Sürprizbozan Witcher 3 deneyimi

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Bu kafa ile oynarsan zaten hiçbir oyundan zevk alamazsın
Witcher ve God of War'a sadece b*k atmışsın oyunları oyun gibi oynamış olsaydın oyunlar sana kendini çekerdi ek olarak Witcher DLC'lerini oynamadığın için ana hikaye sıkıcı gelmiş olabilir.
Witcher 2-3 bağlantılı olduğu için ana hikayeyi anlayamamış olman normal
Ama tek diyeceğim sadece oyunlara sallamışsın.

God of War'ı 2 oturuşta bitirmiştim oyunu sevdim ama hikayesi iyi mükemmel diyemezsiniz bence. Aynı şekilde Witcher 3'ün hikayeleri çok iyi ama uzun oluşu ve oynanış açısından da keyif vermeyi başaramadı. Evrenini sevdiğim için ve finalini merak ettiğim için bitirdim.

DLC'lere devam edemiyorum çünkü oyun genel olarak sıktı sürüklemiyor. Geralt ile 40 level oldum. Ama oyunun başında ki halimden pek farkım yokmuş gibi hissediyorum.

Ek olarak oyunda ki tüm soru işaretleri ve yan görevleride yaptığımı belirtmek isterim.

1708814491328.png

1708814508576.png

1708814538247.png

Oyunun başında kestiğim basit kurtları 38 Level'ken kesemiyorum. Oyunda ana bossları vs birçok yaratık kestim, kurtlarda zorlandığım kadar zorlayan olmadı. Çünkü kurtlarda benimle birlikte level alıyorlar ve sürü halinde saldırdıkları içi zorlanıyorum. Şaka gibi :D

Karakter geliştirme ekranınada bakarsanız son 8 leveldir puan vermiyorum. Hatta koymadığım açık skilleride sayarsak 15 leveldir karakter geliştirmiyorum çünkü boş slot yok.

Son düzenleme:
Geçen ay başladım. 10-15 saat kadar oynadım ve PC de biraz kastığı için GFN aldım. Meğer GeForce NOW da director's cut yokmuş. Normal versiyonunu açınca da save dosyam gelmedi. Bende Witcher 3'ü aradan çıkarıyım demiştim. Şimdi tekrar Death Stranding'e döneceğim.

Çıkması kötü olmuş.

Bu kafa ile oynarsan zaten hiçbir oyundan zevk alamazsın.
Witcher ve God of War'a sadece b*k atmışsın oyunları oyun gibi oynamış olsaydın oyunlar sana kendini çekerdi ek olarak Witcher DLC'lerini oynamadığın için ana hikaye sıkıcı gelmiş olabilir.
Witcher 2-3 bağlantılı olduğu için ana hikayeyi anlayamamış olman normal.
Ama tek diyeceğim sadece oyunlara sallamışsın.

Oyun gibi oynamış işte herkes bir olayın gerçekleşmesi için bir şeyleri halletmek zorunda değil kimi hızlı oyun sever. İşler oyuna gelince triplere girmenize bayılıyorum. Oyun oynamak film izlemek dizi izlemek aynı şeyler oyun hikayesi güzel olunca derinliği daha güzel veriyor o kadar. Diziyi yarım bırakmaktan bir fark yok.

God of War'ı 2 oturuşta bitirmiştim oyunu sevdim ama hikayesi iyi mükemmel diyemezsiniz bence. Aynı şekilde Witcher 3'ün hikayeleri çok iyi ama uzun oluşu ve oynanış açısından da keyif vermeyi başaramadı. Evrenini sevdiğim için ve finalini merak ettiğim için bitirdim.

DLC'lere devam edemiyorum çünkü oyun genel olarak sıktı sürüklemiyor. Geralt karakterinde 40 level oldum. Ama oyunun başında ki halimden pek farkım yokmuş gibi hissediyorum.

Ek olarak oyunda ki tüm soru işaretleri ve yan görevleride yaptığımı belirtmek isterim.

