X, Türkiye'de ofis açtı ve temsilci atadı

Makaleler
54
Beklenen oldu. X, yani Twitter Türkiye'de ofis açtı ve temsilci atadı.
X'e olan yaptırımlar düşer artık, kapanma tehlikesi de oldukça azaldı diyebililriz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Zaten çoktan hükümet karşısında diz çökmüşlerdi. Her türlü ifade özgürlüğü bile olsa devlete milletin IP'sini veriyorlardı.

@briang, onların da yapacak bir şeyi yok. Hükümet istediğinde gerekli verileri vermek mecburiyetindeler yoksa yaptırımla karşı karşıya kalabilirler. Bunu da riske almak isteyeceklerini sanmıyorum açıkçası.

Hiçbir şirket hükümetleri karşısına almak istemez çünkü bu işten para kazanıyorlar ve de buna birkaç muhalefet eden kişiyi koruyarak balta vurdurtmazlar, koruyorlarsa hükümetlerden gelecek gelirden daha fazlasını bu muhalefet eden kişilerden elde ediyorlar demektir. Büyük şirketlerin hiçbirisi bunu riskte atmaz (örnek Apple ve EU mesela), Twitter içinse de ülkemizde hak hukuk arama yerine dönmüş durumda ancak normal vatandaş için bazı durumlarda aşırı bazı durumlarda haklı görüldüğü biraz havada kalındığı için bu gelişmeyi genelin çokta kötü karşılayacaklarını zannetmiyorum (birde hesabınız vs kaybolduğunda bir sorumluya ulaşmak daha kolay olur diye düşünüyorum böyle bir ofisin varlığı durumunda).

Hiçbir şirket hükümetleri karşısına almak istemez çünkü bu işten para kazanıyorlar ve de buna birkaç muhalefet eden kişiyi koruyarak balta vurdurtmazlar, koruyorlarsa hükümetlerden gelecek gelirden daha fazlasını bu muhalefet eden kişilerden elde ediyorlar demektir. Büyük şirketlerin hiçbirisi bunu riskte atmaz (örnek Apple ve EU mesela), Twitter içinse de ülkemizde hak hukuk arama yerine dönmüş durumda ancak normal vatandaş için bazı durumlarda aşırı bazı durumlarda haklı görüldüğü biraz havada kalındığı için bu gelişmeyi genelin çokta kötü karşılayacaklarını zannetmiyorum (birde hesabınız vs kaybolduğunda bir sorumluya ulaşmak daha kolay olur diye düşünüyorum böyle bir ofisin varlığı durumunda).

Avrupa ve Amerika olduğunda ifade özgürlüğü diye bağırıyorlar ama orası dışında devletlere boyun eğiyorlar. Tam bir iki yüzlülük. Bugün Türkiye'den "hırsız ..." dedi diye IP'si istenen vatandaşın IP'sini veren, yarın Iran'da dini eleştiren kişinin IP'sini de Iran hükümetine verir. Bu iki yüzlülüğün nedeni tabiki senin de dediğin gibi para.

Yeni konular

Geri
Yukarı