Xeon X5460 işlemci hızının anlık düşmesi

ombudsman

Kilopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
İyi geceler Intel Xeon X5460 3.16 GHz işlemci kullanmaktayım. İşlemciyi test etmek için CPU-Z ve AIDA64 yükledim ancak işlemci hızı anlık olarak 2 GHz'ye düşüyor ve 5-6 saniye kadar öyle kalıyor. Daha sonra birkaç saniye 3.16 GHz gösteriyor ve tekrar 2 GHz'ye düşüyor. Multipler yazan kısımda x(6.5-9.5) ibaresini görüyorum. 6.5 olduğunda 2 GHz, 9.5 olduğunda ise 3.16 GHz gösteriyor. BIOS ekranında ve sistem özelliklerinde sorun yok 3.16 GHz gösteriyor. Yardımcı olacak kimse var mı?
Sistemim:
  • Intel Xeon X5460 3.16 GHz İşlemci
  • Asus P5G41T-M Anakart
  • 4GB DDR3 1333 MHz RAM

Son düzenleyen: Moderatör:
Muhtemelen sıcaklık işlemcinin termal eşiğini geçtiği için işlemci frekansını kısıyordur. Bu olay işlemci kaç derecedeyken oluyor? Soğutmak için ne kullanıyorsunuz ve soğutmak için ne kullanıyorsanız tam takılı olduğuna emin misiniz veya termal macun sürdünüz mü?

Muhtemelen sıcaklık işlemcinin termal eşiğini geçtiği için işlemci frekansını kısıyordur. Bu olay işlemci kaç derecedeyken oluyor? Soğutmak için ne kullanıyorsunuz ve soğutmak için ne kullanıyorsanız tam takılı olduğuna emin misiniz veya termal macun sürdünüz mü?
Sorunumun bu olmasına çok sevindim çünkü henüz stok fan kullanıyorum ve bir ayağı kırık. Yine oturuyor ancak hafif bir gevşeklik var. Xigmatek Dark Knight siparişi verdim geldiğinde sorunum çözülmüş mü bakacağım. Çok teşekkürler..

Sorunumun bu olmasına çok sevindim çünkü henüz stok fan kullanıyorum ve bir ayağı kırık. Yine oturuyor ancak hafif bir gevşeklik var. Xigmatek Dark Knight siparişi verdim geldiğinde sorunum çözülmüş mü bakacağım. Çok teşekkürler..

Hocam inşallah sorununuz çözülür. Aynı sorun bende de var o yüzden biliyorum. Bendeki fanın çapraz şekilde iki ayağı kırık kasayı dik tutunca işlemci boşta 87 derecelere çıkıyor ve basit bir oyuna girdiğim an bile kasıyor ve frekansı düşüyor. Fan ayarlayana kadar şimdilik kasayı yatay olucak şekilde kullanıyorum derece de 37'lere düşüyor. Fan geldikten sonra işe yarayıp yaramadığını buraya yazarsınız.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı