Xbox Series X ve Xbox Series S Karşılaştırması

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Xbox Series X ve Xbox Series S Karşılaştırması

Yakında çıkış yapacak olan Xbox Series X ve düşük bütçeli Xbox Series S konsol modellerine yakından bakıyoruz. Microsoft, yakın tarihte hem Xbox Series X hem de Xbox Series S modelini resmiyete kavuşturmuştu. Xbox Series X, PlayStation 5 ile doğrudan rekabet edecek ve 7499 TL fiyatıyla satışa çıkacak. Sonradan ortaya çıkan Xbox Series S ise daha […]

Devamı: Xbox Series X ve Xbox Series S Karşılaştırması
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Şu geriye uyumluluk nasıl oluyor tam olarak. Örnek vermek gerekirse Classic Xbox için olan GTA San Andreas'ı DVD olarak aldım diyelim . Geriye uyumlu oyunlar için harici depolama kullanılacak demişsiniz ki zaten doğra karar. Şimdi ben bu DVD'yi eskiden olduğu gibi DVD üstünden mi oynayacağım yoksa bu nesilki (PS4, Xbox One) gibi kurulum yapacak mı? Veya DVD bozulursa bana dijital sürüm verme avantajları vb. olacak mı? Açıklarsanız sevinirim.

Şu geriye uyumluluk nasıl oluyor tam olarak. Örnek vermek gerekirse Classic Xbox için olan GTA San Andreas'ı DVD olarak aldım diyelim . Geriye uyumlu oyunlar için harici depolama kullanılacak demişsiniz ki zaten doğra karar. Şimdi ben bu DVD'yi eskiden olduğu gibi DVD üstünden mi oynayacağım yoksa bu mevcut nesil (PS4, Xbox One) gibi kurulum yapacak mı? Veya DVD bozulursa bana dijital sürüm verme avantajları vb. olacak mı? Açıklarsanız sevinirim.
Classic Xbox için olan oyun diskini konsolun medya oynatıcısına taktığınızda DVD'yi mevcut nesilde olduğu gibi yalnızca gömülü lisans anahtarını çekmek için kullanacak cihaz. Ardından yeni jenerasyonla uyumlu olan dosyaları Xbox mağaza üzerinden indirecek ve hazır olduğunda oynayabileceksiniz.

Eğer Classic Xbox diskinin yanında fiziksel ürün anahtarınızı da biliyorsanız, bunu Xbox mağazada aktifleştirerek dijital kopyasını da hesabınıza ekleyebilirsiniz. Dijital kopyaya sahip olduktan sonra disksiz bir şekilde oyununuzu istediğiniz zaman çalıştırabilirsiniz.

@SypeR teşekkür ederim, 1 sorum daha olacaktı. Bildiğim kadarıyla XBOX Classic ve 360 oyunlarım DVD'li. Series S'e harici DVD takarsam okutabilir mi? Bek sanmıyorum gerçi böyle bir yazılım yapılıp yapılmadığını, sanırım bu cevabı konsollar çıkınca alırız.

Series S'e harici DVD takarsam okutabilir mi?
Hmm, güzel bir soru. Normal şartlarda DVD/BD okuyucuların seri numarası anakartın UEFI yazılımına işleniyor ve eşleşmediği sürece orijinal çıkma parça bile olsa konsol bu sürücüyü çalıştırmıyor. Xbox One, One S ve One X için bu şekilde işledi hep süreç. Ama belki yeni jenerasyonda Dijital sürümler için böyle bir eklenti desteği mevcut olabilir.

Bu arada Google üzerinde biraz araştırdım ama optik disklerin USB üzerinden desteklenip desteklenmediğine dair tatmin edici bir cevap bulamadım. Microsoft Türkiye ile iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz bence bu konu için.

Hmm, güzel bir soru. Normal şartlarda DVD/BD okuyucuların seri numarası anakartın UEFI yazılımına işleniyor ve eşleşmediği sürece orijinal çıkma parça bile olsa konsol bu sürücüyü çalıştırmıyor. Xbox One, One S ve One X için bu şekilde işledi hep süreç. Ama belki yeni jenerasyonda Dijital sürümler için böyle bir eklenti desteği mevcut olabilir.
Mesajı yazdıktan sonra aslında benimde aklıma geldi, çok kolay bir şekilde korsana kaçılabilir bu yöntemle. Ama Series S içinde hizmet verileceğini düşünüyorum (diski gönder hesabına işleyelim vb.) ya da bir ihtimal Microsoft kendi çıkarabilir harici disk okuyucuyu. Çıktığında göreceğiz zaten iletişime geçmeye gerek yok şu anlık. Teşekkürler yanıtlarınız için.

Yeni konular

Geri
Yukarı