Windows longhorn yerine neden Vista çıktı?

Benim merak ettiğim bir konu var neden Windows longhorn yerine Vista çıktı?

Kısaca anlatayım, XP çekirdeği ile geliştirilen 2005 yılında çıkması planlanan Longhorn aşırı hantallaştı bu yüzden başarısız oldu. Ardından Longhorn Windows Server 2003 kodları ile geliştirildi ancak Longhorn ismi kirlendiğinden projenin adı "Vista" olarak değiştirildi.

Microsoft 2001'de XP'nin çıkışının ardından Longhorn ismiyle XP'ye bir ek paket sunmaya karar verdi. Fakat proje ilerledikçe Longhorn XP'ye bağlı bir ek paketten çok ayrı bir işletim sistemi haline geldi. Longhorn'da çözülemeyen bellek sızıntısı, kararsız XP çekirdeği gibi problemlerden dolayı 2004'te Longhorn projesi sıfırlandı ve Server 2003 çekirdeği üzerine yeni bir işletim sistemi yapılmaya başlandı. Bu işletim sistemi de Windows Vista'dır. Soruna gelecek olursak Microsoft projeyi sıfırladıktan sonra doğal olarak ismi değiştirdi. Eğer proje sıfırlanmasaydı günümüzde Windows Vista yerine Windows Longhorn olacaktı.

Microsoft 2001'de XP'nin çıkışının ardından Longhorn ismiyle XP'ye bir ek paket sunmaya karar verdi. Fakat proje ilerledikçe Longhorn XP'ye bağlı bir ek paketten çok ayrı bir işletim sistemi haline geldi. Longhorn'da çözülemeyen bellek sızıntısı, kararsız XP çekirdeği gibi problemlerden dolayı 2004'te Longhorn projesi sıfırlandı ve Server 2003 çekirdeği üzerine yeni bir işletim sistemi yapılmaya başlandı. Bu işletim sistemi de Windows Vista'dır. Soruna gelecek olursak Microsoft projeyi sıfırladıktan sonra doğal olarak ismi değiştirdi. Eğer proje sıfırlanmasaydı günümüzde Windows Vista yerine Windows Longhorn olacaktı.

Aslında doğru ama tam olarak öyle değil. Yani dedikleriniz %90 doğru.

Kısaca anlatayım, XP çekirdeği ile geliştirilen 2005 yılında çıkması planlanan longhorn aşırı hantallaştı bu yüzden başarısız oldu. Ardından longhorn Windows server 2003 kodları ile geliştirildi ancak longhorn ismi kirlendiğinden projenin adı "Vista" olarak değiştirildi.

Ben anlamadım neden Microsoft 2de1 isim değiştiriyor Vista SP3 yerine Windows 7 yaptı, Windows 8 SP1 yerine 8.1 çıktı Windows 10X (Sun Valley güncellemesi) yerine 11 çıktı.

Ben anlamadım neden Microsoft 2de1 isim değiştiriyor Vista SP3 yerine Windows 7 yaptı, Windows 8 SP1 yerine 8.1 çıktı Windows 10X (Sun Valley güncellemesi) yerine 11 çıktı.

Şimdi hepsinin farklı sebepleri var aslında.
Vista başarısız olduğundan Vista isterse kusursuz olsun ama yine de bir kere insanlar kötülüğünü gördüğü için yüklemezler bu yüzden isim değişikliği şart bunu MS'da biliyor.
Windows 8 için de konu aynı biraz ama 8 ile 8.1 aslında SP güncellemesi değil 8.1 aslında "Windows 9" neden diye soracak olursanız 8'in altyapısı NT6.2 8.1'in ise 6.3. Yani ikisi bayağı farklı aslında.
Windows 11'de ise 11 sadece Windows 10'a Regedit'ten tema yapılmış bir yazılım. Muhtemelen piyasaya bir heyecan gelsin diye yapılmış olabilir.
Windows XP altyapısıyla hazırladıkları Longhorn adamlarda bu eskidir korkusu yarattığından Microsoft projeyi iptal edip Windows NT üzerinde yeni bir işletim sistemi kurdular. O da Vista oldu. Yani Longhorn ile Vista aynı şey değildir.

Maalesef yanlış. Windows NT zaten Windows'un ilk çıktığı zamanlardan beri vardı. Şimdi tekrar yazmayacağım bu konuda anlatmıştım:

Yeni konular

Geri
Yukarı