Çözüldü Windows 8.1 Geç Açılma Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Rahmican Ünlü

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Herkese merhaba.

• Bilgisayarım: MSI GE60-213XTR Laptop
  • Sistem: Windows 8.1 (Etkinleştirme KMSpico ile yapılmıştır.)
  • CPU: İntel Core i5-3210M
  • VGA: Nvidia GeForce GT 650M / 2 GB GDDR5
  • RAM: DDRIII 8GB
  • HDD: 750 GB 7200RPM

Windows 7'den Windows 8'e geçtim ve bilgisayarım ortalama 8 saniyede açılıyordu. Sonra Windows 8.1'e geçtim ve aynı şekilde 7-8 sn de açılıyordu. Ertesi gün bilgisayarı açtığımda açılması yaklaşık 45 sn'yi buldu. Daha sonra bu süre ortalama 50 sn'ye kadar çıktı. Şu an 50 sn civarında açılıyor (52-54sn). Bu süre gerçekten çok uzun, hele ki bu işletim sistemine göre. 20-25 sn de açılsa sorun etmem kesinlikle ancak 50 sn'yi aşınca gerçekten insanın canı sıkılıyor bu duruma.

Öncelikle denediğim çözümler:
1- Tüm güncellemeleri yaptım, en güncel halindedir şu an bilgisayar (kendi sitesinden indirdim hepsini).
2- Açılışta Bios ayarlarında önceliğin Hdd olup olmadığını kontrol ettim (Hdd'deydi ve ben her ihtimale karşı Dvd sürücü de Dvd olup olmadığını kontrol ettim, Usbler de herhangi bir şey takılı değildi).
3- Güç seçeneğinden "Hızlı Başlatma" seçeneğini denedim. Bu konuda bir çok farklı görüş var. Kimisi bu seçeneğin kapatılması gerektiğini ve kapatınca düzeldiğini, kimisi ise bu seçeneğin aktif olması gerektiğini söylüyor. Her ikisini de denedim. Bir arkadaş bu konuda şunu önermiş. İlk önce hızlı başlat seçeneği işaretli olur, siz bunu işaretini kaldırın kaydedin bilgisayarınızı yeniden başlatın ve açıldıktan sonra tekrar bu hızlı başlatma seçeneğini aktif edin. Tekrar kaydedin sorun düzelecektir, yazmış. Bunu da denedim bu da bir işe yaramadı maalesef.
4- Kapatma seçeneği olarak alt+f4 yöntemi kullanırsam bu sorunun çözüleceği yazılmış. Bunu da denedim bu da olmadı malesef.

Bilgisayar açılırken ilk güç düğmesine bastığımda 10 sn kadar Bios seçeneklerin de bekliyor (yani biosa girmek için DEL basın F8 basın gibi o menü). Ardından daha Windows logosu gelmeden siyah bir ekran çıkıyor (bu siyah ekran hani format atarken dvd yi takıyoruz da 'kurulumu başlatmak için bir tuşa basın' yazısının geldiği siyah ekran varya işte o siyah ekran bu, bazılarının Windows logosundan sonra siyah ekranda bekleme oluyormuş ondan yazdım). Burada 30 sn kadar bekliyor ardından Windows logosu geliyor. 10-12 sn kadar sonra Windows menüsünde oluyor bilgisayar. Ben de bilgisayar açıldığında geç toparlanma yok. Yani programlar geç geliyormuş galiba bazı kişilerin. Ben de o sorun yok, sadece geç açılma var.

Biliyorum bu sorun hakkında bir çok konu açıldı ve %95 ini inceledim ama bir çözüm bulamadım. Bu konuların hemen hemen hepsi çözüm bulamadan yarım kalmış. Bu konuda inşallah bir çözüm buluruz ve diğer arkadaşlara da yardımımız dokunur. Değerli yardımlarınızı bekliyorum ve şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
CCleaner, (Temizlik) Auslogics BootSpeed,(Optimasyon) RevoUnstaller (otomatik açılan arka plan uygulamaları) kullan. Durup dururken o hale gelmez, birşey yükledin onu bul.
Nefes almadan berbat ferman yazmışsın, yarım yamalak okuyabildim.

