Çözüldü Xiaomi Mi Router 4A Gigabit Edition'a OpenWRT kurulabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ibrdlmn

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba,

Bufferbloat sorunu yaşıyorum. Forumda OpenWRT kullanarak bu sorunun çözülebildiğine dair bazı konuları okudum.
İnternet sağlayıcımın sağladığı Nokia ONT ve ZTE H298A V9 modem üzerinden TTNET FTTH kullanıyorum. Bu sistemle aldığım bufferbloat test sonucum aşağıdaki görselde mevcut.

11.JPG
Forumdaki başlıklardan gördüğüm kadarıyla öncellikle OpenWRT destekleyen bir cihaz edinmem gerekiyordu. Bu sebepten Xiaomi Mi Router 4A Gigabit Edition satın aldım. Cihazın OpenWRT sayfasından edindiğim bilgiye göre, bu cihazın güncel üretilen versiyonlarındaki kullanılan EON flash çip yüzünden OpenWRT kurulamıyormuş, cihazın içini açtım ve gördüğüm kadarıyla benim satın aldığım üründe kullanılan çip Winbond marka, yani bir sıkıntı yok (cihazın kutusundaki üretim tarihi 12/2020).

Xiaomi routerı geldiği gibi OpenWRT kurmadan direkt şu şekilde bağladım; Nokia GPON'dan ZTE modemin WAN portuna, ZTE modemin LAN1 portundan Xiaomi router'ın WAN portuna ve Xiaomi'nin LAN1 portundan masaüstü bilgisayarıma direkt olarak bağladım. Güncel firmware yoktu, bu haliyle hemen bir bufferbloat testi daha yaptım.
22.png
Ardından güncel firmware yükledim ve bir daha bufferbloat testi yaptım.
33.png
Sonrasında Xiaomi'nin arayüzünü kurcaladım. Aşağıdaki görseldeki kısımdan maksimum hız ayarlarımı kullandığım paketin 1-2 Mbps altına çektim ve QOS açtım. Tekrardan bufferbloat testi yaptım.
44.JPG55.png

Forumdaki mesajlardan anladığım kadarıyla bu değerleri OpenWRT kurduktan sonra daha da aşağıya çekmek mümkün. Router'ın OpenWRT sayfasındaki yönergeleri ve Youtube'dan cihaza yapılan şu kurulumu inceledim. Bunları takip ederek kurabilirim sanırım. Bu sebepten VirtualBox kurup Ubuntu yükledim. Ancak kafama takılan bir sorun var.

Yukarıda bahsettiğim şekilde hem ZTE modemi (192.168.1.1) hem de Xiaomi routerı (192.168.31.1) aynı anda kullanıp internetimi kullanabiliyorum. Bir önceki paragrafta paylaştığım Youtube videosunda Xiaomi cihaza OpenWRT kurulumu yapıyor, ve sonrasında OpenWRT arayüzüne 192.168.1.1 kullanarak giriş yapıyor. Benim şuan ki kullandığım sistemde ZTE modemin arayüzü ile aynı yani. Konuya çok hakim değilim, ama kurulum esnasında bu durumda bir çakışma olabilecekmiş gibi geliyor, o yüzden öncellikle sizlere danışmak istedim. ZTE modemin arayüzüne giriş yaptığım adresi değiştirmem falan mı gerekiyor? Ya da bu iki cihaz aynı anda bağlıyken kurulum yapabilir miyim onu da bilmiyorum.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler.

@Disty

Son düzenleme:
Çözüm
ZTE modemi fabrika ayarlarına döndürüp Wi-Fi ağlarını kapattıktan sonra modemi bridge moda alın.
ZTE modemi bridge moda aldıktan sonra o modeme bir daha dokunmayacaksınız.

ZTE modem, Türk Telekom ile iletişim kurmak ve telefon bağladıysanız telefonu çalıştırmak dışında bir şey yapmayacak, interneti LAN4 portuna olduğu gibi dokunmadan verecek.
ZTE modem interneti olduğu gibi dokunmadan LAN4 portuna verdiği için internete bağlanamayacak ve internet ışığı kırmızı yanacak, bu normaldir.

