Windows'tan Linux'a Geçmek

Appmeurtre

Hectopat
Yer
Manavgat/Antalya
Daha fazla  
Meslek
Burger King Çalışanı
Başlıkta yazdığım gibi ubuntu, elementary os veya mint gibi linux dağıtımlı bir işletim sistemine geçmek istiyorum. Ancak aklımda bir soru var: Ben ağır şekilde Adobe programları kullanan, bir sürü oyun motorları ile uğraşan, blender ve Cinema4D kullanan birisiyim. Windows'ta kullandığım tonlarca program var ve bunlardan vazgeçemem. Bunun için bir çözüm var mı acaba? Ayriyeten linux oyun konusunda çok zayıf diyorlar ne kadar doğru?

Oyun konusunda evet Windows'tan aldığınız performansı alamazsınız internette'de bir çok yerde videoları var. Kullandığınız programları Linux'a indirebilirsiniz. Ama performans'ı Windows'ta ki gibi göremezsiniz. Linux'a geçme ihtiyacınız neden? Zevk içinse hiç geçmeyin.

Adobe programları resmi olarak Linux'da desteklenmiyor bazı programlar ile Linux'da eski sürümleri çalıştırmanız mümkün ama Windows'da aldığınız performansı alamazsınız Cinema 4D içinde aynı şey geçerli Blender open source python ile kodlandığı için Linux'da birebir ve Windows'a göre daha iyi çalışıyor. Windows'da kullandığınız kapalı kaynak kodlu bir çok program büyük ihtimal Linux'da desteklenmeyecektir ya bu programların alternatifini kullanacaksınız yada Wine, PlayonLinux, CrossOver gibi programları araştıracaksınız tek çözüm bu. Oyunlar konusuna gelirsek Steam yeni Beta sürümüyle birlikte Steam on Play (Proton) i duyurdu artık tüm Windows oyunları Linux üzerinde oynanabiliyor tabii performans kaybı oluyor. Tavsiyem benim yaptığım gibi Windows'u tamamen silmek yerine HDD'den belli bir bölüm ayırıp dual boot yapmanız Linux'a bir hafta şans verin eğer sizin ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa Windows'u tamamen silebilir veya sadece önemli işleriniz için geri dönebilirsiniz. :)

Windows'ta aldığımız sistem performansının kat ve katını alabiliriz Linux'ta. Tabii çoğu oyunu ve programı açamayız orası ayrı konu. Ancak Linux 3-4 GB, Windows 20 GB olduğu için daha hafif, daha kullanılışlı, daha modüler olduğu için Linux çoğu zaman tercihimdir.

Oyun konusunda evet Windows'tan aldığınız performansı alamazsınız internette'de bir çok yerde videoları var. Kullandığınız programları Linux'a indirebilirsiniz. Ama performans'ı Windows'ta ki gibi göremezsiniz. Linux'a geçme ihtiyacınız neden? Zevk içinse hiç geçmeyin.
Kodlama işiyle uğraşıyorum ve bunu bir adım daha ileriye götürmek istiyorum. Bana çevremdekiler sürekli linux tavsiye ediyorlar.

Ben de sizin gibi kullanmak istiyordum çok. Çift sistem olarak Windows'un yanında hem Ubuntu daha sonra da Elementary OS kullandım ve ikisini de bıraktım. Hem stabilite hem kullandığım programlar yüzünden Windows'un tırnağı olamadı benim için. Açık kaynak yazılımla uğraşmak da bana göre değilmiş bu da etken olabilir, sürekli bir şey yapmak isteyince o kodu yaz bunu yaz Firefox bile kuramadım, bütün bunlarda sorun bendeydi belki de. Siz de kendiniz deneyip görün ama ben tavsiye etmiyorum, özellikle de Adobe programlarını kullanıyorsanız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı