Windows'tan Linux'a geçiş süreci ve dağıtım önerisi

Selam, 10 yılı aşkın bir süredir Windows kullanıcısıyım. Fakat farklı deneyimler edinmeyi severim. Windows'tan Linux'a geçiş yapmayı düşünüyorum. Linux'a biraz göz attım ve araştırdım. Linux'ta dağıtımlar olduğunu öğrendim. Dağıtımlar birbirlerine göre farklılık gösteriyormuş. Hiç Linux kullanmayan bir kişiye önerileriniz nelerdir? Hangi Linux dağıtımını önerirsiniz?

Benim için tabii ki faktörler bulunmakta.
Günlük hayatta saatlerce oynamasam da günlük birkaç saatimi oyun oynayarak geçirmeyi severim. Örneğin GTA 5, Forza Horizon 4 ve 5, Minecraft, Valorant vs.
aynı zamanda bir yazılım geliştirme öğrencisi olduğum için Java ile Android Studio, C# ve ASP.NET Core ile Visual Studio, HTML CSS JavaScript ile Visual Studio Code uygulamaları kullanıyorum.

Ek olarak driver sorunu çeker miyim?

Sistem:
  • ASUS TUF FX505dd.
  • GTX 1050 3GB.
  • AMD Ryzen 5 3550H.
  • 16 GB RAM.
Ayrıyeten ASUS'un Armoury Crate uygulaması var ve bu uygulamadan laptopun performans modlarını değiştirebiliyorum. Sessiz, performans, Turbo modları mevcut. Bu modlar sadece fan hızıyla alakalı değil aynı zamanda işlemciyi ve ekran kartını da kısıtlıyorlar. Bu uygulama olmadan hiç test etmedim bilgisayarı nasıl performans veriyor bilmiyorum. Eğer o olmadan da bilgisayar kendini otomatik ayarlayabilir derseniz zaten problem yok demektir. Bilgim olmadığı için onun için de ek bilgi istiyorum.

Teşekkürler.

Fedora, Mint, Debian daha detaylı bilgi istersen rehberimde var.

Tekrardan teşekkürler harikaymış. Bu dediğiniz özelliğin bir adı var mı? Dağıtımları araştırırken olup olmadığını kontrol etmem için.

Hemen hemen her dağıtımda var hocam. Olmayan dağıtımlar ya son kullanıcıya yönelik olmuyorlar ya da Arch ve Fedora everything gibi çok minimal oluyorlar. ISO boyutundan falan anlayabilirsiniz.

Live ISO filan yazıyor normalde indirilen dosyada. Yazmaya da bilir tabi örnegin Fedora ve Mint dağıtımlarında live var ama ubuntuyu cidden hatırlamıyorum kuralı epey zaman oldu.
Hemen hemen her dağıtımda var hocam. Olmayan dağıtımlar ya son kullanıcıya yönelik olmuyorlar ya da Arch ve Fedora everything gibi çok minimal oluyorlar. ISO boyutundan falan anlayabilirsiniz.
Fedora, Mint, Debian daha detaylı bilgi istersen rehberimde var.
Her şey için teşekkürler bir kaç günümü araştırma yapmaya harcayacağım.

@Rona Hocam deep'in arayüzünü beğenmiyorum demiştiniz. Bir sebebi var mı? incelediğimde benim çok hoşuma gitti nedense. Bu yüzden UbuntuDDE kullanmayı düşünüyorum ama aynı zamanda Fedora ile arasında kaldım. UbuntuDDE ile yapmak istediğim eylemleri kolayca yapabilir miyim sizce? @ernakts29 @Regicide

Boş, temiz tasarımdan çok yenilikçi tasarımların hoşuma gittiğini söyleyebilirim. Beni kendine çekti gerçekten.
1687638261779.png

@Rona Hocam Deep'in arayüzünü beğenmiyorum demiştiniz. Bir sebebi var mı? İncelediğimde benim çok hoşuma gitti nedense. Bu yüzden UbuntuDDE kullanmayı düşünüyorum ama aynı zamanda Fedora ile arasında kaldım. UbuntuDDE ile yapmak istediğim eylemleri kolayca yapabilir miyim sizce? @ernakts29 @Regicide

Boş, temiz tasarımdan çok yenilikçi tasarımların hoşuma gittiğini söyleyebilirim. Beni kendine çekti gerçekten.
Eki Görüntüle 1835225

Kıstılı bir arayüz. Deepin benzeri bir yapıyı KDE ile çok kısa sürede yapmanız mümkün. Üstelik dolphin gibi KDE tarafından geliştirilen birçok başarılı uygulama var.

Ayrıca Çinli bir masaüstü ortamı. Benim için o bile tercih etmemek için yeterli bir sebep.

@Rona hocam Deep'in arayüzünü beğenmiyorum demiştiniz. Bir sebebi var mı? İncelediğimde benim çok hoşuma gitti nedense. Bu yüzden ubuntudde kullanmayı düşünüyorum ama aynı zamanda Fedora ile arasında kaldım. Ubuntudde ile yapmak istediğim eylemleri kolayca yapabilir miyim sizce? @ernakts29 @Regicide

Eki Görüntüle 1835225

Arayüzler için dağıtım değil DE şeçmen gerek dediklerine göre GNOME öneririm, her ne kadar Ubuntu sevmesende istediğiniz her şeyi yapabilirslniz.

Geri
Yukarı