ZTE modemi bridge moduna aldıktan sonra OpenWRT routerin WAN portunu, ZTE modemin LAN4 portuna bağlayıp internet kullanıcı adı ve şifrenizi, PPPoE seçeneği ile OpenWRT'ye gireceksiniz.
OpenWrt'de birçok parametreyi kendiniz yapılandırmanız gerekiyor. Ağ bilgisine sahip değilseniz kurmanızı tavsiye etmem. Eğer kurmak isterseniz de. Cihaz 192.168.1.1 IP adresini alacak. Modem ile bağlantısını kesip 192.168.X.1 IP adresini modeme atamanız gerekmektedir. Modem ile routerin IP adresi aynı olamaz. Ayrıca Wi-Fi çalışmayacaktır sistem ilk açıldığında. Onları da manuel yapılandırmanız gerekiyor. Benim en çok beğendiğim reklam engelleyici uzantısı var. Mobil cihazlarda reklamdan eser kalmıyor OpenWrt ile. Bir de Wi-Fi gücünü 100MW'dan 200MW'a çıkarmak mümkün oluyor. Deneyimli kullanıcılar için harika.

TT'nin verdiği ZTE routerin Wi-Fi ağlarını kapatıp bridge moduna alın. Bridge moduna aldıktan sonra cihazın arayüzüne erişmek istiyorsanız, bilgisayarınıza manüel IP vermeniz gerek.
ZTE routeri bridge moda aldıp LAN4 portunu Xiaomi routerin WAN portuna bağlayın ve PPPoE kullanıcı adınızı ve şifrenizi Xiaomi routera girin.
ZTE router, interneti LAN4 portuna dokunmadan verecektir. ZTE router internete dokunmadığı için internet ışığı kırmızı yanar, normaldir.

OpenWrt'de birçok parametreyi kendiniz yapılandırmanız gerekiyor. Ağ bilgisine sahip değilseniz kurmanızı tavsiye etmem. Eğer kurmak isterseniz de. Cihaz 192.168.1.1 IP adresini alacak. Modem ile bağlantısını kesip 192.168.X.1 IP adresini modeme atamanız gerekmektedir. Modem ile routerin IP adresi aynı olamaz. Ayrıca Wi-Fi çalışmayacaktır sistem ilk açıldığında. Onları da manuel yapılandırmanız gerekiyor. Benim en çok beğendiğim reklam engelleyici uzantısı var. Mobil cihazlarda reklamdan eser kalmıyor OpenWrt ile. Bir de Wi-Fi gücünü 100MW'dan 200MW'a çıkarmak mümkün oluyor. Deneyimli kullanıcılar için harika.
Evet WiFi'ın çalışmadığını ve ayarlamam gerektiğini biliyorum. Bu videodaki arkadaşın gösterdiği şekilde yapabilirim sanırım.
111.JPG
Modem ile bağlantısını kesip dediğiniz yeri tam olarak anlayamadım. Kurulum için ZTE modem ile Xiaomi router'ın bağlantısını kesmem mi gerekiyor? Bağlantıları kesmeden yukarıdaki görseldeki ZTE modemin arayüzünden IP adresini değiştirip (örneğin 192.168.1.2) yapsam ve OpenWRT kurulumu esnasında Xiaomi cihazın IP'sini (192.168.31.1) ve stok kodunu versem olmaz mı?

Hayır olmaz. Modemi hiç oynama. Xiaomiye openwrt kurarken modem ile bağlatısını kes. Xiaomiyi 192.168.31.1 olarak ayarla. Daha sonra modeme bağla. Ben bu şekide kurdum.

ZTE modemi fabrika ayarlarına döndürüp Wi-Fi ağlarını kapattıktan sonra modemi bridge moda alın.
ZTE modemi bridge moda aldıktan sonra o modeme bir daha dokunmayacaksınız.

ZTE modem, Türk Telekom ile iletişim kurmak ve telefon bağladıysanız telefonu çalıştırmak dışında bir şey yapmayacak, interneti LAN4 portuna olduğu gibi dokunmadan verecek.
ZTE modem interneti olduğu gibi dokunmadan LAN4 portuna verdiği için internete bağlanamayacak ve internet ışığı kırmızı yanacak, bu normaldir.

ZTE modemi bridge moduna aldıktan sonra OpenWRT routerin WAN portunu, ZTE modemin LAN4 portuna bağlayıp internet kullanıcı adı ve şifrenizi, PPPoE seçeneği ile OpenWRT'ye gireceksiniz.

Çözüm
TT'nin verdiği ZTE routerin Wi-Fi ağlarını kapatıp bridge moduna alın. Bridge moduna aldıktan sonra cihazın arayüzüne erişmek istiyorsanız, bilgisayarınıza manüel IP vermeniz gerek.
ZTE routeri bridge moda aldıp LAN4 portunu Xiaomi routerin WAN portuna bağlayın ve PPPoE kullanıcı adınızı ve şifrenizi Xiaomi routera girin.
ZTE router, interneti LAN4 portuna dokunmadan verecektir. ZTE router internete dokunmadığı için internet ışığı kırmızı yanar, normaldir.
Manüel IP vermeyi ZTE modem arayüzünden mi yoksa Ağ Bağlantılardan mı yapmam gerekir, bir farkı var mıdır?
111.JPG222.JPG
Dediğiniz gibi ZTE Wi-Fi ağlarını kapatıp bridge moduna alıp, Xiaomi'den PPPoE ayarlarını yapınca bağlantı sağladım. Daha önce Wi-Fi ağını kapatmadan denemiştim ama bağlantı sağlayamamıştım, kritik bir adımmış.

Manüel IP vermeyi ZTE modem arayüzünden mi yoksa Ağ Bağlantılardan mı yapmam gerekir, bir farkı var mıdır?
Bridge modda ZTE modemin arayüzüne erişemeyeceğiniz için daha sonradan arayüze girmek istiyorsanız bilgisayarınıza ağ bağlantılarından manüel olarak statik IP atamanız gerek.
Şu anda yapmanız gereken bir şey değil.
ZTE modemin arayüzünden Wi-Fi ağları ve bridge mod dışında başka bir şey değiştirmenize gerek yok.

Bridge modda ZTE modemin arayüzüne erişemeyeceğiniz için daha sonradan arayüze girmek istiyorsanız bilgisayarınıza ağ bağlantılarından manüel olarak statik IP atamanız gerek.
Şu anda yapmanız gereken bir şey değil.
ZTE modemin arayüzünden Wi-Fi ağları ve bridge mod dışında başka bir şey değiştirmenize gerek yok.
Teşekkür ederim yardımlarınız için. Kurulumu başarıyla yaptım ardından 192.168.1.1 arayüzünden PPPoE ID ve şifreyi tekrardan girdim ve ayarlardan Wi-Fi açtım. Başka bir forum sitesinde şöyle bir notla karşılaştım.
Komutunu vererek işlemi ve kurulumu yapmasını ve cihazın reboot etmesini bekliyoruz. İşlem bitip cihaz sorunsuzca açıldıktan sonra hadi geçmiş olsun. Naçizane size tavsiyem; yukarıda cihaza kurduğumuz firmware dosyasını bu sefer bilgisayarınıza indirip, cihaz açıldıktan sonra 192.168.1.1 adresinden System → Backup/Flash Firmware sayfasındaki, Flash new firmware image bölümünden Keep settings seçeneğini işaretlemeden cihaza yeniden flaşlamanızı öneririm. Bu ilk kurulumdan sonra önerilen bir olaydır. Cihaz kullanıma hazır. [Kaynak: DH]
Bu adım gerçekten önerilen bir adım mı? OpenWRT sitesinden baktım ama bununla alakalı bir şey göremedim.

Edit: Bu arada şimdi farkettim ZTE modem WiFi kapalı ve bridge modunda olmasına rağmen internet ışığı yeşil yanıyor.

Bu adım gerçekten önerilen bir adım mı? OpenWRT sitesinden baktım ama bununla alakalı bir şey göremedim.
Yapmanızı öneririm ama çok önemli değil.

Edit: Bu arada şimdi farkettim ZTE modem WiFi kapalı ve bridge modunda olmasına rağmen internet ışığı yeşil yanıyor.
Modemi bridge moda aldıktan sonra yeniden başlatasıya kadar yeşil kalıyor. Kırmızı veya yeşil olması önemli değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı