Windows testi sonuçları RAM hatası

Splendor06

Hectopat
Not: 3 ve 4 slot tahminimce işlemci bacağımın 2 tanesi kırık sanırım ondan 3 ve 4. slot çalışmıyor. Dual çalıştıramıyorum RAM'leri̇.
Windows hataları alıyorum test yaptım ve bellek arızalı hatası aldım, acaba Dual çalışmadığından mı? 2 tanesi Single RAM var Crucial. Ballixtix RAM'ler. Bu hata neden kaynaklanıyor acaba?

System.
Provider.
[ Name] Microsoft-Windows-memorydiagnostics-results
[ Guid] {}
Eventıd 1202.
Version 0
Level 2
Task 0
Opcode 0
Keywords 0x8000000000000000.
Timecreated.
[ SystemTime] 2021-06-23t13:07:31.9199245Z
Eventrecordıd 7887.
Correlation.
Execution.
[ ProcessID] 7568.
[ ThreadID] 7572.
Channel System.
Computer.
Security.
[ UserID] s-1-5-18
Userdata.
Results.
Completiontype fail.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet, RAM'ler sorunluymuş. Dediğiniz gibi kırık olan RAM'leri çıkarıp tekrar test yapın derim.

Kırık olan RAM'ler değil, ben RAM'leri yeni aldım ve Ryzen 5 3600 işlemcimin 2 pini kırık. Anakartımda 3. ve 4. slotta RAM'ler çalışmıyor ama 1 ve 2. slotta RAM'ler çalışıyor. 2'si de Single RAM olduğu için hata veriyor ve sorunu çözemedim.

İşlemcide tek pinin bile eksik olması veri akışının stabil olmamasına hatta akışın kesilmesine neden olabilir. İşlemcinizin garantisi varsa garantiye gönderin derim. Ek olarak bir sistemde Dual Channel RAM kullanmak isterseniz 1 ve 3. slota aynı RAM'leri veya 2 ve 4. slotlara aynı RAM'leri takmanız gerekmektedir. Siz 1 ve 2. slota aynı RAM'leri taktıysanız Dual Channel çalışmama nedenlerinden biri bu da olabilir.

Yine de işlemciyi garantiye göndermekte fayda var. Garantisi yoksa da mecburen değişilmeli. (Tamir işlemini saymadım zira çok verimsiz olabiliyorlar.)

Yeni konular

Geri
Yukarı