XFX RX 5500XT sistem sıcaklıkları yüksek

Stropower68

Centipat
Arkadaşlar merhaba. XFX RX 5500XT 8 GB ekran kartım var. Sistemi alalı 4 5 ay olmuyor. Oyun oynarken control+shift+o yapıp sıcaklığa bakıyorum. GPU junctıon temperature 92-85 derece arası gösteriyor, GPU current temperature'ı 80 civarlarında gösteriyor. Bu sıcaklık değerleri anormal, değil mi? İncehesap'a mesaj attım, isterseniz... Kargo numarasıyla gönderebilirsiniz dediler. Acaba göndersem mi bilemedim. Bazen sıcaklığa bakma panelini açar açmaz sıcaklık 80-70 arası seyrederken panel açıldıktan hemen sonra 90'lara çıkıyor. Mesela az önce Apex oynuyordum, 92 derece olmuştu. Oyunu alta atıp siteye giriş yapana kadar 60'lara düştü. Acaba paneli açınca mı sıcaklık artıyor ve bu önemsiz mi yoksa göndermekte fayda mı var, ileride sıkıntı olabilir mi? Lütfen yardım edin, tatil bitmeden sorunu çözmek istiyorum.
İşlemci: AMD Ryzen 5 3500X.
Kasa: Corsair Spec Delta.
Bilgisayarı alırken fazladan 2 tane fan hediye ettiler.

Arkadaşlar merhaba. XFX RX 5500XT 8 GB ekran kartım var. Sistemi alalı 4 5 ay olmuyor. Oyun oynarken control+shift+o yapıp sıcaklığa bakıyorum. GPU junctıon temperature 92-85 derece arası gösteriyor, GPU current temperature'ı 80 civarlarında gösteriyor. Bu sıcaklık değerleri anormal, değil mi? İncehesap'a mesaj attım, isterseniz... Kargo numarasıyla gönderebilirsiniz dediler. Acaba göndersem mi bilemedim. Bazen sıcaklığa bakma panelini açar açmaz sıcaklık 80-70 arası seyrederken panel açıldıktan hemen sonra 90'lara çıkıyor. Mesela az önce Apex oynuyordum, 92 derece olmuştu. Oyunu alta atıp siteye giriş yapana kadar 60'lara düştü. Acaba paneli açınca mı sıcaklık artıyor ve bu önemsiz mi yoksa göndermekte fayda mı var, ileride sıkıntı olabilir mi? Lütfen yardım edin, tatil bitmeden sorunu çözmek istiyorum.
İşlemci: AMD Ryzen 5 3500X.
Kasa: Corsair Spec Delta.
Bilgisayarı alırken fazladan 2 tane fan hediye ettiler.

XFX modelinin otomatik ayarlarında fanlar yavaş döndüğü için soğutmuyor fanları ayarların.

XFX modelinin otomatik ayarlarında fanlar yavaş döndüğü için soğutmuyor fanları ayarların.
Nasıl yapılacağı hakkında hiçbir fikrim yok. GPU MCLK diye bir şey var. Bir arakdaşım onun 1750 olması gerektiğini söylemişti, şuanki güncel sürümde 1736. Eski sürüm yükleyim mi?
Ekran kartınızın fanları kaç RPM'de çalışmakta? AMD sürücüler için manuel fan ayarı yapmak şart gibi.
Şimdi ona dikkat ederek oyuna giriyorum 1 saate yazarım.👍
Ekran kartınızın fanları kaç RPM'de çalışmakta? AMD sürücüler için manuel fan ayarı yapmak şart gibi.
1700 1850 arası gördüm.

Son düzenleme:
GPU sıcaklığı oyun oynarken 95'e çıkmış.
Burası gayet normal. Onun dışında, kasanız nerede bulunuyor, fanlar ne şekilde duruyor ve hangi fan nereye doğru üflüyor?
Kasa masamın üstünde duruyor, fanlar nasıl takıldıysa öyle bulunuyor. Arkada egzoz, yukarıda iki, önce üç, anakartın üzerinde bir, ekran kartında bir tane fan var. Fanın nereye üflediğini nereden bileyim. Egzoz dışarı, üsttekiler dışarı, öndekiler içeri doğru üflüyor. Diğerleri de kasanın içinde bir yere üflüyordur.

GPU Current Temp mi yoksa Junction Temp mi 95 dereceyi bulmuş? Junction Temp'e baktığınızı düşünüyorum, orası gayet doğal hatta az bile, oyun oynarken 110 dereceye çıkması sağlıksız sayılmıyor.

GPU Current Temp mi yoksa Junction Temp mi 95 dereceyi bulmuş? Junction Temp'e baktığınızı düşünüyorum, orası gayet doğal hatta az bile, oyun oynarken 110 dereceye çıkması sağlıksız sayılmıyor.
Çok benzer kasaya sisteme sahip arkadaşımınki 80 derecenin üstüne çıkmıyor. Nasıl bu kadar fark edebilir ki?
@sakal5323 @jax teller fanboyu 1700 1850 arası.

Yeni konular

Geri
Yukarı