Xiaomi Poco anakartı üzerinde lehimleme yapabilir miyim?

364809

Kilopat
Makaleler
1
Telefonumun anteninin bağlandığı giriş yerinen kopuk durumda, elimde bu iş ile ilgili birkaç malzeme mevcut daha önce ardinio üzerinde lehimleme yapmıştım ama o kolaydı. Burada anakart var ve ince uğraşmak gerekiyor.
Bu tip bir bağlantı için ekstra bir malzeme gerekiyor mu? Yoksa hiç uğraşmayıp bununla ilgilenen yerlere mi gitmeliyim bilemedim, gitsem ne kadar fiyat çıkar yardımcı olursanız sevinirim.

Ekran görüntüsü 2022-05-09 151946.png

Ekran görüntüsü 2022-05-09 151901.png

1356312-748a53c32a7e0d9f243bcde00177b193.png

1652099212396.png

Telefonumun anteninin bağlandığı giriş yerinen kopuk durumda, elimde bu iş ile ilgili birkaç malzeme mevcut daha önce ardinio üzerinde lehimleme yapmıştım ama o kolaydı. Burada anakart var ve ince uğraşmak gerekiyor.
Bu tip bir bağlantı için ekstra bir malzeme gerekiyor mu? Yoksa hiç uğraşmayıp bununla ilgilenen yerlere mi gitmeliyim bilemedim, gitsem ne kadar fiyat çıkar yardımcı olursanız sevinirim.

Eki Görüntüle 1382905

Eki Görüntüle 1382906

Eki Görüntüle 1382908

Eki Görüntüle 1382910

Hangi modelden bahsettiğinizi yazsaydınız keşke.

Eki Görüntüle 1382905

Eki Görüntüle 1382906

Eki Görüntüle 1382908

Eki Görüntüle 1382910
Sıvı lehim kullanarak üflemeli havya ile yapmanızın daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Normal havya ilede yapabilirsiniz belki ama zor olucaktır.

Eki Görüntüle 1382905

Eki Görüntüle 1382906

Eki Görüntüle 1382908

Eki Görüntüle 1382910
Hocam bildiğim kadarı ile o kısım birbirine geçmeli bir mekanizmadan oluşmuş. Yani tak çalıştır mantığı ile gidiyor daha önce kendi tabletimi söktüğümde Wi-Fi kartı ile anten bağlantısı aynı bu şekildeydi ve lehimli değildi tak-çıkar mantığıyla çalışan bir sistemleydi. Çıkardım sonra işim bitince geri taktım yani lehimlik bir iş yok.

Görsellerde mevcut idi ama tekrar belirteyim, POCO F1.

Dikkatli baktığımda sonradan fark ettim. Bunu benim gibi başkaları da fark etmeyebilirdi. Son anda görselde ek olarak belirtilmiş yazacaktım ama siz yazdınız bile. Lehim olsa bile tutmayabilir bence benim fikrim.
Yine de daha uzman birisinden yardım almanızda fayda var.

Dikkatli baktığımda sonradan fark ettim. Bunu benim gibi başkaları da fark etmeyebilirdi. Son anda görselde ek olarak belirtilmiş yazacaktım ama siz yazdınız bile. Lehim olsa bile tutmayabilir bence benim fikrim.
%95 Lehim tutar eğer lehimle fabrikadan çıktıysa.

Sıvı lehim kullanarak üflemeli havya ile yapmanızın daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Normal havya ile de yapabilirsiniz belki ama zor olacaktır.

Anladım hocam teşekkür ederim. Peki bununla ilgilenen yerlere götürsem ne kadar ücret çıkarırlar? Üflemeli havya bende yok maalesef.

Hocam bildiğim kadarı ile o kısım birbirine geçmeli bir mekanizmadan oluşmuş. Yani tak çalıştır mantığı ile gidiyor daha önce kendi tabletimi söktüğümde Wi-Fi kartı ile anten bağlantısı aynı bu şekildeydi ve lehimli değildi tak-çıkar mantığıyla çalışan bir sistemleydi. Çıkardım sonra işim bitince geri taktım yani lehimlik bir iş yok.

Mekanizme tümüyle kopuk hocam, kablo duruyor orada geçirmeli kısmıda elimde duruyor.

Pek önemli olduğu düşünmediğim için özel olarak belirtmedim, bir dahakine daha dikkatli olurum.

Tutmasa bile sıkıntı olmaz en azından denemiş olurum, bu hali ile arada çeksede çok sıkıntılı oluyor.

Mekanizme tümüyle kopuk hocam, kablo duruyor orada geçirmeli kısmıda elimde duruyor.
Anladım hocam o zaman bence lehimle bir deneme yapın tutacağına inanıyorum. Daha önce başka bir telefonumun şarj girişi kronik sorunlu idi ve durmadan değişim işlemi yaptırıyordum bir sorun olmuyordu. Sonra baktım ki hep lehim kullanılmış yani tutar bence.

Anladım hocam teşekkür ederim. Peki bununla ilgilenen yerlere götürsem ne kadar ücret çıkarırlar? Üflemeli havya bende yok maalesef.

Pek önemli olduğu düşünmediğim için özel olarak belirtmedim, bir dahakine daha dikkatli olurum.

Tutmasa bile sıkıntı olmaz en azından denemiş olurum, bu hali ile arada çeksede çok sıkıntılı oluyor.
Yapan yerler tahminimce 200TL gibi bir fiyat çıkarır hocam.

Geri
Yukarı