Eki Görüntüle 2125546

Eki Görüntüle 2125547

Eki Görüntüle 2125548

Oyunun başında kestiğim basit kurtları 38 Level'ken kesemiyorum. Oyunda ana bossları vs birçok yaratık kestim, kurtlarda zorlandığım kadar zorlayan olmadı. Çünkü kurtlarda benimle birlikte level alıyorlar ve sürü halinde saldırdıkları içi zorlanıyorum. Şaka gibi :D

Karakter geliştirme ekranınada bakarsanız son 8 leveldir puan vermiyorum. Hatta koymadığım açık skilleride sayarsak 15 leveldir karakter geliştirmiyorum çünkü boş slot yok.

Oyunların uzun olmasını sevmiyorum ben de. 20 saat iyidir günde 5 6 saat oynansa 3 4 günde biter parasına değmez Türkiye'de ama fazla oynamanın da bir anlamı yok gereksiz uzatma. Uzun oyunu başaran çok az oyun var.

DLC'lere devam edemiyorum çünkü oyun genel olarak sıktı sürüklemiyor. Geralt ile 40 level oldum. Ama oyunun başında ki halimden pek farkım yokmuş gibi hissediyorum.

Eki Görüntüle 2125546

Eki Görüntüle 2125547

Eki Görüntüle 2125548

Hocam önceki oyunları oynadınız mı, kitapları okudunuz mu bilmiyorum ama kitaplar neyse önceki oyunları oynamadan bu oyuna giremezsiniz ayrıca uzun oyun sevmiyorsanız yanlış tercih yapmışsınız. Yetenek ağacı konusunda haklısınız, kombat bir yerden sonra sıkıyor, aşırı tekrara düşüyor, kurtlar içinse ayarı açık falan unutmuş olabilirsiniz ben hiç öyle bir şey yaşamadım sadece gardiyanlarda yaşamıştım o da halledildi Next Gen'de. DLC'ler güzeldir Blood and Wine da yeni mutasyonlar ile yetenek açılabiliyor hikayeleri güzeldir yeni mapi var, hos hikaye bakımından güzeldir bayağı. Ama sonuç olarak zevkler tartışılmaz.

Hocam önceki oyunları oynadınız mı, kitapları okudunuz mu bilmiyorum ama kitaplar neyse önceki oyunları oynamadan bu oyuna giremezsiniz ayrıca uzun oyun sevmiyorsanız yanlış tercih yapmışsınız. Yetenek ağacı konusunda haklısınız (skill setini sıfırlayıp başka türden oynamanızı öneririm , witcher setleriyle kombolayıp ), kombat bir yerden sonra sıkıyor, aşırı tekrara düşüyor, eşya konusunda da haklısınız , kurtlar içinse ayarı açık falan unutmuş olabilirsiniz ben hiç öyle bir şey yaşamadım sadece gardiyanlarda yaşamıştım o da halledildi Next Gen'de. DLC'ler güzeldir Blood and Wine da yeni mutasyonlar ile yetenek açılabiliyor hikayeleri güzeldir yeni mapi var, hos hikaye bakımından güzeldir bayağı. Ama sonuç olarak zevkler tartışılmaz.

Hocam önceki oyunları oynadınız mı, kitapları okudunuz mu bilmiyorum ama kitaplar neyse önceki oyunları oynamadan bu oyuna giremezsiniz ayrıca uzun oyun sevmiyorsanız yanlış tercih yapmışsınız. Yetenek ağacı konusunda haklısınız, kombat bir yerden sonra sıkıyor, aşırı tekrara düşüyor, kurtlar içinse ayarı açık falan unutmuş olabilirsiniz ben hiç öyle bir şey yaşamadım sadece gardiyanlarda yaşamıştım o da halledildi Next Gen'de. DLC'ler güzeldir Blood and Wine da yeni mutasyonlar ile yetenek açılabiliyor hikayeleri güzeldir yeni mapi var, hos hikaye bakımından güzeldir bayağı. Ama sonuç olarak zevkler tartışılmaz.

