Windows 7, Windows 10'dan güzeldir çünkü...

Geriye dönük uyumluluk fasa fisosu. Dos zamanı Windows uygulamalarına bile destek var hala nt çekirdeğinin içerisinde. Bu geriye uyumluluk bırakılırsa Win32 uygulamalarının çoğu uçar gider. Örneğin babam hala Windows 98 sistemlerde bile çalışan uygulamaları kullanabiliyor Windows 10 üzerinde, bu sayede uygulamanın çalışmama korkusu olmadan rahatça kullanabiliyor. Babam dışında çoğu kullanıcı bu tarz uygulamaları kullanıyor, her ne kadar haberi olmasa bile.

Rısc mimarisi Microsoft'u zora soktu nt çekirdeği konusunda.

Eee dostum, böyle diyorsun ama çocukken internet kafelerde gördüğümüz "oyunlar" isimli klasörün de ikonu gidecek yeni güncellemeyle. Ben bu ikonlara bayılıyordum açıkçası. Ayrıca bunların kaldırılmama sebebi bence yine eski Windows ve dos uygulamaları kapısına çıkıyor.

Ekran Alıntısı.PNG

Çok yakıştı 🤣

Ah hocam.... Daha performanslı yapabilecekken işi yokuşa sürüyorlar. Halbuki "Minimal kurulum" ile "Tam kurulum" seçeneği konabilirdi.
Xbox Identity Provider ve bu uygulama için gereken library'ler dışında her şeyi kaldırdım; Defender, Cortana, Microsoft Store, hazır gelen uygulamalar, "başlat menüsü". Sonrasında gizlilik ayarlarını yaptım ve telemetrileri minimuma getirdim. Windows Update ayarlarını yaptım ki sadece denetleme yapsın, yükleme işlemini bana bıraksın. Otomatik sürücü güncellemeyi kapattım ki kurulu olan sürücüyü eski sürüme güncellemesin. (!)

Ha, bunları yapmadan da gayet iyi kullanıyorum ama dediğim gibi, gerçek performansı almak için bu işlemleri yapmak şart maalesef.

Windows 8.1'de de bloatware'lar vardı ama en azından performans düşürmezdi. Ayrıca hiçbir gereksiz servis ve telemetri yoktu.

Windows 7 zaten saf bir Windows'tu. Kullanıcıların Window 7'yi sevmesinin sebebi bu zaten.

Windows 7 ve eski versiyonları kullanmak yerine Linux dağıtımları kullanılmalı.

Çünkü kaldırırsam Forza Horizon 4 ve benzeri Microsoft'a bağlanan oyunlar çalışmıyor. :)

Açıkçası NT çekirdeğinin -ciddi anlamda- geliştirildiği 2000'li yıllarda RISC işlemciler zamanının Nokia telefonlarında falan yaygındı. O zamanlar PDA'lar x86 mimarisiyle çıkıyordu ve NT çekirdekli Windows Mobile işletim sistemleri PDA sektörünü kasıp kavuruyordu. iPhone işlemci tasarımı için Intel'e gidilmesi ve Intel'in reddetmesi sonucu Apple'ın kendi işlemcisiyle piyasaya rest çekmesi sonucu x86 mimarisi ölmeye başladı.
Hocam bu konuları bolğunuza giriyor musunuz. Bir bardak çay ve bisküvit yanında çok güzzel gider bu olaylar :)
Xbox Identity Provider ve bu uygulama için gereken library'ler dışında her şeyi kaldırdım; Defender, Cortana, Microsoft Store, hazır gelen uygulamalar, "başlat menüsü". Sonrasında gizlilik ayarlarını yaptım ve telemetrileri minimuma getirdim. Windows Update ayarlarını yaptım ki sadece denetleme yapsın, yükleme işlemini bana bıraksın. Otomatik sürücü güncellemeyi kapattım ki kurulu olan sürücüyü eski sürüme güncellemesin.
Hocam size helal olsun. Ben buu kadar uğraşmam. Arch kurulumu bile bu kadar uğraştırmaz.

Xbox ıdentity provider ve bu uygulama için gereken Library'ler dışında her şeyi kaldırdım; Defender, Cortana, Microsoft Store, hazır gelen uygulamalar, "başlat menüsü". Sonrasında gizlilik ayarlarını yaptım ve telemetrileri minimuma getirdim. Windows Update ayarlarını yaptım ki sadece denetleme yapsın, yükleme işlemini bana bıraksın. Otomatik sürücü güncellemeyi kapattım ki kurulu olan sürücüyü eski sürüme güncellemesin. (!)

Ha, bunları yapmadan da gayet iyi kullanıyorum ama dediğim gibi, gerçek performansı almak için bu işlemleri yapmak şart maalesef.

Windows 8.1'de de Bloatware'lar vardı ama en azından performans düşürmezdi. Ayrıca hiçbir gereksiz servis ve telemetri yoktu.

Windows 7 zaten saf bir Windows'tu. Kullanıcıların window 7'yi sevmesinin sebebi bu zaten.

Windows 7 ve eski versiyonları kullanmak yerine Linux dağıtımları kullanılmalı.

çünkü kaldırırsam Forza Horizon 4 ve benzeri Microsoft'a bağlanan oyunlar çalışmıyor. :)

Hocam bende kendi ISO dosyamı düzenleyeceğim ve onu kuracağım.

Kaspersky Internet Security, ISLC, Lightshot, Discord, Spotify arka planda çalışıyor. Ayrıca Chrome'da 3 tane 4K, 2 tane 1080p YouTube videosu ve Technopat Sosyal sekmesi açık. Ve sonuç görüldüğü gibi:
Screenshot_1.png

Bu saydığım işlemleri normal ISO'da yapsanız 4.1'le kalacağını hiç ama hiç zannetmiyorum. Microsoft kullanıcıları süründüyor. Microsoft istese Windows 10'u bu şekilde de sunabilir, LTSC gibi bir sürüm çıkartabilir ev kullanıcıları için. Ama onlar telemetri ile veri toplamak ve Candy Crush reklamlarıyla başlat menüsününü süslemeyi tercih ediyorlar. Xbox kullanmayan kullanıcının sistemine niye Xbox uygulamaları geliyor arkadaş?

Ayrıca büyük güncellemeleri yükseltme yoluyla kurarsanız %90 performans kaybı yaşıyorsunuz. Temiz kurulum yapasınız ki performansınız düşmesin, bu da 6 ayda bir format demek.

Bu konuda bayağı bir içimi döktüm sanırım. :) İyi oldu bana da, arada böyle konular iyi geliyor. Sevgiler.

Hocam nasıl yapılıyor o? Bir tutorial çok iyi olur.

Benim anlamadığım, biz laptop almıştık, HP laptoplardandı. Sadece Windows 10'da destekliyoruz falan söylese de bir Office'i adam gibi kullandırtmadı be, 20 FPS veriyordu. (geçiş animasyonlarından belli oluyordu) RAM 4 GB olmasına rağmen 2 GB götürüyordu, ben de Windows 7 kurayım dedim bir fark var mı diye, sürücü desteği falan da iyi değildi. Mesela kablosuz internet çalışmıyor şu an ama bana şu anda oyun bile oynattı en azından. Bu arada Windows 10 en son bir garip hata yiyerek kökten bozuldu. Sebebini bilmiyorum.

Kaspersky Internet Security, ISLC, Lightshot, Discord, Spotify arka planda çalışıyor. Ayrıca Chrome'da 3 tane 4K, 2 tane 1080p YouTube videosu ve Technopat Sosyal sekmesi açık. Ve sonuç görüldüğü gibi:
Eki Görüntüle 1014428

Bu saydığım işlemleri normal ISO'da yapsanız 4.1'le kalacağını hiç ama hiç zannetmiyorum. Microsoft kullanıcıları süründüyor. Microsoft istese Windows 10'u bu şekilde de sunabilir, LTSC gibi bir sürüm çıkartabilir ev kullanıcıları için. Ama onlar telemetri ile veri toplamak ve Candy Crush reklamlarıyla başlat menüsününü süslemeyi tercih ediyorlar. Xbox kullanmayan kullanıcının sistemine niye Xbox uygulamaları geliyor arkadaş?

Ayrıca büyük güncellemeleri yükseltme yoluyla kurarsanız %90 performans kaybı yaşıyorsunuz. Temiz kurulum yapasınız ki performansınız düşmesin, bu da 6 ayda bir format demek.

Bu konuda bayağı bir içimi döktüm sanırım. :) İyi oldu bana da, arada böyle konular iyi geliyor. Sevgiler.

Hocam bunla uğraşmam, onun yerine Gentoo kurarım :) Neden bu kadar son kullanıcı düşmanı bu Microsoft? Halbuki bunların başlangıcı "biz her şeyi basitleştiriyoruz"'du

Geri
Yukarı