Çözüldü Xbox series X mi PlayStation 5 mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
3
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. PlayStation 5 ve Xbox series X arasında kaldım. Gönlüm PlayStation'dan yana ancak Xbox'un özellikleri daha güçlü.
Sorum şu Xbox alırsam o artı özelliklerin farkını görür müyüm? Tflops nedir yani tanımsal olarak değil de herkesin anlayabileceği bir şekilde anlatırsanız memnun olurum.
Şimdiden teşekkür ederim. Beni aydınlatın lütfen Xbox ve PlayStation kullanıcıları deneyimlerini paylaşabilir.
Not: Benim de PlayStation 3'üm vardı ve sattım yeni konsolları almak için.

Çözüm
Daha iki taraf da konsolla çıkacak büyük özel oyunlarının çoğunu duyurmadılar.

FLOPS'un uzun tanımları da var ve PC ile konsol tarafındaki FLOPS değerlerini çapraz bir şekilde kıyaslarsak yanılgıya düşeriz.
Fakat iki konsolun FLOPS değerlerini kıyaslıyorsak güç konusunda şu yargıya varabiliriz:
Çok TFLOP: İyi
Az TFLOP: Kötü.

Donanım olarak bakarsak Xbox Series X azımsanamayacak biçimde daha güçlü.
Xbox Series X, sabit bir biçimde 12 TFLOP'luk bir güçte çalışacak. Aslında bu değer konsolun ve geliştiricilerin optimizasyonları ile 4K60 için uygun bir değer. Sabit bir biçimde 12 TFLOP'ta çalışabilmesinin soğutma için uygun tasarım ile de alakası var tabi. O tasarım ile çok dalga geçildi (geçilmeyecek gibi de değil zaten :D) ama demek ki gerekliymiş.

PS5 ise en yüksek 10, ısındığında ya da ağır yükte %10'luk bir düşüşle 9 TFLOP'luk bir güçte çalışacak. Bu değer ciddi manada daha düşük olsa da yine azımsanamaz. PS5'in donanımda önde olduğu şey ise SSD hızları. PS5'in SSD'si Xbox'un SSD'sine göre yaklaşık 2.5 kat daha hızlı. Oyun yükleme hızlarında PS5 ciddi manada önde olacak gibi.

Ama elbette konsolu konsol yapan şey, gücü olduğu gibi aynı zamanda oyunlarıdır.
Microsoft, geçtiğimiz nesilde bu konuda Sony tarafına göre çok daha zayıftı. Bu konuda özellikle Sony'nin oyunları yerelleştirme çabaları da çok önemli.
Özel oyunları görmeden, yerelleştirme çalıştırmalarını görmeden ve en önemlisi fiyatlar belli olmadan karar vermenizi önermem.
Ama fiyatı ve özel oyunları bilmediğimiz için şu anlık Xbox önde.
7 Mayıs'ta Xbox Series X üzerinde AC: Valhalla'nın oynanışını göreceğiz. İzlemenizi öneririm.
Saygılar.
YouTube'a PS4 vs Xbox One S graphics yaz.

İşte ondan çok daha fazla bir fark olacak. Ama o farkı MS atacak.

Şimdiden çıkmamış konsollar için yorum yapmak tek kelime ile aptallık olur. Elimizde kağıt üstünde verilerden başka hiçbirsey yok. Sony tarafı daha cihazın kendisini bile göstermedi.

3-5 kirinti var sadece.

Ama stüdyoların yaptığı özel işler, o farkı arattirmayabilir. Bu arada ben bir tahminde bulunmak istiyorum, bu nesil tam da özel oyunların nesli olacakmış gibi. Sony oyunları hem PS5'e çıkarıp hem PS Now çıkarırsa yer yerinden oynar. Phil abimiz dükkanı kapatır öyle diyeyim.

Cihaz olarak one x in prodan daha güçlü olduğu gibi xb yine daha güçlü, eğer özel oyun merakın yoksa psnin albenisi kalmıyor. Gamepass sistemi bile rakibini ezmeye yetiyor fakat karşılaştırmak ne kadar doğru olur bilmiyorum pro ve one s sahibiyim ikisindende memnunum fakat proyu satıp ps5 alacağım duruma göre xb yide yükseltebilirim

Şimdiden çıkmamış konsollar için yorum yapmak tek kelime ile aptallık olur. Elimizde kağıt üstünde verilerden başka hiçbirsey yok. Sony tarafı daha cihazın kendisini bile göstermedi.

3-5 kirinti var sadece.
Donanım özelliklerinin tamamı açıklandı.
Ve burada gördüğünüz üzere herkes bu veriler üzerinden yorum yapmış. Bilinmeyen bir şeyden aptalca yorum yapan yok yani :)

Sony oyunları hem PS5'e çıkarıp hem PS Now çıkarırsa yer yerinden oynar. Phil abimiz dükkanı kapatır öyle diyeyim.
PS Now ülkemizde yok. Gelse bile bize yok yani.

Merhaba arkadaşlar. PlayStation 5 ve Xbox series X arasında kaldım. Gönlüm PlayStation'dan yana ancak Xbox'un özellikleri daha güçlü.
Sorum şu Xbox alırsam o artı özelliklerin farkını görür müyüm? Tflops nedir yani tanımsal olarak değil de herkesin anlayabileceği bir şekilde anlatırsanız memnun olurum.
Şimdiden teşekkür ederim. Beni aydınlatın lütfen Xbox ve PlayStation kullanıcıları deneyimlerini paylaşabilir.
Not: Benim de PlayStation 3'üm vardı ve sattım yeni konsolları almak için.
Yeni çıkacak Xbox PS5'den daha güçlü olacak. Ancak fiyat da önemli bir etken tabii bunun yanında özel oyunlar da önemli bir etken. Elimizdeki bilgiler çok az. Bunlardan dolayı bu sorunun cevabı bekleyip öğrenmek olacaktır.

Basitçe teknik açıdan Series X. Ama tek faktör bu değil elbette. Yeni gelen konsollarla bir takım yeni yazılım gelecektir.
Özel oyun kapsamında Sony oldukça tecrübeli ama aynı zamanda Xbox Game Pass bir çok oyunu kiralama imkanı veriyor. Bu özellikler arasında benim ihtiyaçlarımı PS5 karşılıyor. Güzel verimli bir oyun kolu da olursa tadından yenmez.

Daha iki taraf da konsolla çıkacak büyük özel oyunlarının çoğunu duyurmadılar.

Flops'un uzun tanımları da var ve PC ile konsol tarafındaki flops değerlerini çapraz bir şekilde kıyaslarsak yanılgıya düşeriz.
Fakat iki konsolun flops değerlerini kıyaslıyorsak güç konusunda şu yargıya varabiliriz:
Çok tflop: İyi.
Az tflop: Kötü.

Donanım olarak bakarsak Xbox series X azımsanamayacak biçimde daha güçlü.
Xbox series X, sabit bir biçimde 12 Tflop'luk bir güçte çalışacak. Aslında bu değer konsolun ve geliştiricilerin optimizasyonları ile 4K60 için uygun bir değer. Sabit bir biçimde 12 Tflop'ta çalışabilmesinin soğutma için uygun tasarım ile de alakası var tabii. O tasarım ile çok dalga geçildi (geçilmeyecek gibi de değil zaten :D) ama demek ki gerekliymiş.

PS5 ise en yüksek 10, ısındığında ya da ağır yükte %10'luk bir düşüşle 9 Tflop'luk bir güçte çalışacak. Bu değer ciddi manada daha düşük olsa da yine azımsanamaz. PS5'in donanımda önde olduğu şey ise SSD hızları. PS5'in SSD'si Xbox'un SSD'sine göre yaklaşık 2.5 kat daha hızlı. Oyun yükleme hızlarında PS5 ciddi manada önde olacak gibi.

Ama elbette konsolu konsol yapan şey, gücü olduğu gibi aynı zamanda oyunlarıdır.
Microsoft, geçtiğimiz nesilde bu konuda Sony tarafına göre çok daha zayıftı. Bu konuda özellikle Sony'nin oyunları yerelleştirme çabaları da çok önemli.
Özel oyunları görmeden, yerelleştirme çalıştırmalarını görmeden ve en önemlisi fiyatlar belli olmadan karar vermenizi önermem.
Ama fiyatı ve özel oyunları bilmediğimiz için şu anlık Xbox önde.
7 Mayıs'ta Xbox series X üzerinde AC: Valhalla'nın oynanışını göreceğiz. İzlemenizi öneririm.
Saygılar.

Teşekkürler bekleyeceğim zaten çıktıktan 1-2 ay sonra alacağım.
Xbox daha iyi gözüküyor. Özel oyun kavramının artık tarihe karıştığını düşünüyorum. Özellikle bu ekonomik durumda tlou 2 oynamak için 10 bin lira verebilecek bir insan tanımıyorum. Game Pass gibi özelliklerle Xbox daha cazip olacaktır.

Yani dediğiniz doğru ancak örneğin ben Grand turismo oyununu oynamayı isterim açıkçası.
Xbox series X’in tflops olarak daha güçlü olacağı kesin gibi o hususta bir şüphe yok. Yalnız burada önemli olan senin nasıl bir oyuncu olduğu hususu. PlayStation markasını kullananlar genelde buna bende dahilim exclusive (özel) oyunlar için bu markayı tercih ediyorlar. Tflops nedir konusunu detaylandırmak için aktüel olarak şöyle bir örmek verebiliriz bu arada teşbihte hata olmaz diyerek vereceğim bu örneği bire bir karşıladığı için değil mesela PS5’teki tflops NVIDIA 2060 ise Xbox series X 2080 olacak. Farkı hisseder misin hususuna gelecek olursak evet farkı hissedersin ama burada kullanacağın diğer materyaller de önemli. Mutlaka 4K-HDR özelliği olan bir TV ile kullanman şart aradaki farkı anlaman için. Bir de tabii oyun stüdyolarının kabiliyeti ile ilgili bir durum var oyun yapımcısı stüdyo PS5 özel olarak öyle bir oyun yapar ki Xbox tflops olarak daha üstün olmasına rağmen yeni çıkacak olan God of War oyunu veyahut eğer gelecekse yeni Uncharted oyunu çok daha iyi gözükebilir.

Teşekkürler. Benim için kontrolcü cihazı da önemli etken bana PlayStation kolu dualsense daha cazip geliyor kullanış olarak. Benim televizyon 1080P ayrıca.
Xbox series X’in tflops olarak daha güçlü olacağı kesin gibi o hususta bir şüphe yok. Yalnız burada önemli olan senin nasıl bir oyuncu olduğu hususu. PlayStation markasını kullananlar genelde buna bende dahilim exclusive (özel) oyunlar için bu markayı tercih ediyorlar. Tflops nedir konusunu detaylandırmak için aktüel olarak şöyle bir örmek verebiliriz bu arada teşbihte hata olmaz diyerek vereceğim bu örneği bire bir karşıladığı için değil mesela PS5’teki tflops NVIDIA 2060 ise Xbox series X 2080 olacak. Farkı hisseder misin hususuna gelecek olursak evet farkı hissedersin ama burada kullanacağın diğer materyaller de önemli. Mutlaka 4K-HDR özelliği olan bir TV ile kullanman şart aradaki farkı anlaman için. Bir de tabii oyun stüdyolarının kabiliyeti ile ilgili bir durum var oyun yapımcısı stüdyo PS5 özel olarak öyle bir oyun yapar ki Xbox tflops olarak daha üstün olmasına rağmen yeni çıkacak olan God of War oyunu veyahut eğer gelecekse yeni Uncharted oyunu çok daha iyi gözükebilir.

Yani ben öyle aman aman oyuncu değilim. Eve geldiğimde 1-2 saat yarış oyunu veya arkadaşlarla FIFA atmak gibi yani. Çözünürlüğe önem veririm. PlayStation kolu daha kullanışlı geliyor. Uzun ömürlü olacağını düşündüğüm için PS5 veya Xbox series X alacağım.
7 Mayıs tarihinde Xbox series X hakkında daha çok bilgi sahibi olacağız. O zaman cevap yazarım.

Evet birkaç oyunun oynanışı açıklandı. Şimdi fikriniz nedir?
Arkadaşlar Xbox series X ve PlayStation 5'in oyunları da açıklandı. Görüşlerinizi bekliyorum.

Son düzenleme:
Xbox Series X’in Tflops olarak daha güçlü olacağı kesin gibi o hususta bir şüphe yok. Yalnız burada önemli olan senin nasıl bir oyuncu olduğu hususu. PlayStation markasını kullananlar genelde buna bende dahilim exclusive (özel) oyunlar için bu markayı tercih ediyorlar. Tflops nedir konusunu detaylandırmak için aktüel olarak şöyle bir örmek verebiliriz bu arada teşbihte hata olmaz diyerek vereceğim bu örneği bire bir karşıladığı için değil mesela Ps5’teki Tflops Nvidia 2060 ise Xbox Series X 2080 olacak. Farkı hisseder misin hususuna gelecek olursak evet farkı hissedersin ama burada kullanacağın diğer materyaller de önemli. Mutlaka 4K-HDR özelliği olan bir tv ile kullanman şart aradaki farkı anlaman için. Birde tabi oyun stüdyolarının kabiliyeti ile ilgili bir durum var oyun yapımcısı stüdyo Ps5 özel olarak öyle bir oyun yapar ki Xbox Tflops olarak daha üstün olmasına rağmen yeni çıkacak olan God Of War oyunu veyahut eğer gelecekse yeni Uncharted oyunu çok daha iyi gözükebilir.
Playstation 5 rtx 2080 ise xbox series x 2080 super.

Yeni konular

Geri
Yukarı