İlk oyunu denemedim ama 2. oyunu denemiştim eski olduğu için devam etmedim. Oyunu genel açıdan sevdim hakkını yemek istemem ama karakter gelişimi olmayışı üzdü. Bu beni iktiren ana sebep. Bütün soru işaretlerini ve yan görevlerini yaptığım halde gelişmişlik hissiyatı yok.

DLC'ler içinde hikayesel açıdan ve farklı yaratık çeşitliliği açısından çok güzel bir deneyim sunacağına eminim. Ama oyunun oyuncuyu teşvik etme, ödüllendirme konusunda sorunlu olduğunu düşünüyorum.

Benim oyundan beklentim biraz daha karakter geliştirme, set dizme güçlenme üzerineydi. Hikayesi konusunda tereddütüm yoktu zaten bu konuda beni mutlu da etti.

"Karakter gelişimi olmayışı"ndan bahsetmişsiniz ama Witcher setlerini bilmediğiniz/gözünüzden kaçtığı için mi uğraşmadınız, veya "bunlar olmadan yaparım" dediğiniz farklı bir şey mi denemek istediniz? Kullandığınız zırh ve kılıçlar biraz ortaya karışık, rastgele olmuş.
Efsunger seti tercih edebilirdiniz. Oyunun kendisinde Griffin (İşaret build'i ağırlıklı), Kedi (hızlı saldırı - saldırı gücü ağırlıklı), Ayı (hasar tanklama - güçlü saldırı ağırlıklı), ücretsiz DLC olarak da Kurt (hybrid) setleri var. Güçlendirme yapım şemalarını toplayarak her 5 - 6 levelde bir güçlendirebiliyorsunuz.

Onun dışında yetenek dağılımını biraz daha iyi yapabilirmişsiniz. Counter Attack (sağ üst orta) ve Fleet Footed (sol üst alt) yerine Strength Training (Kuvvet Eğitimi?) ve Crushing Blows (Ezici Darbeler?) alınabilir.
İşaret build'i oynamayacaksanız sağ alttaki yetenekler yerine Çatışma ağacından yetenekler koyulabilir, Razor Focus (kırmızı yetenek ağacında en sağdan 3. yetenek), Rend ve Crushing Blows (yetenek ağacında soldan ikinci sırada son iki yetenek) mesela.
Zerrikanya Heybesi'nin verdiği 160 taşıma kapasitesi varken ayrıca +60 kapasite yeteneğine, Quen kullanıp dodge'lamayı - karşı saldırı yapmayı bildiğiniz sürece de Gurme ve canı %15 arttıran yeteneklere pek ihtiyacınız yok. Bunların yerine en son kalan boşuklara İşaret ağacından Delusion (diyalog seçenekleri açan Axii yeteneği) ve Genel ağacından kullanacağınız zırh türüne göre Kedi/Griffin/Ayı Okulu (hafif/orta/ağır zırh) Teknikleri alınabilir.
Yine de 4.0'la yemeklere gelen nerf'lerden sonra istiyorsanız Gurme kalabilir, ama yerine Resolve (kırmızı ağaçta en sağ en üst) tercih edilebilir de.

Açıkta kalan yetenek puanları kalabilir, Blood and Wine DLC'sinde mutasyonlar için kullanabilirsiniz. Mutajen slotlarına da mavi/yeşil yerine saldırı gücü veren kırmızı mutajen koyabilirsiniz.

Düşmanların sizinle birlikte güçlenmesini ayarlardan Oynanış -> Enemy Upscaling (Düşman Ölçekleme?) üzerinden kapatabilmeniz lazım, Türkçesinden emin değilim.

Günün sonunda nasıl oynayacağınıza karışmak bana düşmez tabii, sadece bazı şeyler biraz daha iyi olabilirmiş. Bi' iki bir şey yazmak istedim.

Konu dışı:
(fs0c1ety'nin mesajının alıntısı)
Oblivion'dan Martin Septim, Sean Bean'ın seslendirmesiyle hikayede ağırlığını hissettirebilen, hatta hikayedeki rolü sayesinde oyunun asıl ana karakteri denilebilecek bi' karakter.