- - - Güncellendi - - -

Murat5038 Super Moderatörün imzasındaki Güvenlik yazılımlarını indir dene.
https://www.technopat.net/forum/dizustu-ve-netbook/32674-casper-cn-cm-serisi-leptoplar-a15fb-a15ec-a15ya-a15fd-a15-c51f0a84-a15cr.html

Mesajında paragraf kullansaydın eğer seve seve okurdum ama bu şekilde ilk kelimesini bile okumaya tenezzül etmedim maalesef.

Yorumlarınız için teşekkürler O programları şimdi deneyeceğim ancak ben düzenli bir şekilde yazdım ancak konuyu açtığımda bu şekilde oldu nedenini bilmiyorum.

Düzenleme yaptım mesajda sanırım oldu.

- - - Güncellendi - - -

@IQRI ccleaner programını zaten kullanıyorum.
Auslogics BootSpeed programını kurdum tarattım sorunları düzelttirdim.
Revo Unstaller programını indirim ve 2 adet gereksiz uygulamayı kaldırdım zaten bilgisayarda fazla birşey yok.

Varolan programlar :

KlzXpp.png

Ve birde şuanları eklemek istiyorum açılıştaki programlar :

e78Jdr.png

Süper Moderatörün imzasında bulunan programlar da iniyor onları da deneyeceğim. Şuanlık bir farklılık olmadı maalesef.

Programlarla alakalı olduğunu pek sanmıyorum. Bios güncelle. Birde hdd birleştirme yap.

Bios güncelleme nasıl oluyor bir bilgim yok ve hdd birleştirme zaten yaptım yaklaşık 1 hafta önce. Zaten düzenli olarak yaparım ayda bir. Yorum için teşekkürler.

Windows 8.1'i temiz kurulum yoluyla kurup sürücüleri Windows Update yoluyla yüklediğinizde sorun çözülecektir diye tahmin ediyorum. SSD takviyesi de sistemi oldukça rahatlatacaktır.

Eğer BİOS'da desteği varsa Boot kısmından UEFİ ve Fast Boot özelliğini aç.

Windows 8.1 kurulumunu zaten temiz kurulum yoluyla yaptım ve güncellemeleri tamamen yaptım. Ona rağmen bu sorunu yaşıyorum. SSD hakkında bilgim var ancak şu anlık almayı düşünmüyorum. Yorumunuz için teşekkürler.

- - - Güncellendi - - -

@Mehmet HAN şimdi bakıyorum, var ise açıyorum teşekkürler yorumunuz için.

- - - Güncellendi - - -

Baktım ama o seçenekler yok maalesef.

Çöp yazılımlar kurarsan geç açılır. Şu sorununuzu kısa, net ve düzgün olarak anlatın. Tüm yazılarını düzenleyene kadar makale yazardım.

Driver Scanner'i kaldır. Auslogics optimizasyon yazılımı kaldır. Bu tür yazılımlar sistem ayarını bozabilmekte. Ardından adım adım gidelim.

1) https://www.technopat.net/forum/guvenlik/39014-emsisoft-commandline-scanner.html Yönergeye uygun olarak tarama yapıp, tarama raporunu buraya ekle.

2) https://www.technopat.net/forum/guvenlik/31903-hijackthis-log-paylasimi-ve-cozumleri.html Hijackthis raporu oluşturup buraya ekle.

3) Windows Repair (All In One) Windows Repair (All In One) aracını indirin. Using Tweaking.com - Windows Repair by Majorgeeks.com - YouTube burada tanıtımı yapılan, bu küçük ama etkili aracı kullanarak sistem ayarlarını düzeltin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı