Windows vs Linux

Windows vs. Linux

• Oy verenlerin toplamı
    76
Sanırım mesajlarım yanlış anlaşılmaya sebep oldu o yüzden son kez açıklama gereksinimi duydum. Bugüne kadar tüm Linux dağıtımlarını kullanmadım kullandıklarım ise Linux Mint, Ubuntu ve Kubuntu. Bu üç işletim sisteminde de Windows'a göre yarı yarıya performans kaybı yaşadım(oyunlar için söylüyorum). Eğer Windows'tan daha iyi bir oyun deneyimi sunan Linux dağıtımı bulunuyorsa lütfen söyleyin bende bilgileneyim. Onun dışında konuyu okumadan beğeni kasmak veya birilerini aşağılamak amacıyla gelenler için son kez söylüyorum karşılaştırdığım stabillik oyun stabilitesi. Eğer bana Linux'un Windows'a göre daha iyi bir oyun performansı sunduğunu kanıtlayamayacaksanız boş yere konuya yazmayın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet, bir yanda koskoca hard disk kanırttıran çift tık Windows, diğer yanda sessiz, rahatsız edici görünüme sahip ve uygulama yüklemeye üşendiren Linux dağıtımları. Bunlar benim görüşüm değil, kullanıcıların görüşü. Peki sizce en güveniliri hangisi?

Windows'un kullanıcı verilerini çaldığı söylentileri ortada dolanıyor bu aralar. Bu konudaki görüşleriniz nedir?

Hangi işletim sistemini seviyorsunuz? Teşekkürler.

Bu arada iki sistemi de seviyorum. Debian ve Windows 8.1 favorim.

Güvenlik ve gizlilik konularında GNU/Linux dağıtımlarının Windows´a göre açık ara üstünlükleri var. Ayrıca Windows çok pahalı bir ürün. Microsoft, Windows 10 Home´u 1.299,00 ₺´ye, Pro´yu ise 1.899,00 ₺´ye satıyor. GNU/Linux dağıtımlarının çoğu ücretsizdir ancak ücretsiz olmak zorunda değiller.

Bir başka üstünlük konusu ise GNU/Linux´un çeşitliliği. Onlarca farklı desktop ortamı, paket yöneticisi var. Yüzlerce farklı dağıtım sayesinde amacınıza uygun bir tanesini seçebilirsiniz.

Hem özgür, hem güvenli ve gizlilik odaklı ve ayrıca ücretsiz olması sebebiyle GNU/Linux dağıtımlarının Windows´tan üstün olduğunu düşünüyorum.

Technopat der ki, "Stabilite, Stabilite, Stabilite!"
1593205482753.png

Her işletim sisteminin avantajlı olduğu konular vardır, Windows için pazar payının büyük olması, yazılan ekran kartı sürücülerinin Linux üzerinde olduğundan daha büyük bir önemle geliştirilmesi gibi bazı avantajlar getirmiştir. Oyun konusunda hangi işletim sisteminin daha iyi olduğu açık, bunu inkar etmenin gereksiz olduğunu düşünüyorum. Fakat, GNU/Linux dağıtımlarına stabil değil demek duyduğum en komik şeylerden biriydi doğrusu.

Eğer bana Linux'un Windows'a göre daha iyi bir oyun performansı sunduğunu kanıtlayamayacaksanız boş yere konuya yazmayın.
Attığım videoyu izleyin, CS:GO GNU/Linux'un Windows'a en çok fark attığı oyun. Bu arada NVIDIA kullanıyorsanız Linux daha az performans verir sebebi ise;
  • Windows: NVIDIA sürücüleri > AMD sürücüleri.
  • GNU/Linux: AMD sürücüleri > NVIDIA sürücüleri.
Çünkü AMD sürücüleri açık kaynaklı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Güvenlik ve gizlilik konularında GNU/Linux dağıtımlarının Windows´a göre açık ara üstünlükleri var. Ayrıca Windows çok pahalı bir ürün. Microsoft, Windows 10 Home´u 1.299, 00 ₺´ye, Pro´yu ise 1.899, 00 ₺´ye satıyor. GNU/Linux dağıtımlarının çoğu ücretsizdir ancak ücretsiz olmak zorunda değiller.

Bir başka üstünlük konusu ise GNU/Linux´un çeşitliliği. Onlarca farklı desktop ortamı, paket yöneticisi var. Yüzlerce farklı dağıtım sayesinde amacınıza uygun bir tanesini seçebilirsiniz.

Hem özgür, hem güvenli ve gizlilik odaklı ve ayrıca ücretsiz olması sebebiyle GNU/Linux dağıtımlarının Windows´tan üstün olduğunu düşünüyorum.

Pahalı olmasaydı ikisini ayırmaya karşı olurdum ama bu konuda azcık da olsa haklısınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı