Windows Başlangıç Hızını Artırmak

Mr_YAMYAM, yanlış bilgilendirme yapmısşınız. Windows 7, doğrudan AHCI modunu destekler (milattan kalma yonga setleri hariç). CD'den sürücü seç, kurarken sürücü yükle vs, bunlar XP'nin dönemindeki gereksiz işlerdi. Zaten bugün satılan bilgisayarlar AHCI modu devrede satılıyor. Hiçbir ayar yapılmasına ve format atılmasına gerek yok...

SSD'ler için de disk birleştirme yapmaya gerek yok. Windows XP kullanmayın yeter. SSD'leri yıpratıp ömrünü azaltıyor 10 yıllık bu teknoloji yoksunu işletim sistemi...

Mr_YAMYAM, yanlış bilgilendirme yapmısşınız. Windows 7, doğrudan AHCI modunu destekler (milattan kalma yonga setleri hariç). CD'den sürücü seç, kurarken sürücü yükle vs, bunlar XP'nin dönemindeki gereksiz işlerdi. Zaten bugün satılan bilgisayarlar AHCI modu devrede satılıyor. Hiçbir ayar yapılmasına ve format atılmasına gerek yok...

SSD'ler için de disk birleştirme yapmaya gerek yok. Windows XP kullanmayın yeter. SSD'leri yıpratıp ömrünü azaltıyor 10 yıllık bu teknoloji yoksunu işletim sistemi...

Önerilerimi XP üzerine değerlendirmeyiniz sayın Burak ALKAN. Dikkat ederseniz yukardaki açıklamalarımın birisinde Windows 7'nin sürücüleri tanıdığını, ancak performans alınmadığını belirtmiştim. Her kullanıcı yeni bir chipsetli anakarta sahip olmayabilir. Hatta benim gibi XP delileri bile olabilir. Burada önemli olan AHCI sürücülerinin sahipli sürücülerden olmasa da her host kontroler'in farklı bir donanım yapılandırması olduğudur. Bu da AHCI sürücülerinin donanım üreticilerinin önerdiği sürücülerden kurulması bence ilk tercih olmalıdır. Hatta bu sürücülerin güncel olması da önem taşımaktadır.

SSD teknolojisinde XP ya da Windows 7 kullanılmasının bence bir sakıncası yoktur. Sonuçta her işletim sisteminin içerdiği komut dizeleri vardır. Burada tek önemli konu SSD teknolojisinde disk birleştirmesi yapılmasının disk ömrünü azalttığı bu yüzden sık yapılmaması gerektiğidir. Üreticiler bu konuda özellikle durmaktadırlar. İşletim sisteminin kurulması esnasında (kurulum ve sürücülerinin tamamlanmasından sonra) sadece bir kez yapılarak bir daha yapılmamasını önermektedir. Bu da SSD teknolojisinin dejavantajından kaynaklanmaktadır. (Yazmada hücre ölmesi.)

SSD teknolojisinde XP ya da Windows 7 kullanılmasının bence bir sakıncası yoktur. Sonuçta her işletim sisteminin içerdiği komut dizeleri vardır. Burada tek önemli konu SSD teknolojisinde disk birleştirmesi yapılmasının disk ömrünü azalttığı bu yüzden sık yapılmaması gerektiğidir.

Yanlış! Windows XP, TRIM desteği olmadığından ötürü SSD'de veriler silindiğinde verileri gerçekten silmektedir. Bu da yukarıda bahsettiğiniz gibi hücrelerin ömrünü azaltmaktadır. Yine Windows XP'de yer alan "Eski dosyaları sıkıştır" özelliği de SSD'yi gereksiz yere kullanıp diskin ömrünü azaltır. Bu yüzden SSD sahipleri kesinliklikle ama kesinlikle XP'den uzak durmalıdır!

Yanlış! Windows XP, TRIM desteği olmadığından ötürü SSD'de veriler silindiğinde verileri gerçekten silmektedir. Bu da yukarıda bahsettiğiniz gibi hücrelerin ömrünü azaltmaktadır. Yine Windows XP'de yer alan "Eski dosyaları sıkıştır" özelliği de SSD'yi gereksiz yere kullanıp diskin ömrünü azaltır. Bu yüzden SSD sahipleri kesinliklikle ama kesinlikle XP'den uzak durmalıdır!
Sayın BALTAŞ.
Siz bir ASUS firması çalışanı olarak bilirsiniz. İlk üretimlerden olan ASUS ee-PC, teknik özellikleri ve işletim sistemleri ne idi? O PC yi ilk alanlardan birisi de bendim. Hatta linux sürümüyle sunulan bir modelini de almıştım. İlk ASUS ee-PC'lerde kullanılan depolama aygıtı sizce SSD teknolojisi değilmiydi. 4GB depolama birimi vardı.

Ama kullanılıyordu. Öneride bulunup birlikte almış olduğum arkadaşım hala o PC yi kullanmaktadır. O yıllarda birkaç hafta sonra yavaşlayan PC için sadece ccleaner'ı kurup haftada bir dip, köşe temizliğini yapmasını ve gerekli tavsiyelerimi sunduğumdan beri duyduğuma göre hala kullanıyormuş:)

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı