Windows kurarken M.2 mi SATA SSD mi tercih edilmeli?

Windows'u NVM-e SSD üzerine kurdum. 9 saniyede açılıyor. Daha önce Sata SSD üzerinde kuruluydu. 11 saniyede açılıyordu. Büyük bir fark yok aralarında.
Boot denilen şey sadece disklerin yazma okuma hızı ile ilgili değil. Bios da bir yazılım önce onun çalışması gerek. Bazı bilgisayarlarda bios ekranı atlama seçeneği açılışı hızlandırıyor. Bios ekranını hiç görmüyorsun. Bios sürümü vs. gibi etkenler de var işin içinde. Onun dışında Sata ya da M2 SSD boot süresinde büyük farklılıklar yaratmıyor. Ayrıca M2 SSD'nin tam hızında çalışmasını bekleyemezsiniz, boot ekranında.
Pardon Kerem'im diğer arkadaş yazdı zannettim bir an onun için döşendim hemen siliyorum.

Bak kardeşim tahminimce benimle aynı yaşlardasın buna istinaden bu şekilde söyleyeceğim. Sen daha okula gidiyorken ben bank ekspress bankasında şube kuruyordum. Alt yapı düzenliyordum. Banka panosunu hazırlıyordum. Daha 14 15 yaşında iken onun için bana gelipte Boot nedir öğretmeye kalkma tamam onun için daha bu konu hakkında tartışmayalım kalplerimizi kırmayalım.
Yanlış biliyorsunuz. Beş üçten büyüktür mantığıyla düşünüyorsunuz. Tek etken o değil. Boot esnasında o hızlarda çalışmıyor sistemler. Bios üzerinden açılıyor.

Windows'u NVM-e SSD üzerine kurdum. 9 saniyede açılıyor. Daha önce Sata SSD üzerinde kuruluydu. 11 saniyede açılıyordu. Büyük bir fark yok aralarında.
Boot denilen şey sadece disklerin yazma okuma hızı ile ilgili değil. Bios da bir yazılım önce onun çalışması gerek. Bazı bilgisayarlarda bios ekranı atlama seçeneği açılışı hızlandırıyor. Bios ekranını hiç görmüyorsun. Bios sürümü vs. gibi etkenler de var işin içinde. Onun dışında Sata ya da M2 SSD boot süresinde büyük farklılıklar yaratmıyor. Ayrıca M2 SSD'nin tam hızında çalışmasını bekleyemezsiniz, boot ekranında.

Yanlış biliyorsunuz. Beş üçten büyüktür mantığıyla düşünüyorsunuz. Tek etken o değil. Boot esnasında o hızlarda çalışmıyor sistemler. Bios üzerinden açılıyor.

Sonunda aynı dili konuştuğum birini şu konuda görmek güzel.

:) Siz şimdi 2 saniyelik bir farktan bahsettiniz'mi bahsetmediniz'mi? Hadi ben abartmış olayım 10 saniye sonuçta 2 saniye bile olsa milisaniye'den daha büyük değilmi? Bizim tartıştığımız konuda milisaniye değil daha büyük fark var dememdi. :)

:) Siz şimdi 2 saniyelik bir farktan bahsettiniz'mi bahsetmediniz'mi? Hadi ben abartmış olayım 10 saniye sonuçta 2 saniye bile olsa milisaniye'den daha büyük değilmi? Bizim tartıştığımız konuda milisaniye değil daha büyük fark var dememdi. :)
Daha büyük fark deme şekliniz eski bir bilgisayara takılan SSD ile yeni bir bilgisayara takılan M2 SSD hızını kıyaslıyorsunuz. Anakart RAM bios sürümü farklı iki cihaz.
Yazma hızı yüksek olan fark atar diye bişey yok. Yanlışınızda ya da bilmediğiniz konularda ısrar etmenize gerek yok.
Ek Açıklama 2020-05-27 032836.png

Bir'de şunu incelerseniz sevinirim heralde tartışmaya son noktayı bu video koyar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hem ilk açılış hemde restart açılışındaki farklara bakın.

Daha büyük fark deme şekliniz eski bir bilgisayara takılan SSD ile yeni bir bilgisayara takılan M2 SSD hızını kıyaslıyorsunuz. Anakart RAM bios sürümü farklı iki cihaz.
Yazma hızı yüksek olan fark atar diye bişey yok. Yanlışınızda ya da bilmediğiniz konularda ısrar etmenize gerek yok.

Olur mu hiç, her konuda haklı çıkmaları gerekiyor :)

Okuma hızı 3500 MB olan bir M2 SSD ile 500 MB olan SATA SSD arasında neden 2 saniye fark var hiç düşündünüz mü? Okuma hızları arasında altı kat fark var.

Attığınız video sizi yalanlıyor zaten. 😀😀😀😀

Şimdi'ye kadar hiç bir yazımda tartışma çıkardığımı yada ısrar ettiğimi yada yanlış bir şey aktardığımı gördünüz'mü acaba'da bu yorumu yapabiliyorsunuz.
Bir sürü konu açılıyor sizce neden %99 unda yorum yapmıyorum. Bilmediğim hiç bir konuya yorum yapmam çünkü onun için biraz daha inceleyin beni ondan sonra bana yorum yapın.

Şimdi'ye kadar hiç bir yazımda tartışma çıkardığımı yada ısrar ettiğimi yada yanlış bir şey aktardığımı gördünüz'mü acaba'da bu yorumu yapabiliyorsunuz.
Açıkçası şimdiye kadar hiçbir yazınızı görmedim ve dikkat etmedim de ama bundan sonra görecek olursam da ignorelayıp geçicem.

Geri
Yukarı