Lehimleme alternatifi yöntem var mı?

Daha fazla  
Herkese selam.
Lehimleme yerine daha kolay bir alternatif yöntem var mı acaba?
Mesela bir kaynakta sıcak silikonun iletken olduğu yazıyor. Bu bana pek doğru gelmedi. Öneriniz var mı?

Ah be hocam, kaç kere denedim bir bilseniz.
Peki iki iletken parçayı birbirine temas ederken dışlarından silikonlasam?
Daha önce LED bağlarken de aynısını yapmıştım.

Herkese selam.
Lehimleme yerine daha kolay bir alternatif yöntem var mı acaba?
Mesela bir kaynakta sıcak silikonun iletken olduğu yazıyor. Bu bana pek doğru gelmedi. Öneriniz var mı?

Lehimi yapmak için pastayı doğru kullanmanız gerekiyor. Önce pastayı doğru kullanmayı öğrenin. Sonrasında lehim yapmak çok kolay geleceltir. Ancak pasta kullanmasını bilmiyorsanız lehim yapmak size cehennem olur. Bu arada bahsettiğiniz şey sanırsam sıvı lehim.

Lehimi yapmak için pastayı doğru kullanmanız gerekiyor. Önce pastayı doğru kullanmayı öğrenin. Sonrasında lehim yapmak çok kolay geleceltir. Ancak pasta kullanmasını bilmiyorsanız lehim yapmak size cehennem olur. Bu arada bahsettiğiniz şey sanırsam sıvı lehim.

Bende Arduino Pro Micro var. Onun bacaklarını güzelce lehimledim. Ama şu an kablo bağlamakta sıkıntı yaşıyorum. Yüzeyleri ısıtıyorum, pasta kullanıyorum, ama bir türlü olmuyor.
Ben de çareyi silikonda arıyorum işte.

Veya dişi-dişi jumper kablo da kullanabilir miyim?

Bende Arduino Pro Micro var. Onun bacaklarını güzelce lehimledim. Ama şu an kablo bağlamakta sıkıntı yaşıyorum. Yüzeyleri ısıtıyorum, pasta kullanıyorum, ama bir türlü olmuyor.
Ben de çareyi silikonda arıyorum işte.

Veya dişi-dişi jumper kablo da kullanabilir miyim?

Elbette kullanabilirsin. Ancak erkek-erkek jumper olması gerekmiyor mu?
Bu arada YouTube üzerinden video izleyerek öğrenebilirsin. Eğer ki elindeki breadboard iyi değilse git yenisini al. Bazen hoca da breadboard veriyor. Bizim hocanın verdikleri hep kalitesiz oluyordu. Kendine ait üst kalite bir Breadboard'ın olsun. Bu breadboard mevzusu önemli bir durum. Yeteneksizliğinden değil de kötü malzemeler sebebiyle projelerini iki saatte yapan arkadaşlarım vardı. Dersten soğuyan arkadaşlarım da olmuştu.
Şunu söylemeyi unutmayayım. Breadboardda lehim yapılmaz ki hocam. Jumper ile veya tel ile bağlantı kurarsın. Tel ile kurarsan makaron kullanırsan daha iyi olur.

Elbette kullanabilirsin. Ancak erkek-erkek jumper olması gerekmiyor mu?
Bu arada YouTube üzerinden video izleyerek öğrenebilirsin. Eğer ki elindeki breadboard iyi değilse git yenisini al. Bazen hoca da breadboard veriyor. Bizim hocanın verdikleri hep kalitesiz oluyordu. Kendine ait üst kalite bir Breadboard'ın olsun. Bu breadboard mevzusu önemli bir durum. Yeteneksizliğinden değil de kötü malzemeler sebebiyle projelerini iki saatte yapan arkadaşlarım vardı. Dersten soğuyan arkadaşlarım da olmuştu.
Şunu söylemeyi unutmayayım. Breadboardda lehim yapılmaz ki hocam. Jumper ile veya tel ile bağlantı kurarsın. Tel ile kurarsan makaron kullanırsan daha iyi olur.

Ben devreyi Breadboard'a kurmamıştım ki. Lehim yapılmayacağını ben de biliyorum. Ben LED'e bağlı kablolar yerinden çıkmasın diye silikonlamıştım o zaman hala çalışıyordu. Yani benim demek istediğim şey iki kablo temas halindeyken birbirine yapıştırmak.

Hocam sıcak hava tuttuğun da büzülerek yapışan bir malzeme var. Adını unuttum şimdi ama onu kullanabilirsin.

Ben devreyi Breadboard'a kurmamıştım ki. Lehim yapılmayacağını ben de biliyorum. Ben LED'e bağlı kablolar yerinden çıkmasın diye silikonlamıştım o zaman hala çalışıyordu. Yani benim demek istediğim şey iki kablo temas halindeyken birbirine yapıştırmak.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam bunu izleyin. Makaron adlı malzeme ile çakmak yakarsan veya sıcak hava makinesi tutarsan tam olur. Dışını kaplar ve teması önler. Maalesef başka yolu yok. Siz lehim ile parçaları birbirine tutturamıyorsunuz diye düşünüyorum. Evet silikon ile çevresine sıkarsan yine birleşirler ve bağlantı sağlanır. Ancak lehim yapmayı öğren. Emin ol çok daha kolayına gelecek. Son olarak silikon olur evet.

Geri
Yukarı