
    79
SSD disk almak sıkıntı değil ama al demekle alamayacak birçok arkadaş var hem forumda hemde başka yerlerde (bunlara bende dahilim ama benim almama sebebim yaz tatilinde sisteme girişeceğim, şimdi masraf etmiyorum), HDD’ler için bir çözüm de Windows 10’un ilk çıktığı (1507 miydi neydi) sürümde kullanmak.
1703 ve 1607 sürümleri sanırım HDD'ler ile en iyi çalışan sürümlerdi. Sonraki sürümleri HDD ile kullanmak zor.
Yeni sistem alacaksanız bir süre daha Windows 7 veya 8.1 ile idare edebilirsiniz. Fakat yeni bir sistem almayacak birinin para biriktiremiyorum bahanesi külliyen yalandır. Bu insanların büyük bir kısmı aslında 1-2 ay daha idare edip 200-250 TL biriktirip SSD alabilecek insanlardır. Mesela ben de alamam diye düşünüyordum fakat 2016 yılında para biriktirmem sonucu laptop'uma SSD alabilmiştim. Üstelik o zamanlar 233 TL'ye 120 GB alınabiliyordu.
Para biriktirmek zor bir şey değildir.

Windows 10 bana kalırsa insanlara zorla kullanması için ellerinden gelen her şeyin yapılıp mecbur bırakılan bir işletim sistemi. Windows XP'nin desteği sona erdiği zaman insanlar 8 yerine 7'ye geçtiler. Çünkü hiç kimse metro arayüzünü sevmedi. Aslında bana kalırsa 8.1 ve 8 en sorunsuz ve oturaklı işletim sistemi idi. 7'de böyleydi ancak ne dense 7 hep bana sanki tam anlamıyla tamamlanmamış ve windows vista'nın başarısızlığını unutturmak adına gelmiş gibiydi. Yani demek istediğim 7 kendine has değilde vista v2 gibi geliyordu bana. Sorunsuz ve oturaklı bir vista. Aslında insanlar 8 ve 8.1'in değerini şimdi bilecekler. Metro arayüzüne alışınca gayet basit geliyor insana. Zaten gerekli programlarla başlat menüsünü 8 ve 8.1'e ekleyebiliyorsunuz. Bana kalırsa 8 ve 8.1'in en iyi işletim sistemleri idi. Sadece alışılmış düzen dışında yeni bir arayüz ile geldiği için ve insanların bu arayüze ön yargılı baktığı için 8 ve 8.1 alışılmış düzenin kurbanı oldular.

Windows 10 bana kalırsa insanlara zorla kullanması için ellerinden gelen her şeyin yapılıp mecbur bırakılan bir işletim sistemi. Windows XP'nin desteği sona erdiği zaman insanlar 8 yerine 7'ye geçtiler. Çünkü hiç kimse metro arayüzünü sevmedi. Aslında bana kalırsa 8.1 ve 8 en sorunsuz ve oturaklı işletim sistemi idi. 7'de böyleydi ancak ne dense 7 hep bana sanki tam anlamıyla tamamlanmamış ve windows vista'nın başarısızlığını unutturmak adına gelmiş gibiydi. Yani demek istediğim 7 kendine has değilde vista v2 gibi geliyordu bana. Sorunsuz ve oturaklı bir vista. Aslında insanlar 8 ve 8.1'in değerini şimdi bilecekler. Metro arayüzüne alışınca gayet basit geliyor insana. Zaten gerekli programlarla başlat menüsünü 8 ve 8.1'e ekleyebiliyorsunuz. Bana kalırsa 8 ve 8.1'in en iyi işletim sistemleri idi. Sadece alışılmış düzen dışında yeni bir arayüz ile geldiği için ve insanların bu arayüze ön yargılı baktığı için 8 ve 8.1 alışılmış düzenin kurbanı oldular.
Windows 8.1’de Windows 8’in V2 versiyonun (Microsoft’a göre hepsi Vista’nin versiyonları) idi, ben 3 ayrı sistemde kullandım Windows 8.1’i ve tasarım olarak bir Kötülüğünü görmedim hatta yandan saati açmanın Windows 10’da olmayışı büyük bir eksiklik ama Aero klasik ve son derece kolay bir arayüz iken Metro daha karmaşık ve daha yenilikçi İdi, ondan tutulmadı bence.

Windows 8.1’de Windows 8’in V2 versiyonun (Microsoft’a göre hepsi Vista’nin versiyonları) idi, ben 3 ayrı sistemde kullandım Windows 8.1’i ve tasarım olarak bir Kötülüğünü görmedim hatta yandan saati açmanın Windows 10’da olmayışı büyük bir eksiklik ama Aero klasik ve son derece kolay bir arayüz iken Metro daha karmaşık ve daha yenilikçi İdi, ondan tutulmadı bence.
Metro arayüzü Aero'dan sonra insanlara karmaşık gelmişti doğru ancak sanıldığı kadar karmaşık değildi. Evet Aero basit ve kullanışlı idi ancak metro'da böyle idi aslında. Sadece alışıp zaman tanıması gerekiyordu insanların. Evet tasarım olarak 8 ve 8.1 baya iyi ancak vista'nın tasarımı tam anlamıyla hem zamanının hem de kendisinden sonra gelen işletim sistemlerinden daha öte baya iyi geliyor bana. Aslında windows 7'nin bu kadar başarılı olması sebebi temelinin vista olması. Aslında microsoft 7'yi yaparken vista başarısız olsada sıfırdan yapmadan vista'nın üzerine geliştirmesi gayet mantıklı bir hareket oldu. 10 ise tasarım anlamıyla başarısız. Çok sade ve insanı bunaltan bir tarzı var.

Windows 7 bakımı yapıldığında sisteminizde HDD bile olsa dünyanın en stabil ve hızlı işletim sistemidir. DX12 sadece Windows 10 da olmasa anında bakın direk, o saniye içinde, bilgisayara format atıp Windows 7 Ultimate yüklerim.

1703 ve 1607 sürümleri sanırım HDD'ler ile en iyi çalışan sürümlerdi. Sonraki sürümleri HDD ile kullanmak zor.
Yeni sistem alacaksanız bir süre daha Windows 7 veya 8.1 ile idare edebilirsiniz. Fakat yeni bir sistem almayacak birinin para biriktiremiyorum bahanesi külliyen yalandır. Bu insanların büyük bir kısmı aslında 1-2 ay daha idare edip 200-250 TL biriktirip SSD alabilecek insanlardır. Mesela ben de alamam diye düşünüyordum fakat 2016 yılında para biriktirmem sonucu laptop'uma SSD alabilmiştim. Üstelik o zamanlar 233 TL'ye 120 GB alınabiliyordu.
Para biriktirmek zor bir şey değildir.
2015 yılında aynı fiyata Samsung 840 Evo 120GB almıştım. İlk SSD'imdi. Bana o günleri hatırlattın. 😊

Anlaşılan Windows 10'un %75 pazar payını geçmesi 2021'i bulacak gibi görünüyor. Çünkü şu anda %64.7 pazar payına sahip. Windows 7 ise %27.45 pazar payına sahip. Fakat Türkiye'de ise Windows 10 %53.53 pazar payına, Windows 7 %36.16 pazar payına sahip.
Microsoft 15 Ocak 2020'den itibaren Windows 7 kullanıcılarını tam ekranda uyaracakmış. Fakat Microsoft Windows 10'u yeni bilgisayarda kullanın diyor. Hadi E6300 ve 7600 GS bilgisayarda bu uyarıyı versen anlarım da 4790K ve GTX 970 ile Windows 7 kullananlar var. Onlar da mı yeni bilgisayar alsın istiyor Microsoft anlamadım.
Ayrıca Microsoft sürekli yenilikçi (!) bir firma olduğu için laptop'ları ön plana çıkartmaya çalışıyor. Fakat bence masaüstü sistemler çok daha iyidir (gerek upgrade açısından, gerek görsellik olarak).
Neyse, Windows 7 gibi başarılı olan bir de XP vardı. XP de çok efsaneydi fakat artık hiçbir uygulama geliştiricisi tarafından destek görmüyor. Windows 7 de böyle olacak gibi görünüyor.
Mesela Office 2019 sadece Windows 10'da çalışıyor. Aynı şekilde bazı oyunlar da yeni UWP platformunu kullandığı için Windows 7'de desteklenmiyor, Windows 10 şart.
Ben Windows 8 ve 8.1'i de baya kullanmıştım. 8.1'i çok kullanmadım fakat 8'i çok kullandım ve arayüzü kesinlikle yenilikçiydi ve özgündü. Özellikle de dokunmatik ekranlı bilgisayarlarda son derece kullanışlı olan Metro arayüzü, sağdan kaydırarak saati görme ve daha birçok özellik Windows 10'da yok. Windows 10 daha çok masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmış.
Elbet bir gün Windows 8.1 de ölecektir. Onun tarihi de 9 Ocak 2023 olarak belirlenmiş.
Günümüzde Windows 10 dışında bir işletim sistemini adam akıllı kullanmak çok zor. Windows 7 veya 8.1'de güncel oyunlar çalışmayabilir veya güncel uygulamalarda sorun çıkarabilir. Ayrıca Windows 7'de Wi-Fi özelliğini açıp kapatmak için bir seçenek bile yok. O yüzden de laptop'un klavyesinden açıp kapatmak gerekiyor. Farz edelim ki laptop'umuzun klavyesi bozuldu ve Wi-Fi da bir anda kapandı. Hadi bakalım nasıl açabileceksiniz? Fakat 8'den sonra bu sıkıntı ortadan kalktı. Çünkü 8, 8.1 ve 10'da bu seçenek mevcut.
Windows XP ve Windows 7'nin hakkını özel olarak verelim, Windows 8.1'in hakkını da verelim. Fakat önümüze de bakalım ve mümkünse artık Windows 10 1909 dışında işletim sistemi kullanmayalım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı