Çözüldü Windows Update "0x80070643" hatası nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Yer
İstanbul
Merhaba herkese. Bu hatayı nasıl çözebilirim? 2 yıldır Windows'umda böyle bir sorun yoktu neden oldu acaba?

Dosya Ekleri

• 1704895482378.png
    1704895482378.png
    143,6 KB · Görüntüleme: 3.046
Tam da (Win10 22H2) Windows Update 0x80070643 hatası için konu açmaya hazırlandım başlığı yazıyordum burayı buldum. Böylesi bir hatayla ben de ilk kez karşılaşıyorum ne olduğunu anlayamadım, ayrıca bu hata konusunda forumlarda (güncel anlamda) yazan pek yok diye ve de sadece benim mi başıma geldi diye paniklemiştim. Bir de Windows Update üzerinden gelen diğer tüm güncellemeleri yüklerken özellikle 'Güvenlik Güncellemesi' yüklemesi sırasında 0x80070643 hatasını veriyor oluşu garip, mesela diğer çeşitli Win10 güncellemelerinin hepsini yüklüyor.

0x80070643 Win. Update hatası konusunda düzeltme yolunu Microsoft kendi sitesinde açıklamış yani sanırım olay şu: Sisteme ilk kez Win. kurulurken bilirsiniz disk üzerinde kendisi "Kurtarma Bölümü" diye 100MB yer ayırır, işte Microsoft tarafından bu bölümün artık 250MB olması şart koşuluyormuş bu yüzünden de (100MB'lıklarda) Win. Update hatası verebiliyormuş.

---
Microsoft kendi sayfasından Alıntı:

Bazı bilgisayarlarda güncelleştirmeyi tamamlamak için yeterince büyük bir kurtarma bölümü olmayabilir. Bu nedenle, WinRE / Windows Update için güncelleştirme başarısız olabilir. Bu durumda, aşağıdaki hata iletisini alırsınız:

Windows Kurtarma Ortamı bakımı başarısız oldu.
Cbs E Insufficient Disk Space

Bu hatadan kurtulmanıza yardımcı olmak için lütfen Yönergeleri izleyerek Disk alanı (Kurtarma) Bölümünüzü el ile yeniden boyutlandırarak WinRE güncelleştirmesini yükleyin.

Bilinen sorun: Hata kodu işleme yordamındaki bir sorun nedeniyle, disk alanı yetersiz olduğunda beklenen hata iletisi yerine aşağıdaki hata iletisini alabilirsiniz:
0x80070643 - Error Install Failure
---

Microsoft'un linkini buraya bırakıyorum. Yazdıklarına göre dos/cmd komutlarıyla diskteki geçerli 100MB'lık Kurtarma Bölümünü 250MB yapmayı anlatıyor da ben çok çekiniyorum, bir yanlışlık yaparım terslik olur düzgün çalışan Win10 durup dururken iyice saçmalamaya başlar diye tedirgin oluyorum.

https://support.microsoft.com/tr-tr/topic/kb5028997-winre-güncelleştirmesini-yüklemek-için-bölümünüzü-el-ile-yeniden-boyutlandırma-yönergeleri-400faa27-9343-461c-ada9-24c8229763bf

Bende aynı hatayı yaşıyorum güncellemeyi yapanlar ise mavi ekran yediğini söylüyor Microsoft ne yapmaya çalışıyor anlamadım. CMD ile yapanlar var pek güvenemedim.

Hocam siz bari ne yaptınız 0x80070643 Error Install Failure denilen Win. Update hatasına bir bilgi bulabildiniz mi? İlk defa sanırım Ocak 2024 Salı güncelleme gününden beri bu hata bela oldu şimdiye kadar Microsoft kendi içinde bunu çözecek diye bekliyoruz, Microsoft kaynaklarında bu soruna yönelik (güncel) hiç bir haber-bilgi yok garip yani.

Üsteki mesajımda anlattım 0x80070643 Win. Update hatasının ortaya çıktığı Ocak 2024'den beri sunulan tüm Win10 güncellemelerini ne varsa hepsini yüklüyor, sadede 1 tane (Ocak 2024'de sunulan) Güvenlik Güncellemesini yüklemeye çalışırken Win. Update hata veriyor o kadar yani benim için asıl garip olan asıl anlam veremediğim nokta bu.

Bazı çözüm videoları bu konuya paylaşılmış deneyen oldu mu? kimisi işe yaradı diyor kimisi iyice bozdu diyor:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Microsoft'un kendi önerdiği dos/cmd komut yöntemini paylaşmıştım deneyen olursa bilgi bekliyorum. Diskteki 100MB olan Win. Kurtarma Bölümü kısmını 250MB yapmayı anlatıyor böylece Win. Update hatası çözülüyormuş. Sayfada birçok komut satırı değişimi bir şeyleri var hani yanlışlık yaparım hata olur diye çekiniyorum yapamadım:

https://support.microsoft.com/tr-tr/topic/kb5028997-winre-güncelleştirmesini-yüklemek-için-bölümünüzü-el-ile-yeniden-boyutlandırma-yönergeleri-400faa27-9343-461c-ada9-24c8229763bf

Son düzenleme:
Sosyal'de bu konu "Çözüldü" diye belirtilmiş ama belli ki kesin bir çözüm olmamış, kimisi güncelleme geldi diyor başkaları update gelmedi diyor sorun çözüldü diye söyleyen var yok olmadı hala Win. Update 0x80070643 hatası devam ediyor diyenler var.

Ben biraz sabredelim bekleme taraftarıyım, sonuçta Şubat ayının ilk Salı güncellemesine şunun şurasında ne kadar kaldı değil mi yani belki diyorum Microsoft (2-3 haftadır çözemediği) bu saçmalık sorunu başka bir ana update (Şubat güncellemesiyle) yüklemesiyle halleder rahat ederiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı