Windows sadece güvenli modda açılıyor

dionysoss

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle laptopun 2 kez hard diski yandı. Normalde bir sıkıntı yoktu gayet güzel oynanılıyor vs.. 2 kere üst üste elektrik gitti kapandı. Sonra yavaş açılmaya başladı, açıldığı zaman da masaüstü simgeleri gelmiyordu, kapattım açtım bu sefer geldi ama hiç işlem yapamıyorum. Bi dosyaya tıklayınca onun seçilmesi yarım saat sonra oluyor vesaire. Güvenli modda hiçbir sıkıntı yok canavar gibi çalışıyor ama normal moda geçince yine aynı. Bir sürü şey denedim sistem geri yükleme vesaire falan hiçbiri işlemedi. Çareyi formatta buldum. Ayın 18'iydi formatladım sonra tekrar Windows 8.1'e güncelledim driver programlar falan kurdum, hiç sıkıntı yok performans düşüklüğü vesaire. Geçen gece oyun oynarken birden takıldı bilgisayar dondu gitti, ses takıldı bozuk plak gibi. Yine aynı normal moda geçince takılı kalıyor. Şu an denedim ve yaklaşık yarım saat bilgisayara dokunmadım sadece CTRL Alt DEL yapıp görev yöneticisi açmaya çalıştım oda yarım saat sürdü açıldığında görev yöneticisi bilgisayar kendine geldi, ama eksiklikler var performans açısından mesela fotoğraf olan bi klasöre girdiğim zaman fotoğrafların (açmadığım halde) yüklenmesi baya bi uzun zaman alıyor. Bunun sebebi ne olabilir hard diskten mi kaynaklanıyor yeniden ama format atınca düzelmesi saçma değil mi o zaman? Ve formatsız halletmek istiyorum çözümü ne olabilir?

DELL Inspiron 15R 5521
Intel i5 3337U
8 GB RAM
AMD Radeon HD8730M / Intel HD Graphics 4000

Yarım saat açılmasını beklediğimden sonra, açılma kısmı düzeldi fakat bu fotoğraflardaki problemler hala devam ediyor fotoğrafların önizlemesinin açılması süre alıyor bir klasöre sağ tık yapıp özellikler dediğim zaman da aynı şekilde açılması biraz süre alıyor. Bilgisayarıma tıkladıktan sonra fotoğraftaki gibi D veya C birimi gelmiyor sol kısımdan girmek zorunda kalıyorum. Bu tarz problemler çok büyük problemler olmasa da insanın canını sıkıyor

[/ur

up

Bilgisayarınız açılırken windows logosundan sonra belirli bir süre siyah ekran da bekliyor musunuz?

Laptoplarda AMD ekran kartları için enerji tasarruf modunda çalışabiliyor bende farklı durumda problemler yaşamıştım. Bu ayarı deneyin derim.
Çalıştır kısmına “regedit” yazın.
Gelen pencere içerisinde “CTRL + F” yaparak arama kısmını açıyoruz “ULPS” veya “EnableULPS” yazarak aratın.
Bulunan kısımdaki değeri “0(sıfır)” ile değiştirip, kapatın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Bilgisayarınız açılırken windows logosundan sonra belirli bir süre siyah ekran da bekliyor musunuz?

Laptoplarda AMD ekran kartları için enerji tasarruf modunda çalışabiliyor bende farklı durumda problemler yaşamıştım. Bu ayarı deneyin derim.
Çalıştır kısmına “regedit” yazın.
Gelen pencere içerisinde “CTRL + F” yaparak arama kısmını açıyoruz “ULPS” veya “EnableULPS” yazarak aratın.
Bulunan kısımdaki değeri “0(sıfır)” ile değiştirip, kapatın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Öncelikle bazen siyah ekranda kalıyor bazen de çok hızlı açılıyor son şeyden sonra.

Dediğinizi denedim ama siyah ekranda kaldı tamamen, bekledim ve bu sefer AMD ' den hata geldi şu an hatayı tam hatırlamıyorum ama "can't written" tarzı bir şeydi. Güvenli moddan açıp düzelttim şu an girdim.

Şunu fark ettim, güvenli modda attığım fotoğraflardaki sıkıntılar yok gayet normal çalışıyor. Sıkıntı diskte olsaydı güvenli modda da sorun olması gerekmez miydi?

HDD test etme imkanınız varsa test edebilir misiniz? Bir de aygıt yöneticisinden ekran kartınızı devre dışı bırakın. Ona göre bir daha bakalım. Ayrıca windows dosyalarında da problem olabilir, benim görüşüm temiz bir şekilde windows 10 kurmanızdır.

Ustadım sende bu konuya bakarsan iyi olur. @Murat5038

İlk olarak Win 10 kurman gerekli olduğunu unutma.
Yedeklerini güvenli modda alıp temiz format atacaksın.
Sonrasında Win 10 kurulduğunda HDtune error scan ve Healt sonuçlarını paylaşın.
İmzamdan Aida64 sonucunu paylaşın.
Temiz önyükleme ile düzelebilecek birşey ancak Win 10 kurman daha yerinde olacak.

HDD test etme imkanınız varsa test edebilir misiniz? Bir de aygıt yöneticisinden ekran kartınızı devre dışı bırakın. Ona göre bir daha bakalım. Ayrıca windows dosyalarında da problem olabilir, benim görüşüm temiz bir şekilde windows 10 kurmanızdır.

Ustadım sende bu konuya bakarsan iyi olur. @Murat5038

İlk olarak Win 10 kurman gerekli olduğunu unutma.
Yedeklerini güvenli modda alıp temiz format atacaksın.
Sonrasında Win 10 kurulduğunda HDtune error scan ve Healt sonuçlarını paylaşın.
İmzamdan Aida64 sonucunu paylaşın.
Temiz önyükleme ile düzelebilecek birşey ancak Win 10 kurman daha yerinde olacak.

HDTune'da Error Scan yapnca kırmızı bloklar çıkıyorsa diski gönül rahatlığıyla çöpe atabilirsiniz.

HDTune den error scan yaptım 1 TB hard diskim 500 Gb ını scan yapabildim %7 civarı oranda bad sector çıktı. Health kısmını da fotoğraf olarak atıyorum. Şu an bilgisayardan yazıyorum Şu an hiç bir sıkıntısı yok, sadece ilk açıldığında kanser ediyor bir 15 dakika falan. Şimdi şöyle düşünüyorum zaten SSD alacaktım, sizce SSD alıp direkt Windows'u SSD ye kurup belli bir süre öyle mi devam edeyim yoksa direkt HDD alıp ona mı aktarayım bilgileri? Kredi kartı biraz azalınca da SSD eklerim sisteme öyle giderim.

Edit: Bu arada sadece ikisinde warning gerisi ok olduğu için sadece o kısmı SS aldım.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    19,8 KB · Görüntüleme: 144
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı