XFX HD 6850 ekran kartı arka plağı çıkarılması sorun olur mu?

DeBaTR13

Hectopat
Merhabalar ekran kartım XFX HD 6850 Black Edition. Ekran kartım çok ısınıyor termal macunu yeniledim , kasaya 2 adet fan ekledim , kasanın kapağını açıkta kullanıyorum ama nafile yine ekran kartım %20 yükte 70 derece %100 yükte 90 derece. Ekran kartının arka plağını çıkarsam sorun olur mu

Son düzenleyen: Moderatör:
Arka plağı derken portların oradaki metal braket mi?

Onu çıkarmak hava akışını çok az arttırır, değmez çıkartmaya yani.

O kart tek fanlı, pek iyi hava akışına sahip değil gibi. Ancak 90 derece de anormal.

Merhabalar ekran kartım XFX HD 6850 Black Edition. Ekran kartım çok ısınıyor termal macunu yeniledim , kasaya 2 adet fan ekledim , kasanın kapağını açıkta kullanıyorum ama nafile yine ekran kartım %20 yükte 70 derece %100 yükte 90 derece. Ekran kartının arka plağını çıkarsam sorun olur mu
Sorun olacağını zannetmem ama önermiyorum. Arka plak, kartı kablolardan veya benzeri parçalardan ayırarak kısa devre olmasını önler. Bu yüzden ben önermiyorum. Zaten bir fark gözlemleyemezsiniz.

Arka plağı derken portların oradaki metal braket mi?

Onu çıkarmak hava akışını çok az arttırır, değmez çıkartmaya yani.

O kart tek fanlı, pek iyi hava akışına sahip değil gibi. Ancak 90 derece de anormal.
1603971759283.png

XFX yazan RADEON 6850 yazan siyah plastik kapaktan bahsediyorum. Plastik olduğu için soğutmaya etkisi olacağını sanmıyorum. Plastik backplate i çıkartıp tam erkan kartının üstüne gelecek şekilde bi fan yerleştireceğim 5-6 derece bile düşse yeter.
Sorun olacağını zannetmem ama önermiyorum. Arka plak, kartı kablolardan veya benzeri parçalardan ayırarak kısa devre olmasını önler. Bu yüzden ben önermiyorum. Zaten bir fark gözlemleyemezsiniz.
Backplate yi çıkartıp fan ekleyeceğim.

Geri
Yukarı