Lehimleme alternatifi yöntem var mı?

Hocam sıcak hava tuttuğun da büzülerek yapışan bir malzeme var. Adını unuttum şimdi ama onu kullanabilirsin.

Makaron deniyor ona. Silikon da makaron da yalıtım malzemesi, bunların amacı kablo birleştirmek değil.

Ah be hocam, kaç kere denedim bir bilseniz.

Ben de sizin yaşınızdayken uğraşır yapamazdım, yavaş yavaş öğrendim. Breadboard kullanabilirsiniz ama kablosuyla güç kaynağıyla havya seti kadar para ödersiniz. Çocukken aluminyum folyo soba bandı kullanarak kablo birleştirirdim, ince ve iyi yapışkan olduğu için az buçuk iş görüyordu ama lehimlenmemiş uçlar temassızlık yapar, önermiyorum. Lehim işi tecrübe istiyor biraz ama en iyi yöntem her zaman o.
  • Lehimi tutturmak istediğiniz yüzeylere ve kablo uçlarına pasta sürün, daha sonra ısıtın ve lehim telini dokundurun.
  • Lehim tamamen donmadan iki parçayı hareket ettirmeyin, yoksa lehim çamur olur.
  • Isı ayarlı havya kullanın, ucuz olanlar lehimi fazla ısıtıp bozuyor.
  • Kaliteli pasta ve tel kullanın. Soldex lehim ve pastaları iyidir, Felder Lötfett pasta daha iyi.
  • Ekipmanları aşırı ısıtmayın, hepsinin bir sıcaklık sınırı var.

Merhaba. Önceki gün kullanım dışında kalan eski ışıldak aküsünün yerine evdeki 20 watt 'lık ışıldak tamiri için elektronikçiden 6 V, 4.5 A jel akü satın aldım. Ancak çekmecedeki havyaları (30-60 watt) o anda arayıp bulamadığımdan 2 adet kablo pabucu bulup ışıldak içindeki akü ara bağlantısını lehimleme yerine kablo pabuçlarını akü kutup başlarına sıkıca takarak çözdüm. Çünkü kanımca lehimleme bağlantısından sonra en sağlıklı (çok uzun vadeli) bağlantı şekli kablo tutucu (pabucu) ile yapılan bu ara bağlantılardır. Ancak bu bağlantıda bu parçaların (kablo başı pabuçlarının) oksitlenmemesi ve zaman içinde gevşememesi şartıyla yapılan ara bağlantılar lehim ara bağlantıları kadar çok sağlıklı olabilir.

Klemensle yapılan ara bağlantılar da bu sıkı bağlantılar gevşemediği ve sıkıştırılan bakır iletkenler oksitlenmediği sürece çok sağlıklı olan diğer başka ara bağlantılardır. Açık hava etkisinden korunması için bunlar da sıcak silikonla veya elektrik izolasyon bandıyla imontajdan sonra dıştan sarılıp dış havadan izole edilebilir. (kumanda tablosu dışında olan veya açıkta yapılan ara bağlantılarda bu işlem uygulanabilir)

Makaron bağlantıları ise hem bu ara bağlantıları sıkıca veya hiç oynamadan sabitleme ve ayni zamanda dış havadan yalıtma görevini başarıyla yaparlar, örneğin bazı elektrik süpürgeleri iç bağlantılarında rastladığım bir sabitleme ve bu ara bağlantıları sürekli koruma çözümüdür.

İki kabloyu soyup iletken tellerinden (çok telli kablolar) sıkıca sarılıp ek yapıldığında havanın korrozif etkisinden sürekli korumanın başka bir yolu da sıcak silikonla kaplayıp (hatta çok sağlıklı yapılmış açıktaki lehim bağlantılarını bile dış havanın etkisinden korunabilmesi için) sabitleme işlemi de başka sağlıklı bağlama ve çok uzun süreli olan bu bağlantıyı açık havadan koruyup muhafaza ettirebilme alternatifidir. Ancak bağlantı yapılan bakır tellerin yeni soyulup daha önce açık hava (açık havadaki korrozif etkili karbondioksit+su buharı+oksijen) etkisinde bulunmayan iletken bakırların çok yeni soyulup sadece bu amaç için çok yeni birleştirilmiş olması gerekir. Daha önce kullanılan açık, çok telli bakır iletkenlerde olası oksitlenmeler mutlaka bulunabilir ve bu ara bağlantı çok sağlıklı olarak yapılıp üstü sıcak silikonla kaplansa bile içten başlangıçta çok sağlıklı olan iletkenlik sorununu zaman içinde kendiliğinden oluşturabilip sorun oluşturan bir şekline dönüştürebilir.

Ancak hiç şüphesiz ki en sağlıklı olan ara bağlantı şekli sağlıklı bir lehimlemeyle bu işlemi yapabilmektir. Lehim bağlantıları açıkta (dış havayla temaslıysa) ise elektrik bandıyla dış havadan bu bağlantılar izole edilebilir. Bunun iyi bir uygulamasını başka bir odadan iletilen telefon (internet kullanımı amaçlı) ara kablolarında uzun süreli sıkıntı yaşamamak amacıyla evde yaptım ve forumda bu ara bağlantılı en sağlıklı ara bağlantı işlemini özellikle herkese tavsiye ettim. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Makaron deniyor ona. Silikon da makaron da yalıtım malzemesi, bunların amacı kablo birleştirmek değil.

Ben de sizin yaşınızdayken uğraşır yapamazdım, yavaş yavaş öğrendim. Breadboard kullanabilirsiniz ama kablosuyla güç kaynağıyla havya seti kadar para ödersiniz. Çocukken aluminyum folyo soba bandı kullanarak kablo birleştirirdim, ince ve iyi yapışkan olduğu için az buçuk iş görüyordu ama lehimlenmemiş uçlar temassızlık yapar, önermiyorum. Lehim işi tecrübe istiyor biraz ama en iyi yöntem her zaman o.
  • Lehimi tutturmak istediğiniz yüzeylere ve kablo uçlarına pasta sürün, daha sonra ısıtın ve lehim telini dokundurun.
  • Lehim tamamen donmadan iki parçayı hareket ettirmeyin, yoksa lehim çamur olur.
  • Isı ayarlı havya kullanın, ucuz olanlar lehimi fazla ısıtıp bozuyor.
  • Kaliteli pasta ve tel kullanın. Soldex lehim ve pastaları iyidir, Felder Lötfett pasta daha iyi.
  • Ekipmanları aşırı ısıtmayın, hepsinin bir sıcaklık sınırı var.
Hocam yalıtım malzemesi olduğunu biliyorum fakat kabloyu birbirine bağlayıp Makaron kaplamak işe yarayabilir.

Geri
Yukarı