Son düzenleyen: Moderatör:
"Karakter gelişimi olmayışı"ndan bahsetmişsiniz ama Witcher setlerini bilmediğiniz/gözünüzden kaçtığı için mi uğraşmadınız, veya "bunlar olmadan yaparım" dediğiniz farklı bir şey mi denemek istediniz? Kullandığınız zırh ve kılıçlar biraz ortaya karışık, rastgele olmuş.
Efsunger seti tercih edebilirdiniz. Oyunun kendisinde Griffin (İşaret build'i ağırlıklı), Kedi (hızlı saldırı - saldırı gücü ağırlıklı), Ayı (hasar tanklama - güçlü saldırı ağırlıklı), ücretsiz DLC olarak da Kurt (hybrid) setleri var. Güçlendirme yapım şemalarını toplayarak her 5 - 6 levelde bir güçlendirebiliyorsunuz.

Onun dışında yetenek dağılımını biraz daha iyi yapabilirmişsiniz. Counter Attack (sağ üst orta) ve Fleet Footed (sol üst alt) yerine Strength Training (Kuvvet Eğitimi?) ve Crushing Blows (Ezici Darbeler?) alınabilir.
İşaret build'i oynamayacaksanız sağ alttaki yetenekler yerine Çatışma ağacından yetenekler koyulabilir, Razor Focus (kırmızı yetenek ağacında en sağdan 3. yetenek), Rend ve Crushing Blows (yetenek ağacında soldan ikinci sırada son iki yetenek) mesela.
En son kalan iki boşluğa İşaret ağacından Delusion (diyalog seçenekleri açan Axii yeteneği) ve Genel ağacından kullanacağınız zırh türüne göre Kedi/Griffin/Ayı Okulu (hafif/orta/ağır zırh) Teknikleri alınabilir. Zerrikanya Heybesi'nin verdiği 160 taşıma kapasitesi varken ayrıca +60 kapasite yeteneğine, Quen kullanıp dodge'lamayı - karşı saldırı yapmayı bildiğiniz sürece de Gurme ve canı %15 arttıran yeteneklere pek ihtiyacınız yok. Yine de 4.0'la yemeklere gelen nerf'lerden sonra istiyorsanız Gurme kalabilir, ama yerine Resolve (kırmızı ağaçta en sağ en üst) tercih edilebilir de.

Açıkta kalan yetenek puanları kalabilir, Blood and Wine DLC'sinde mutasyonlar için kullanabilirsiniz. Mutajen slotlarına da mavi/yeşil yerine saldırı gücü veren kırmızı mutajen koyabilirsiniz.

Düşmanların sizinle birlikte güçlenmesini ayarlardan Oynanış -> Enemy Upscaling (Düşman Ölçekleme?) üzerinden kapatabilmeniz lazım, Türkçesinden emin değilim.

Günün sonunda nasıl oynayacağınıza karışmak bana düşmez tabii, sadece bazı şeyler biraz daha iyi olabilirmiş. Bi' iki bir şey yazmak istedim.
Çok iyi yazmışsın , hocam merak ettimde profil fotoğrafında ki karakter kim? , Emhyr Var Emreis e benziyor.

Efsunger seti tercih edebilirdiniz. Oyunun kendisinde Griffin (İşaret Build'i ağırlıklı), Kedi (hızlı saldırı - saldırı gücü ağırlıklı), Ayı (hasar tanklama - güçlü saldırı ağırlıklı), ücretsiz DLC olarak da Kurt (hybrid) setleri var. Güçlendirme yapım şemalarını toplayarak her 5 - 6 levelde bir güçlendirebiliyorsunuz.

