Çözüldü X3440 overclock tam olarak nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

NEOBerk

Picopat
X3440 işlemcimi 2.53'den P7H55M-LX ile işlemcimi 3.2 GHz'e çıkarttım.
Ama bunu yaparken sadece CPU ratio X19'dan X20'ye ve [133]den [160] yaparak oldu.
OC bu kadar mı, yoksa devamında bir şey yapmam gerekiyor mu?
Voltaj ayarı falan anlamadığım işler bundan öncesi biliyordum ama sonrası hakkında fikrim yok.
Anlayan arkadaşların yardımını bekliyorum.

Çözüm
Voltaj auto olarak duruyorsa yaptığınız OC'ye göre anakartınız voltajı otomatik olarak yükseltiyor. 3.8 veya daha üstüne çıkmak isterseniz ince voltaj ayarı yapmanız gerekir. Çünkü voltaj otomatikde kalırsa ısı değeri fazlası ile yükselir. 3.2 GHZ için ısınma sorununuz yok ise manuel voltaj ayarı yapmanıza gerek yok.
Voltaj auto olarak duruyorsa yaptığınız OC'ye göre anakartınız voltajı otomatik olarak yükseltiyor. 3.8 veya daha üstüne çıkmak isterseniz ince voltaj ayarı yapmanız gerekir. Çünkü voltaj otomatikde kalırsa ısı değeri fazlası ile yükselir. 3.2 GHZ için ısınma sorununuz yok ise manuel voltaj ayarı yapmanıza gerek yok.

Çözüm
Söylediğim iki ayar dışında hiçbir şeye dokunmadım. OC'den önce 42 derecedeydi boşta şu an 3.2'de 45-46 derece yük altında çok test etmedim sadece 1 saat GTA 5 oynadım sıcaklık abuk bir değerde değildi. Mavi ekran ile de hiç karşılaşmadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı