Xiaomi Poco X3 PRO incelemesi

Merhaba. Bugün sizlere bugün elime ulaşmış olan Xiaomi Poco X3 PRO ürününü inceleyeceğim.

4400 TL'ye satın aldım Trendyol üzerinden. 1.5 günde elime ulaştı. IMEI'sinde ve paketlemesinde herhangi bir problemle karşılaşmadım. Gayet sıfır bir ürün gibi elime geldi. ARTUR TEKNOLOJİ satıcısından aldım.

1641320068961.png

Resim temsilidir. Zaten klasik bir kutu, pek incelemeye gerek yok. 1 adet 33W hızlı şarj adaptörü, USB to Type-C şarj kablosu, 1 adet kılıf, kullanma kılavuzu vs., SIM kart yuvasını açmak için bir iğne ve telefonun kendisi yer alıyor. POCO serisinde kulaklık bulunmuyor.

Tasarımı hakkında konuşayım. Ön yüzü gerçekten güzel ancak arka yüzü için aynı şeyi söyleyemem. Yatay şekilde POCO yazısı, parmak izi bırakan orta kısım ve kameranın modern bir telefonmuş edası vermemesi arkadan baktığında pek premium bir hissiyat vermiyor ve benim hiç hoşuma gitmedi. Arkasına sürekli bakmayacağım için arka plana attım bu eksisini. Birlikte gelen kılıf oldukça kalın. Bunda da beğenmediğim bir nokta var. Ekranın kenarlarında çıkıntı bırakıyor. Yani ekranda elinizi kaydırdığınızda kılıfın o yükseltisine eliniz çarpıyor, böyle dümdüz değil. Adaptörü gayet güzel 33W her marka koymuyor maalesef :D

Screenshot_2022-01-04-21-00-31-563_com.xiaomi.misettings.jpg

Telefonumuzda 120 Hz desteği bulunuyor. Yalnız bu 120 Hz desteğinin adaptive olduğunu belirtelim. Yani her uygulamada 120 Hz çalışmıyor. Yalnızca destekleyen uygulamalar 120 Hz çalışıyor. Olsun, masaüstünde gezinirken bile o sağladığı geçiş hızı çok hoş.

Screenshot_2022-01-04-20-13-36-405_com.finalwire.aida64.jpg

Ürünümüz SoC bakımından oldukça güçlü, benim de bu telefonu tercih etmemin ana sebebi buydu. Amiral gemisi seviyesinde bir SoC yapısına sahip. Resimde gördüğünüz üzere Qualcomm Snapdragon 860 işlemcisi bulunmakta. GPU olarak da Adreno 640 eşlik ediyor. Oldukça güçlü ikililer.

Screenshot_2022-01-04-21-08-37-173_com.android.settings.jpg

Bu gördüğünüz sekmede de isterseniz iPhone telefonlardaki gibi üstten kaydırmalı yani tuşsuz arayüzü kullanabilirsiniz. Tuşlar seçeneğini seçtiğinizde klasik üçgen daire kare olan arayüz karşınıza çıkıyor.

1641320530439.png

Screenshot_2022-01-04-21-07-26-073_com.android.settings.jpg

Renk şeması sekmesi bu şekilde. Doygun seçeneğini seçerseniz renkler çok canlı oluyor. Gerçekten güzel. Ama isterseniz alttan kendiniz de ayar yapabiliyorsunuz.

Oyun olarak PUBG testi yaptım klasiktir :)

Screenshot_2022-01-04-20-53-40-947_com.miui.securitycenter.jpg

Game Mode ayarlarım bu şekilde. Aşırı sekmesine yükselttim.

Screenshot_2022-01-04-20-53-14-396_com.tencent.ig.jpg

Oyun içi ayarlar bu şekilde. Ultra HD yapamadım, nasıl yapacağımı biliyorsanız yazarsanız sevinirim.

Screenshot_2022-01-04-20-53-04-646_com.tencent.ig.jpg

Oyun içi de bu şekilde. 60 FPS altına 1 kere bile düşmedi. 60-61-62 FPS arasında gidip geliyor sürekli bir şekilde. Zaten Adreno 640 ve Snapdragon 860 ikilisinden beklediğimiz performanslar tam olarak bunlar.

Telefonun bataryası hakkında konuşayım. 5160 mAh batarya bulunuyor. 33W şarj adaptörü var. Kağıt üstündeki bilgileri gerçekten de yansıtıyor, vadedilen değerlere çok yakın sürelerde şarj oluyor. 120 Hz yapınca 60 Hz'ye göre daha çabuk bitiyor ancak 120 Hz çok şarj yiyor 60 Hz kullanayım bunu diyecek kadar da hızlı bitmiyor. 120 Hz kullanabilirsiniz gündelik olarak.

Telefonun kamerasını tam olarak deneyimlemedim. Öncelikle kamera denedim. 4K 30 FPS'ye kadar video çekebiliyor. Ön kamerada ise bu sınır 1080P 30 FPS olarak belirlenmiş. Ön kamerada 4K 30 FPS yok maalesef. Çünkü bu daha çok oyun üzerine kurulu bir telefon. Sony IMX 582 sensör bulunuyor. Ana kamera 48 MP, geniş açı 8 MP, derinlik ve makro kamera ise 2 MP. Gayet başarılı fotoğraflar çektiğini söyleyebilirim. Ama dediğim gibi; A52, Mi 10T gibi kamera performansı beklentiniz olmasın.

IMG_20220104_213226.jpg

Makro kameranın çekim gücü bu şekilde.

Video ve kamera yüklemesi yapacağım ancak Technopat'a değil boyut düşürtmeyecek farklı bir platforma yüklerim ki tam verim alabilesiniz.

Genel bir değerlendirme yapalım, artılarını eksilerini masaya yatıralım.

Artıları;
  • Fiyatına göre sunmuş olduğu SoC'nin rakipsiz olması.
  • Snapdragon 860 ve Adreno 640 ikilisi gerçekten oyunlarda çok performanslı.
  • 120 Hz ekran tazeleme hızı.
  • 240 Hz dokunma tepkimesi hızı.
  • 4K 30 FPS ve 1080P 60 FPS video çekebilen gyro-EIS teknolojili Sony IMX 582 sensör bulunduran kamera.
  • Büyük ve FHD+ ekran.
  • Fiyatına göre fena olmayan arka kamera performansı.
  • Gorilla Glass 6.
  • Android 11 ve MIUI 12.5.1 ile gelmesi.
  • 6 GB RAM.
  • 1 TB'ye kadar hafıza kartı desteği.
  • Kutu içeriğinden 33W hızlı şarj adaptörü çıkması.
  • Kutu içeriğinden kılıf çıkması. Çok kaliteli olmasa bile çıkması gayet iyi.
  • GCAM kurduğunuzda kamera performansı daha da iyi oluyor.
Eksileri;
  • Ön kamera çekim performansı kötü.
  • Ön kamerada 1080P 30 FPS limiti var.
  • Ekran parlaklığı biraz daha parlak olabilirdi. En parlağa çektiğinizde 1 tık daha arttırma isteği duyuyorsunuz.
  • Ağır.
  • Çirkin arka kapak tasarımı.
  • Plastik malzeme. (Aslında pek eksi sayılmaz bu fiyattaki bir ürün için. 10K'lik ürünlerde plastik kullanan markalar var çünkü :D)
  • Kutu içeriğinden kulaklık çıkmıyor.
  • Tek el kullanım için uygun değil.
  • Şarj kablosu USB to Type-C. Type-C to Type-C teknolojisine geçilmeli artık.
Sonuç
  • 4.400 TL fiyat etiketine sahip olan bu telefonu eğer kamera önceliğiniz yoksa ve Super Amoled ekran önceliğiniz yoksa kesinlikle tercih edebilirsiniz. 8 GB RAM ve 256 GB depolama versiyonu daha pahalı tabii. Ancak 6 GB RAM versiyonu fazlaca yeterlidir. 8 GB RAM versiyonunun fiyatı 5.2K falan, o fiyatlarda daha iyi modeller bulabilirsiniz.

Son düzenleme:
Hocam yoksa siz TikTok'ta PUBG videoları çekip ünlü olmaya çalışan çocuklardan mısınız 😧
Sadece incelemeye koymak için PUBG indirdim. Hatta indirmedim, telefonda PUBG kurulu geliyor. O kadar iddialı :D

Güzel inceleme, fakat belirteyim eğer varsa başka bir uygulama ile FPS ölçerseniz daha iyi olur. Xiaomi Game Turbo genellikle doğru sonuç vermiyor.

Örneğin 90 FPS desteği bile olmayan oyunda 120 FPS aldığımızı gösteriyordu(iddia ediyordu) Game Turbo :D
@112819 A52 modeli arada olan işlemci farkını Super AMOLED ekran + bu fiyat segmentinde sahip olunan en iyi kamera ile kapatıyor hocam yazılımı ile değil :)

İki telefonunda hitap ettiği kesim ve amacı diki dikine farklı, ortada bir kriter vb. olmadan karşılaştırma yapmak mantıklı değil.

İyi bir kamera, gayet yeterli bir performans ve kaliteli bir ekran istiyorsanız A52, üst düzey bir performans istiyorsanız X3 Pro daha mantıklı :)
AMOLED ekran ve kamera güzel artılar olsada gündelik kullanımda dahi çipsetler arasında ki fark hissediliyor gerçekten. A52S modeli 5000 lira civarındaydı iki buçuk ay önce onda 778G vardı ve gerçekten 720G'ye göre iyi bir işlemciydi ama A52'yi bu fiyat segmentinde alır mıyım sanmam. Hatta bunun için tavsiye konusu açmıştım ve bütçem doğrultusunda A52 modeli tavsiye edilmişti. Kasada olan açılma sorunları nedeniyle vazgeçmiştim. 5G modeli ve S modelinde aynı sorunlar var mı bilmiyorum ama A52S'in fiyatı uçmasaydı X3 Pro yerine gerçekten tercih edilebilir bir modeldi donanımdan biraz feragat edilerek AMOLED ekran ve her anlamda daha iyi arayüz ile.

O zaman neden A52 almadınız, hocam? Bu devirde en az Quantum OLED.
Onu niye almayalım, bunu niye almayalım derken 13 Pro Max 1 TB modeline erişiyoruz. Bir şeyin her zaman daha iyisi vardır. İhtiyacınız olanı almak yetiyor. :)

Telefon genel olarak çok güzel zaten hani bu fiyata Xiaomi dışında hiçbir telefon markası böyle donanımlı bir telefon sunamaz. Hep söylerim Xiaomi kalitelidir.

Kalite ve özellik farklı şeyler ama. Özellik çok iyi kalite kötüyse ne anladım bu işten.

Güncelleme;

PUBG'de Ultra HD yapmak için ek içerik indirmek gerekiyormuş. Onu indirip tekrar oynadım. Ortalama 45-50 FPS, en düşük 41 FPS gördüm. Bu fiyattaki bir ürün için bence 4K ultra PUBG'yi kasmadan oynayabilmek çok güzel.

Aynı telefonu şu an Android 12 ile kullanıyorum ve aşırı hızlı. Bataryası, çöp MIUI arayüzüne göre 5 kat daha iyi. 7 saatte MIUI da biten batarya Android 12 ile neredeyse 13 saat bir ekran süresi alıyor. Eğer telefonu rootlayıp kontrast oranını telefon her açıldığında otomatik olarak iki katına çıkaran Magisk modülünü kullanır iseniz doygun renk stiline bile gerek kalmadan hatta ondan bile daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Son olarak şunu söyleyeyim hızlı şarj gerçekten tam 59 dakikada oluyor ve çözümü de yine Magisk üzerinden basit bir ayar ile geçiyor. Ses ve ekran tepkimesini de düzelttim yine. Herkese iyi forumlar.

Güncelleme;

PUBG'de Ultra HD yapmak için ek içerik indirmek gerekiyormuş. Onu indirip tekrar oynadım. Ortalama 45-50 FPS, en düşük 41 FPS gördüm. Bu fiyattaki bir ürün için bence 4K ultra PUBG'yi kasmadan oynayabilmek çok güzel.
Hocam hortlatıyorum ama akıcı ayarda 90 FPS desteği var mı PUBG'de?

Geri
Yukarı