Windows 8.1 ile Linux Dual Boot

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

anticor

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Hatay
Daha fazla  
Meslek
UI/UX Designer
Linux tabanlı işletim sistemi olan elementary OS 'yi bilgisayarımdaki kurulu olan windows 8.1 'in yanına kurmak istiyorum. Kurmasını biliyorum ama birkaç ay önce windowsumun yanına ubuntu kurduğumda ubuntuyu kaldıramamıştım. Daha doğrusu 50 gb lık HDD bölüntüsüne kurmuş ve kaldırmak için o ubuntuyu kurduğum 50 GB lık bölüntüyü formatladıktan sonra windowsu açamamıştım. Kısaca yanlış işlemlerden sonra tekrar windows kurmak zorunda kalmıştım. Acaba şu an kurulu olan windows 8.1 'in yanına linux tabanlı olan elementary OS 'yi kurup beğenmezsek bunu windowsa zarar vermeden kaldırmanın yolu var mı?

Elemantry Os'u tam bilmiyorum ama grub'u /boot kısmına yüklersen Windows'a hiçbir zararı olmuyor diye biliyorum. Ben şu an Ubuntu 13.10 ve Windows 8.1 kullanıyorum. PC açılırken hiç ellemezsem Windows, F12'ye basıp Ubuntu seçersem o açılıyor. Ubuntu'nun bölümleri silersem Windows'a zarar vermez çünkü grub /boot kısmında, HDD'nin kök dizininde değil. Ha grub ana dizinde ise Linux'un bölümleri siler Windows 8.1 kurulum DVD veya USB si ile onarım yaparsın.

Ubuntu ile aynı sayılır linux tabanlı olduğu için. O dediğin işlem için bir kaynak var mı elinde ve ya nasıl öğrenebilirim?

Grub'u /boot kısmına yüklemeyi mi sordun yoksa Windows 8.1 onarım yapmayı mı ?

Grub'u /boot kısmına yüklemeyi sordum ama geç sordum biraz sanırım. Kısa zamanda windows ve ubuntu kuracağım. Sonradan ubuntuyu kaldırmak istersem , yani sadece windows kalması için nasıl bir kurulum yapmalıyım?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı