Witcher 3'ün kötü yanları

1.Ağırlık hissi yok, fizikler leş ötesi
2.Animasyonları dandik
3.Vuruş hissiyatı yok(bana göre)
4.Oyun değil sanki edebiyat eseri okuyorsun o kadar diyalog var yani.
4.madde gördüğüm en saçma eleştiri, bilmem farkında mısın ama bu bir rol yapma oyunu. Ya hayatında hiç rol yapma oyunu oynamadın ya da Witcher 3'ün bir rol yapma oyunu olduğunun bile farkında değilsin. Gidin biraz Divinity Original Sin veya Baldur's Gate oyunlarını araştırın. Bu oyunlar RPG oyunlarının babası niteliğindedir ve The Witcher 3'ün 5 katı diyalog barındırırlar. Diyalogsuz RPG oyunu olmaz, şu oyunlara şu tür eleştirileri yapmayın artık.

The Witcher 3 çok iyi bir RPG falan değil. Geralt'ı yönlendirebileceğiniz 2 yön var, iyi Geralt veya kötü Geralt. Bu kadar, bir oyunun iyi bir RPG olması için Geralt'ın bundan çok daha fazla şekle girebilmesi gereklidir. Aksiyon RPG yönü de çok zayıf biliyorsunuz ki Geralt sadece kılıç kullanabiliyor, ek olarak bir arbaleti var evet ama hasarı komik ve kesinlikle kullanılabilecek bir silah değil.

Ayrıca aksiyon anlamında da epey vasat bir oyun The Witcher 3, sadece 3 vur 1 kaç yaparak tüm savaşlardan sağ çıkabilmeniz mümkün çünkü oynanışı çeşitlendirecek hiçbir şey yok. En fazla ateşe karşı zayıf olan yaratıklara ara sıra IGNI atarsanız oldu bitti.

Ancak görev kalitesi ve içeriği anlamında The Witcher 3 piyasadaki birçok oyundan çok daha üstündür, sadece angarya görevler olmaktan çok uzak, gerçekten bir içeriği ve hikayesi olan, birçoğunun sonunda da "vay anasını" diyebileceğiniz üzerine düşünülmüş yan görevler var The Witcher 3'de. Ve düşündüğünüz zaman birçok açık dünya oyunu bu yan görev kalitesinden yoksun.

Genelde açık dünya oyunlarında yan görevler yapmak zorunda hissedildiği için yapılır, hani bir görevle aramdaki seviye farkını kapatayım diye falan. The Witcher 3'te oyuncuların çoğu gerçekten yapmak istediği, arkasındaki hikayeyi öğrenmek istediği, "bakalım bu sefer neler olacak" diye merak ettiği için yapar. Bu oyunu bu kadar özel yapan da budur.

4.madde gördüğüm en saçma eleştiri, bilmem farkında mısın ama bu bir rol yapma oyunu. Ya hayatında hiç rol yapma oyunu oynamadın ya da Witcher 3'ün bir rol yapma oyunu olduğunun bile farkında değilsin. Gidin biraz Divinity Original Sin veya Baldur's Gate oyunlarını araştırın. Bu oyunlar RPG oyunlarının babası niteliğindedir ve The Witcher 3'ün 5 katı diyalog barındırırlar. Diyalogsuz RPG oyunu olmaz, şu oyunlara şu tür eleştirileri yapmayın artık.

The Witcher 3 çok iyi bir RPG falan değil. Geralt'ı yönlendirebileceğiniz 2 yön var, iyi Geralt veya kötü Geralt. Bu kadar, bir oyunun iyi bir RPG olması için Geralt'ın bundan çok daha fazla şekle girebilmesi gereklidir. Aksiyon RPG yönü de çok zayıf biliyorsunuz ki Geralt sadece kılıç kullanabiliyor, ek olarak bir arbaleti var evet ama hasarı komik ve kesinlikle kullanılabilecek bir silah değil.

Ayrıca aksiyon anlamında da epey vasat bir oyun The Witcher 3, sadece 3 vur 1 kaç yaparak tüm savaşlardan sağ çıkabilmeniz mümkün çünkü oynanışı çeşitlendirecek hiçbir şey yok. En fazla ateşe karşı zayıf olan yaratıklara ara sıra IGNI atarsanız oldu bitti.

Ancak görev kalitesi ve içeriği anlamında The Witcher 3 piyasadaki birçok oyundan çok daha üstündür, sadece angarya görevler olmaktan çok uzak, gerçekten bir içeriği ve hikayesi olan, birçoğunun sonunda da "vay anasını" diyebileceğiniz üzerine düşünülmüş yan görevler var The Witcher 3'de. Ve düşündüğünüz zaman birçok açık dünya oyunu bu yan görev kalitesinden yoksun.

Genelde açık dünya oyunlarında yan görevler yapmak zorunda hissedildiği için yapılır, hani bir görevle aramdaki seviye farkını kapatayım diye falan. The Witcher 3'te oyuncuların çoğu gerçekten yapmak istediği, arkasındaki hikayeyi öğrenmek istediği, "bakalım bu sefer neler olacak" diye merak ettiği için yapar. Bu oyunu bu kadar özel yapan da budur.
+1
O arkadaşa ben yazacaktım ama inan erinmiştim. Aynen içimdekileri yazmışsın.

Uzun olunca iyi mi oluyor oyun? 100 saat boyunca aynı görevleri yapıyorsun. Ve bana göre kötüyse oyun kötüdür evet.
Oyunu oynamamışsın bile. :D Adam resmen oyuna atarlı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunu bitirdim kardeş şu çöpü babanın oyunu gibi savunma artık.

Dostum yaptığın eleştiri veya inceleme bile değil. Bildiğin düpedüz çamur atmak senin bu yaptığın ve bu hoş değil. The Witcher 3: Wild Hunt çöp bir oyun değil, bazı konularda sektördeki birçok işten daha iyi bazı konularda ise değil. Ancak hiçbir şekilde çöp bir yapım değil, öyle olsaydı bu puanları veya çıktığı sene yılın oyunu ödülünü alamazdı.

Boş verelim yılın oyunu ödülünü, oyun bir ara 300 civarı ödülle "dünyanın en çok ödül alan oyunu" ünvanına sahipti hala öyle mi bilmiyorum araştırmak lazım şimdi yanlış olmasın. Beğenmemiş olabilirsin, abartıldığını düşünüp abartanlara kızgın da olabilirsin ki ben de bunu savunmuyorum. Hatta üstteki yorumumu okursan oyunun eksiklerini saydığımı da görebilirsin ama çöp demek doğru değil her şekilde.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir oyunun hikâyesini anlamak için bilmem kaç kitap bitirmek gerekiyorsa o oyunun hikâye anlatımı kötüdür, bu kadar basit.
Çünkü Witcher oyunla yaratılmış bir seri değil ki. Göndermeleri ya da karakterlerin nereden geldiklerini, nasıl arkadaş oldukları kitaplarda anlatılan şeyler. Baya adamlar kitapların bittiği yerden hikayeye devam etmiş. Bu hikaye anlatımını kötü yapmaz (ki hikaye *anlatımının* bununla alakası yok) çünkü oyunu yapanlar öyle tercih etmiş. Bu bir tercih meselesi ve size uyar uymaz ayrı ama bu onu kesinlikle kötü yapmaz. He kitapları da okumazsanız yine de zevk alırsınız orası ayrı ama evreni tanımak adına kitapları okumak oldukça yararlı. Ayrıca oyunlardaki hikayeler kendi içlerinde başlıyor gelişiyor ve bitiyor ki bunları anlayabiliyorsunuz gayet çünkü sunum konusunda Witcher 3 çooook ama çok başarılı bir oyun. Kafanızda kalan soru işaretleri olursa da kitapları okumanız gerek çünkü oyun sanki siz Witcher evrenini biliyorsunuz gibi davranıyor ve dediğim gibi bu tamamen bir tercih meselesi.

At sürmesi ve kamerası çok kötü hissettiriyor. ATI sürmüyorum gibi hissediyorum. Ata yön vermek çok zor. Atın oto yolda koşması kendi kendine durması...

Şu ATI düzeltmenin bir yolu varsa tavsiyelerinize açığım.

Son düzenleme:
Oyun sanki siz Witcher evrenini biliyorsunuz gibi davranıyor ve dediğim gibi bu tamamen bir tercih meselesi.

Bu kötü bir hikâye anlatımı örneğidir işte, bir oyunun hikâyesinin iyi anlatılması için illaki önceki oyunları oynamak veya kitaplarını okumak gerekiyorsa o oyunun hikâye anlatımı kötüdür. Kitapları okumak veya önceki oyunları oynamak atmosferi anlamayı sağlayabilir ancak illa oyunun hikâyesini anlamak için önceki oyunları oynamak gerekiyorsa bu kötü hikâye anlatımı örneğidir. RDR 2'yi ele alalım. RDR 2'den önce ilk oyun oynanırsa oyuncu atmosferi ve karakterleri daha iyi anlayabilir, ama RDR 2'nin hikayesinde neler olup bittiğini anlayabilmek için RDR 1'i oynamaya veya bilmem kaç kitap bitirmeye gerek yok. Ayrıca Witcher 3'ü de 86 saat oynadım, bana anlatmana gerek yok yani.

Bu kötü bir hikâye anlatımı örneğidir işte, bir oyunun hikâyesinin iyi anlatılması için illaki önceki oyunları oynamak veya kitaplarını okumak gerekiyorsa o oyunun hikâye anlatımı kötüdür. Kitapları okumak veya önceki oyunları oynamak atmosferi anlamayı sağlayabilir ancak illa oyunun hikâyesini anlamak için önceki oyunları oynamak gerekiyorsa bu kötü hikâye anlatımı örneğidir. RDR 2'yi ele alalım. RDR 2'den önce ilk oyun oynanırsa oyuncu atmosferi ve karakterleri daha iyi anlayabilir, ama RDR 2'nin hikayesinde neler olup bittiğini anlayabilmek için RDR 1'i oynamaya veya bilmem kaç kitap bitirmeye gerek yok. Ayrıca Witcher 3'ü de 86 saat oynadım, bana anlatmana gerek yok yani.
Çünkü Red Dead Redemption 2 bir pre-sequel oyunu. Yani 1.oyunun öncesini anlatıyor. Red Dead Redemption 1'den önce 2.oyun oynanmalı tam tersi değil. Red Dead Redemption 2'yi bir devam oyunu sanıyorsun sanırım sen, Red Dead Redemption 2, 1.oyundan önce olanları anlatıyor.

Devam oyunu niteliğinde ayarlanmış her oyunda önceki oyunu oynaman gerekir zaten, yaptığınız eleştirinin mantıklı hiçbir tarafı yok.

Geri
Yukarı