Windows Phone 8.1 Kullanıcı İncelemesi

Ufak ve büyük bir çok yenilikle Windows Phone 8.1'i kazasız belasız yüklemiş bulunuyorum.

Bu güncellemenin garantiyi devre dışı bırakabileceği konuşuluyordu.
Güncelleme sonrası benim cihazın garanti durumu:

k6Fi4g9.png

Öncelikle benim size aktaramayacağım değişikliler var. Bunları kendinizin görmesi lazım.
- 1 günlük kullanımdan sonra söylüyorum, telefon eskiye göre daha hızlı ve daha stabil çalışıyor. Menüler arası geçişler vs. eskiye göre daha hızlı.
- Menüler arası geçiş animasyonu değişmiş. (Kişisel görüşüm hoş olmuş.)
- Telefona USB kablo bağladığımızda çıkan ses değişmiş.(Diğerini tercih ederdim. :))
- Arka planda çalışan uygulamaları aşağı doğru sürükleyerek kapatabiliyoruz. (GDR3 ile çarpı ile kapatma gelmişti.)
- Hafıza kartına bir sınırlama getirilmemiş. Yani Class 4 de olsa uygulamaları hafıza kartına atabiliyorsunuz.
- Canlı kutuların 30 dk olan yenilenme süresi artık 1 dk.

Diğer özelliklere geçelim.

Eylem Merkezi: En çok beklenen ve en büyük eksiklerden birisiydi. Kişisel eleştirim Kısayollarda "Mobil Veri" olmaması ve sadece 4 tane kısayol kullanıyor olabilmemiz. Bence ileride "Mobil Veri" seçeneği gelecektir. 4 tane koyabilmekte hayati bir eksik değil bana göre:

mZXltW0.png

5TidIRw.png

Başlangıç ekranı arka planı ve 3 kolon: Bu iki özelliğide heyecanla bekliyorduk. Özellikle 3 kolon yılan hikayesine dönmüştü. 4.5" telefonlara geleceği kesin gibiydi. Fakat tüm cihazlara geldi. (Lumia 820 kullanıyorum. Ekran 4.3")

vEROuAE.png

SMomrjO.png

Akıllı Depolama: Özellikle 4GB ve 8GB hafızalı telefonlar için kapasite derdi sona erdi. Artık uygulamalar hafıza kartına yüklenebilecek.

ROjoUlF.png

3VeLjFO.png

Bağımsız ses kontrolleri: Artık zil sesi/Bildirimler ve Medya/Uygulamalar ses ayarları farklı şekilde ayarlanabilecek.

kaw6l31.png

Yenilenen kamera arayüzü: Eh işte... :)

ljee2XP.png

Swipe Klavye: Daha önce başka bir akıllı telefon kullanmadığım için ilk defa kullanıyorum. Gayet kullanışlı geldi. Tabi bir yandan yazarken bir yandan görüntüsünü almak zor oluyor. Pek belli olmuyor resimde.

12orZvO.png

Yeni arama ekranı:

M5WkEqy.png

Yenilenmiş mağaza:

NKWw6tD.png

kTiopUf.png

8K2QMsQ.png

Aşağıda resimde "Uygulamalarım" seçeneğine tıkladığınız zaman, telefonu aldığınız günden bugüne yüklediğiniz uygulama ve oyunlar bulunuyor.
"İndirilenler" kısmında devam eden bir indirmeniz ve indirilmeyi bekleyen uygulamanız varsa onlar gözüküyor.
"Yerel uygulamaları yükle" seçeneğine tıkladığınızda, hafıza kartınızda yüklenmek için bulunan bir XAP dosyası varsa o gözüküyor. Önceden hafıza kartına XAP dosyası atınca telefonu yeniden başlatmak gerekiyordu. Fakat artık gerekmiyor.

jRH4Tzj.png

Aşağıdaki resimde ise gördüğünüz gibi uygulamaları otomatik güncelleme seçeneği bulunuyor.

z4ejjRg.png

Yenilenmiş Pil Tasarrufu:

Önceden ayarlara girip sağa kaydırdığınızda "Arka planda çalışan uygulamalar" seçeneği vardı. Buradan arka planda çalışmasını istemediğiniz uygulamaları kapatabiliyorduk. Bunu artık pil tasarrufuna girerek yapıyoruz.

0vhNDdp.png

Bildirimlerin sesini ayrı ayrı ayarlayabilme ve istersek mesaj geldiğinde yukarıda şerit halinde gözükmesini engelleme: Bu kısımda örnek olarak hotmail bildirimlerinin sesini ayrı, Google Mail bildirimlerinin sesini ayrı ayarlayabiliyoruz. Ayrıca pek çok kullanıcı mesaj geldiği zaman yukarıda gözükmesinden rahatsız. Çünkü telefon başka birisinin elinde olduğu zaman özel bir mesaj gelebiliyor ve bunu o kişi görebiliyor. Bunu da bu kısımdan kapatabiliyoruz.

Öncelikle ayarlardan "Bildirimler+Eylemler" kısmına giriyoruz. Buradan ayarlarını değiştirmek istediğimiz uygulamayı seçiyoruz.

Hızlı işlem merkezinde göster: Eylem merkezine bildirim gelmesini veya gelmemesini sağlar.
Bildirim başlıklarını göster: Bildirim geldiği zaman üstte şerit halinde gözükmesini veya gözükmemesini sağlar.

7iLrbPg.png

WP 8.1 prewiev Yüklemek için...
Özet geçmeye çalıştım. Bunlar dışında merak ettiğiniz ve sormak istediğiniz sorular varsa, yardımcı olmaya çalışırım.

Deneyimlerim arttıkça konuyu güncelleyeceğim.

Son düzenleme:
Şarjda bir ilerleme yada gerileme yok. Hala sabah %100 ile çıkıyorum. 80 dk müzik dinliyorum, yarım saat falan oyun oynuyorum, arada internete giriyorum, akşam 5'e doğru %20 falan oluyor. Güncellemeyi 3g ile kurabilir miyim diyorsan, sadece Wi-Fi üzerinden kurulabilir.

Güncelleme 24 Haziran ve 11 Temmuz arasında dağıtılacak. Şu anda yüklediğimiz 8.1 geliştirici sürümü. Yani deneme sürümü denebilir. Eğer beklersen Haziran sonu gibi yüklersin diye tahmin ediyorum. 925 için çok gecikmeyecektir. Yok beklemem dersen incelemenin altında yükleme yapmak için gerekli linki paylaştım.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı