Windows 7 Donanım Yeterlilikleri

Mustafa@PC

Hectopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Windows-7-logo.jpg

Windows 7 için hangi düzeyde donanımlar lazım ve neden bu donanımlar ile Windows 7 ?

Ne yazik ki en çok tereddüt edilen konu. Windows 7 sistemim kaldırır mı kasar mı acaba ? Her ne kadar ben ve forumda bir çok arkadaşım gayet hızlı, şuana kadar ki en stabil sistem desekte, Kafaların içinde olan önyargılar bir türlü gitmiyor. Şimdi biraz bu konuyu açalım.

Öncelikle MS'in açıkladığı sistem gereksinimleri :

#1 GHZ 32-bit yada 64-bit İşlemci
#1 GB bellek
#16 GB disk alanı (64 bit için 20 GB)
#WDDM 1.0 ve üstü sürücüye sahip, DirectX 9 ekran kartı.

Söyleyeyim MS biraz da fazla açıklamış özellikle ram konusunda :)

Windows 7 sahip olduğu bellek kullanımı ve barıdırdığı teknolojiler ile 512 MB bellekli bilgisayarlarda dahi çalışıyor. Peki nasıl bu kadar belleği optimize kullanıyor. Windows 7 de kendinden önceki işletim sistemlerindeki gibi bellekte tabir-i caiz ise her işlem için ayrı bir oda açılma bonkörlüğü yok. Mesela açılan her pencere için bellekte ayrı bir bölüm açılmıyor. Başka bir örnekte yine Windows 7 öncesi işletim sistemlerinde kullanılan, kullanılmayan tüm servislerin ayakta olması. Windows 7 de bu servisler tetikleme ile çalışıyor. Yine Windows 7 ile SuperFetch özelliği de optimize edilmiş durumda.

Gelelim ekran kartı konusuna. Windows 7 görsel olarakta şahane bir işletim sistemi. Ama bu görselliği çalıştırmak için bazı özelliklere sahip olmanız gerekiyor. Aslında burda da herhangi bir cimrilik yok. Windows 7 altında ki Aero...vs özellikleri çalıştırmanız için gereken en düşük ekran kartı modelleri ise(Bu örnekler benim bildiklerim, okuduklarım isteyenler ekleme yapabilir.)ATI için Radeon 9500(onboard olarakta x200.) ve üstü tüm modeller. Nvidia için ise FX5200 ve üstü tüm modeller. Yalnız bu iki kartın Windows 7 sürücüsü yok. Vista sürücüleri mevcut, onlar kurulabilir. Zaten yeni nesil DX 10 veya DX 11 destekli bir ekran kartına sahipseniz ve bu DX sürümlerini destekleyen oyunları çalıştırmak istiyorsanız Windows 7'yi yüklemelisiniz.İşlemci konusu zaten standart bir konu. Yani şuanki kullanıcılıarın %99.9'u zaten MS'in açıkladığı, önerdiği 1 GHZ işlemciden yüksek işlemcilere sahip. üstelik Nette P3 800, 1000 mhz işlemcilere kurulu Windows 7 video'ları veya makaleleri de mevcut.

Hatta PII ile haberler bile mevcut :

windows 7 pentium 2 - Google'da Ara

Çok çekirdekli bilgisayarlarda ise Windows 7 biçilmiş kaftan sebebini yine bir örnekle açıklamak gerekirse Windows 7 çok çekirdekli işlemcilerde işlemlerin az olduğu süreçlerde yada sadece tek çekirdeğin işlem yaptığı anlarda diğer çekirdekleri yormayıp park konumuna getiriyor. Bu hem enerji tüketimi sağladığı gibi hemde enerji tasarrufu sağlıyor. Bu teknolojinin ismi de Cpu-Core Parking. Yine, P4 ile birlikte gelen ve Core i7 ve yine Intel'in yeni nesil işlemcisi ailesi Lynnfield ile geri dönen Hyper -Threading(Çoklu işlem teknolojisi HT ile fiziksel çekirdeklerin yanına aynı sayıda sanal işlemciler arasında bölünüyor iş parçacıkları) teknolojisi Windows 7 ile daha etkin ve optimize. Bu teknolojiyi en etkin ve verimli biçimde kullanma iddasında Windows 7.

Hyper-Threading hakkında daha fazla bilgi için:

Hyper-threading - Wikipedia, the free encyclopedia
Intel® Hyper-Threading Technology
Yeni nesil Core i5 ve Core i7 işlemciler, Hyper-Threading farklılığı ile geliyor

Sabit Disk kapasitesi yönünden ise yine sorun olacağını zannetmiyorum. MS yine bence burda biraz cömert önermiş(16 GB disk alanı (64 bit için 20 GB)). Ben RTM sürümün kurulumu bittiğinde sabit disk kullanılan alanın 9 GB civarı olduğunu hatırlıyorum.

Son olarak Windows 7'nin uyumluluk meselesine gelirsek, Windows 7, Vista altyapısı üzerine kurulduğundan Vista üzerinde çalışan tüm yazılımlar Windows 7 üzerinde uyumluluk modu olmadan rahatlıkla çalışıyor.Kaldı bu olmasa bile artık çoğu yazılım Windows 7 destekli. XP üzerinde çalışan ve Windows 7 üzerinde çalışmayan bir oyun, program veya farklı bir tür yazılıma da ben henüz rastlamadım. Rastlayanlar içinse bu sorunu %99 çözen bir çözüm mevcut Windows 7 de; çalıştırmak istediğiniz yazılımın üstüne gelip ; sağtık - özellikler - uyumluluk - XP SP2'yi seçip tamam'a tıklatmanın ardından yazılımı yönetici olarak çalıştırmanız gerekiyor. Bu işlem aslında bir nevi emülatör görevi görüyor.

Donanım üreticileri sürücüler için Windows 7 Beta ile beraber tam destek çalışmalarına başladı ve şuan tahmini olarak %95'i Windows 7 ile uyumlu. Zaten Windows Vista sürücüleri aynı yazılımlarda olduğu gibi Windows 7 üzerinde çalışıyor ve yine yazılımlarda olduğu gibi bazı donanımlarda(özellikle çevre birimleri; yazıcı, modem...) uyumluluk modu ile XP sürücüleride kullanılıyor. Zaten Windows 7 çoğu kullanıcı için söylüyorum ekran kartı dahil hemen hemen yüklenmiş olarak getiriyor size.

Son olarak özellikle dizüstü kullanıcılar için ayrı birşey söylemek istiyorum. Windows 7 ile ilgili yukarıda saydığım(Cpu-Core Parking, Trigger Started Servisler, WDM'in geliştirilip optimize edilmesi..) ve unuttuğum bazı nedenlerden dolayı daha uzun pil ömrü sizleri bekliyor olacak. Kısaca eğer donanımlarınız ve yazılımlarınızı daha performanslı ve daha güvenli kullanmak için adres Windows 7... Önyargı ve dedikodular ile değil kendiniz deneyin yine de beğenmez, "kasıyor" derseniz. XP'ye geri dönüş yapabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güzel olmuş gerçekten. Ama Single Core bilgisayarlar XP kurmalı diye düşünüyorum.

Windows 7 kurulunca performansları gözle görülür bir biçimde azalıyor. Şöyle açıklayayım eski sistemim Pentium 4'tü ve çoğu oyunda bir kaç test yaptım FPS ile ilgili.

Güncel XP ve Windows 7 kullandım, çoğu oyunda 10-20 FPS daha öndeydi. Hatta o kadar etkilenmiştim ki yeni sistemime XP kurmuştum ve Metro 2033 yüklemiştim.

Sonuç berbattı XP'de Metro 2033 çok kasıyordu. Çünkü 32 bit buraya kadardı. Yeni sistemimde testler yaptım ve sonra Windows 7 Ultimate x64 kurdum.

Sonuç inanılmazdı. Windows 7 rahat 20-25 FPS öndeydi.

Yani anlatmak istediğim şu, Single Core işlemciler XP kullanmalı. Çünkü o işlemciler Windows 7 den çok çok önce üretildiler ve teknolojileri geri. Umarım anlatabilmişimdir.

Microsoft yanılmış sistem gereksinimlerinde. :) Aslında Windows 7'yi en iyi ve en performanslı kullanabilmek için yüksek sistem gereksinimlerine ihtiyac duyabileceğini unutmayalım. Adamın elinde P4 işlemci Nvidia 8400 GS ve 2 GB DDR 400 Mhz var Windows 7'yi kuruyor. Sonra da buraya konu açıp Windows 7 şöyle böyle diyor :) Bana göre Minimum sistem gereksinimleri ;

İntel Dual Core E5700 veya AMD Athlon x64 Dual Core 5200

Nvidia GTS 450 veya AMD HD 5870

4 GB ve 3 GB DDR 3 1333 RAM

En az İntel'in G41 yongasetini ve AMD nin 890GX yongasetini destekleyen anakart.

Son düzenleyen: Moderatör:
Microsoft yanılmış sistem gereksinimlerinde. :) Aslında Windows 7'yi en iyi ve en performanslı kullanabilmek için yüksek sistem gereksinimlerine ihtiyac duyabileceğini unutmayalım. Adamın elinde P4 işlemci Nvidia 8400 GS ve 2 GB DDR 400 Mhz var Windows 7'yi kuruyor. Sonra da buraya konu açıp Windows 7 şöyle böyle diyor :) Bana göre Minimum sistem gereksinimleri ;

En az İntel'in G41 yongasetini ve AMD nin 890GX yongasetini destekleyen anakart.

Yok artık. Sen de biraz fazla abartmışsın. :D Tamam iyi bir sistem gerekiyor, ama bunun anakartın Yonga Chipset'i ve HD 58** gibi üst seviye ekran kartlarını sistem gereksinimlerine koyarak yapman yanlış olur.

Windows 7 tamamen Multi Core (Çoklu Çekirdek) için optimize edilidiğinden, Multi Core bir işlemci ile tam performans alınabilir.

Ayrıca Ram sorun değil yukarıda da yazıldığı üzere.

Erhan abartmışsın abicim. :)

Senin dediğin sistemde Windows 7 uçar. Zaten dikkat edersen hangi minimum sistemde optimize çalışırdan bahsediyoruz ;)

Valla ortak kendi tecrübelerime göre Nvidia 9 Serisi ve AMD 4650 Serisi altı Windows 7'de istenilenleri veremiyor.

- - - Güncellendi - - -

Erhan abartmışsın abicim. :)

Senin dediğin sistemde Windows 7 uçar. Zaten dikkat edersen hangi minimum sistemde optimize çalışırdan bahsediyoruz ;)

Yok o kadarda iyi bir sistem değil. Minumum zaten. Max. deseydim İ5 ve K8 olurdu :))

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı