Xeon X3430 sistem toplama

393654

Kilopat
Makaleler
1
Merhabalar, benim elimde şu an Xeon X3430 işlemci var. Bunun üzerine bir sistem dizmek istiyorum, hem teknik bilgimi geliştirmek için hemde şu an ortalama bir laptopum var ama kardeşimle ortak kullanıyoruz. Ağır oyunları vs oradan oynar gerisini toplayacağım sistemde yaparım diyorum. Biraz bakındım ama düşündüğümden pahalıya geliyor, belki ben iyi seçemedim parçaları. Aklımda net bir bütçe yok, amacım ekran kartını diğer parçalara göre bir tık güçlü tutmak. Anakart olarak sahibinden'de Gigabyte H55 d2h buldum, 600 TL. İşlemciye fan olarak Snowman M200 düşünüyorum, 260 TL gibi bir fiyatı var. Ekran kartı olarak da GTX 750 Ti düşünüyorum, yaklaşık 1000 TL. Geri kalan parçaları size bırakıyorum, mümkün olduğunca ucuz olsun. PSU için biraz bakındım ama 350-400W sağlam bir PSU bulamadım, ne 2.el ne sıfır. 500w almam gerekecek sanırım ama onlar da aşırı pahalı. Evde boşta duran monitör ve ekipman var o yüzden sadece kasa olacak. Eğer M200 işlemciyi iyi soğutursa güzel bir overclock yaparım muhtemelen. Soğutmazsa da ileride daha güçlü bir soğutucu alır öyle yaparım. Sıfır kasaya vs gerek yok, çok pahalı tutuyor yoksa. İkinci el eski kasalardan düşünüyorum eğer uyumlu olursa, 300 500e satılıyor.

Net bir bütçe yok ama 3-4k civarlarına toplamak istiyorum mümkünse. Şunu da söyleyeyim, yüksek ihtimalle toplayacağım ama çok yüksek tutarsa vazgeçebilirim. Bu ekonomide biraz zor gibi ama tahmini ne kadara gelir sizce?

Ekran kartı ve PSU fiyatı bayağı iyi duruyor hocam teşekkürler. Muhtemelen ilk başta M200 alır sonra T6 Ultra ya yükseltirim bayağı olumlu yorumları.

Evet hocam bir araştırdım 750 Ti yerine 1050 almanız daha iyi hem soğutmasıda güzel.

Kasa konusunda ama bir bilgim yok neredeyse 10 yıldır laptop kullanıyorum.

Evet hocam bir araştırdım 750 Ti yerine 1050 almanız daha iyi hem soğutmasıda güzel.

Benimde en korktuğum kısım kasa olabilir :D fan alsam takabilir miyim hava akışı nasıl olur vs.

Hocam merhabalar, biraz bakindim ve 1050 yerine RX 470 alabilecegimi gordum. RX 570 ile ayni gucteymis sanirim. Islemciye guzel bir overclock sonrasi darbogaz olmaz diye dusunuyorum, 8GB RAM'de yetmeyeceginden p7p55 anakart dusundum 16gb'a kadar destekliyor. Kasa olarak Bitfenix Apollo tercih edecegim gibi. Toplam 4900 tutuyor, 500gb bir ssd ekleyince. Acikcasi 4000 TL'yi gecmek istemiyordum ama gecti. Ekran karti psu vs iyi gibi bu fiyata ama islemci ve anakart cok mu dusuk kaldi diye dusunmedim degil. Hem anakart SATA 3 desteklemiyor hemde yukseltme yapmak istersem tum sistemi degismem gerekecek neredeyse. Sizce bu fiyata daha iyi bise toplanabilir mi? Islemci anakart ram gibi kit satanlarda var onun uzerine mi dizsem acaba.

Son düzenleme:
Benim de en korktuğum kısım kasa olabilir :D fan alsam takabilir miyim hava akışı nasıl olur vs.

Hocam merhaba, biraz bakindim ve 1050 yerine RX 470 alabilecegimi gordum. RX 570 ile ayni gucteymis sanirim. Islemciye guzel bir overclock sonrasi darbogaz olmaz diye dusunuyorum, 8 GB RAM'de yetmeyeceginden P7P55 anakart dusundum 16 GB'a kadar destekliyor. Kasa olarak bitfenix apollo tercih edecegim gibi. Toplam 4900 tutuyor, 500GB bir SSD ekleyince. Açıkçası 4000 TL'yi gecmek istemiyordum ama gecti. Ekran karti PSU vs iyi gibi bu fiyata ama islemci ve anakart cok mu dusuk kaldi diye dusunmedim degil. Hem anakart SATA 3 desteklemiyor hem de yukseltme yapmak istersem tum sistemi degismem gerekecek neredeyse. Sizce bu fiyata daha iyi bise toplanabilir mi? Islemci anakart RAM gibi kit satanlarda var onun uzerine mi dizsem acaba.

Hocam eğer 470 almak istiyorsanız baştan uyarayım 4xx ve 5xx serisi sorunlu seriler ve 470 çok popüler bir madencilik kartı 470 alacaksanız içinin açılmadığınından mining Edition olmadığından ve serin çalıştığından emin olun.

560 daha sorunsuz ama 1050 Ti gücünde 560 da bakabilirsiniz

Yeni konular

Geri
Yukarı