Onun dışında yetenek dağılımını biraz daha iyi yapabilirmişsiniz. Counter Attack (sağ üst orta) ve Fleet Footed (sol üst alt) yerine Strength Training (Kuvvet Eğiti mi?) ve Crushing Blows (Ezici Darbeler?) alınabilir.
İşaret Build'i oynamayacaksanız sağ alttaki yetenekler yerine Çatışma ağacından yetenekler koyulabilir, Razor Focus (kırmızı yetenek ağacında en sağdan 3. yetenek), Rend ve Crushing Blows (yetenek ağacında soldan ikinci sırada son iki yetenek) mesela.
Zerrikanya Heybesi'nin verdiği 160 taşıma kapasitesi varken ayrıca +60 kapasite yeteneğine, Quen kullanıp dodge'lamayı - karşı saldırı yapmayı bildiğiniz sürece de Gurme ve canı %15 arttıran yeteneklere pek ihtiyacınız yok. Bunların yerine en son kalan boşuklara İşaret ağacından Delusion (diyalog seçenekleri açan Axii yeteneği) ve Genel ağacından kullanacağınız zırh türüne göre Kedi/Griffin/Ayı Okulu (hafif/orta/ağır zırh) Teknikleri alınabilir.
Yine de 4.0'la yemeklere gelen Nerf'lerden sonra istiyorsanız Gurme kalabilir, ama yerine Resolve (kırmızı ağaçta en sağ en üst) tercih edilebilir de.

Ana oyunda ki tüm şemaları topladım sanırım. Birkaç zırh seti yapıp kullandım da ancak o zırhların bonus özelliklerini geliştiremediğimiz için pek uğraşmadım, oyunu zorda oynadığım halde oyun beni hiç zorlamadı. Topladığım lootlardan en iyilerini takıp oynamaya devam ettim. Bahsettiğiniz şema zırhlarının level atladıkça upgrade sistemi olup olmadığını araştırmadım eğer geliştirilebiliyorsa benim hatam.

Yetenek dağılımınıda keşif odaklı okuyup kafama göre yapmayı tercih etmiştim. Sanırım çok iyi seçimler yapamamışım :). Her zaman daha iyisi olabilir. Ama işte ister istemez birazcık hayatta kalma unsurları zorlanma hissiyatı yaşamak isterdim. Hiçbir buff kullanmadan çoğu bossu kestim.

Ana oyunda ki tüm şemaları topladım sanırım. Birkaç zırh seti yapıp kullandım da ancak o zırhların bonus özelliklerini geliştiremediğimiz için pek uğraşmadım, oyunu zorda oynadığım halde oyun beni hiç zorlamadı. Topladığım lootlardan en iyilerini takıp oynamaya devam ettim. Bahsettiğiniz şema zırhlarının level atladıkça upgrade sistemi olup olmadığını araştırmadım eğer geliştirilebiliyorsa benim hatam.

Yetenek dağılımınıda keşif odaklı okuyup kafama göre yapmayı tercih etmiştim. Sanırım çok iyi seçimler yapamamışım :). Her zaman daha iyisi olabilir. Ama işte ister istemez birazcık hayatta kalma unsurları zorlanma hissiyatı yaşamak isterdim. Hiçbir buff kullanmadan çoğu bossu kestim.
Oyun zaten zor değil öyle bir iddiası da yok biraz kasarak oynarsanız kolay bir oyun zaten , bahsettiğiniz upgrade sistemini tam anlamadım ama zırhlar ilk şemadan master seviyesine kadar yükseliyor (görünüşü ve özellikleri artıyor) , Blood and Wine da ise yeni bir witcher okulu mentrikor zırhı buluyoruz ve Grandmaster seviyesine çıkartabiliyoruz ,boyayabiliyoruz. Witcher 1 de alabildiğimiz Aerondight kılıcınıda 5 erdeme ulaşarak alabiliyoruz . Elden Ring size daha uygun bir oyun olabilir bence.

Hikayesine, karakterlerine lafım yok ama ben yakın zamanda ilk kez başlayıp 10 saat sonunda bıraktım. Dövüş tekdüzeliğinden ve hareket hantallığından dolayı hiç keyif alamamıştım. Hikayesini izledim merak ettiğim için sonradan. Uzun da bir oyun olduğu için neyse hızlı biter de diyemiyor insan.

Yeni konular

Geri
Yukarı