Windows 7 vs Windows 8

Mandos

Hectopat
Daha fazla  
Değerli site sakinleri, pek çok bölümde Windows 8 ve Windows 8.1'i övüyor, Windows 7 forumunda Windows 7'le ilgili sorunlara cevap yazmayacağınızı belirtiyorsunuz. Windows 8'i deneme sürümlerinden beri kullandım. Beğenmedim desem yalan olur. Makinem eski olmasına rağmen (AMD 6000, DDR 2 2 GB RAM, ATİ 512 MB 128 bit GDDR 3 ve HDD). Başlarda Windows 8'den gayet iyi performans aldım. Ancak program yükledikçe (-ki bu programlar 7'de kullandığım programlar) performans düştü. 8.1 ile birlikte dibe vurdu. En basit örnek klasörlerin geç açılması. Dediğim gibi makine eski olduğundandır dedim geçtim. Fakat çevremde tanıdıklarımın bilgisayarlarını ben yapıyorum ve son sistem bilgisayarları olan tanıdıklarımın bilgisayarlarına Windows 8.1 kurma şansım oldu. Alışmalarına boşver diyorum. Bir ay sonra "bu makine kasıyor" diye şikayete geldiler. En son Sony Vaio, Windows 8'li, Uefi'li, SSD'li bir sistemi Windows 7'e çevirdim (adam istedi yapacak bişi yok). Şikayet: "kasıyor". Makineyi kurcaladım ve yapabileceğim her türlü hızlandırma etkinliğini yaptım. Adam haklı, kasıyor. En son diyerek SSD'li olduğu için bu makinenin örneğini verdim. HDD olanlara hiç girmiyorum (bu arada Vaio sağlam, 7'le on numara çalışıyor).
Neyse fazla uzatmayayım. Siz bu makinelere benim yapmadığım veya yapamadığım (10 senedir buradan kazanıyorum da) ne yapıyorsunuz da Windows 8.1'i bu kadar övüyor ve sitenize katılan insanlara bunu dayatıyorsunuz merak ediyorum. Şimdi tabii "dayatma" tabiri kaba durdu. Siz istiyorsunuz ki insanlar en son en güncel sürümü kullansın. Haklılığınız aşikar. Fakat olmuyor işte. (Ben size "dayatma" tabirini kullandım ya siz de, size soru soran insanlara sürekli; "8.1'e geç", "Windows 7'e destek vermeyeceğiz" vb. gibi cümlelerle yanıt vererek "kaba" davranıyorsunuz.)
Şimdi sorum şu: (tamire gelen makineler ve şikayetlere göre) 6 aylık hatta 1 senelik Window 7 temizlik programları, defrag vb. kendine gelebilirken, Windows 8 neden kendine gelemiyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Neden kendine gelemiyor biliyor musun ? Çünkü sen şu an kendinde değilsin. Programları kurunca klasörler falan geç açılıyor diyosun çünkü güncel olanları kurmuyosunda ondan. Sen Windows 7'ye de uyumsuz program kur onda da aynı sorunları yaşarsın. Sistem dosyalarını bozuyorsun. Bilgisayar kullanmayı bilmiyorsunuz sonra Windows 8'e b... atıyorsunuz. O sorunlar neden bizde olmuyor ? Sosyal'de neredeyse herkes Windows 8.1 kullanıyor, herkes memnun. Windows 7 devri bitti artık, Microsoft bile desteği kesti. Güncel olan her zaman daha iyidir.

E be güzel kardeşim okumuyorsun ki. Güncel programdan kastın ne? Driver mı? Tek tek göstereyim mi? "B... atıyorsunuz" diyorsun 8'i eski makinemde gayet güzel kullandım, yeni makinelerde şikayet oldu" demişim. "Benim yapmadığım -yapamadığım nedir?" diye sormuşum. En sonda "6 aylık hatta 1 senelik Window 7 temizlik programları, defrag vb. kendine gelebilirken, Windows 8 neden kendine gelemiyor?" diye sormuşum... Anladığın bu mu?
Niye sormuşum? Merak ettiğimden... Niye buraya yazmışım? Güzel ve anlaşılır bir site olduğundan. İnsanların buraya gelip sordukları sorulara cevap almasından...

"Microsoft bile desteği kesti diyorsun" da xp yüklü makine tamire geliyor onu ne yapacağız.?

"Neden kendine gelemiyor biliyor musun ? Çünkü sen şu an kendinde değilsin." demene ithafen; herkes senin profil resmindeki gibi kasım kasım kasılamıyor bu memlekette. (İlla zorladın insanı yapacak bir şey yok)

Bu arada Windows 8'e uyan her program -driver hariç- (anlamazsın diye yazıyorum) 7'e uyuyor.. Nereden biliyorum? Hep en son sürümü kullanırım...

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı