Çözüldü Xigmatek Aurora 240 Fan Sesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Jugger1910

Hectopat
Arkadaşlar öncelikle merhaba;
Dün Vatan Bilgisayar'dan Xigmatek Aurora 240 model sıvı soğutucusunu satın aldım, guzelce kurulumu yaptım ve bazı sorunlar var.

1. Fanlar sürekli hızlı dönüyor. 2 tane hiz ayarı var. Yüksek olanda uçak sesi geliyor resmen düşük olanda yine yüksek ses var ve çok rahatsız ediyor. Ve resimlerde de göründüğü gibi Fanlar 6 PIN'e sahip. Bu fanlari anakart uzerinden nasıl kontrol ederim?

2. RGB ışıkları mystiq light ile nasil kontrol ederim?

3. CPU üzerine pompayı yerleştirirken 1 2 ayak capraz eğildi normal midir?

Arkadaşlar lütfen geceden beri uğraşıyorum araştırıyorum valla ses kafayı yedirtir adama.
Pump fandan %25'e çekiyorum yine de son devir çalışıyor. Fanlar hızlı çalışıyor kumanda sadece 2 kademe sunuyor. 6 PIN'li kablolari nasil baglayacagim SYS fan slotlarina.

20191026_023327.jpg
20191026_023333.jpg
20191026_023342.jpg
20191026_023351.jpg
20191026_023410.jpg
20191026_070946.jpg
20191026_071021.jpg
20191026_071123.jpg

@Recep Baltaş

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Anakartında 3-pin 5V soketi yok maalesef anakart ile kontrol etmenin imkanı yok.
Kafayi siyircam valla cok ses cikariyor ya 😕
Eki Görüntüle 452409
Arkadaşlar bu kablo ne işe yarıyor kurban olayım bir bakın yav.
3 Pin adreslenebilir LED'leri kontrol eder. Fanların aydınlatmasını kontrol edersiniz sadece. Geri iade etme şansınız var ise geri iade edin.

3 Pin adreslenebilir LED'leri kontrol eder. Fanların aydınlatmasını kontrol edersiniz sadece. Geri iade etme şansınız var ise geri iade edin.
Evet RGB LED'ler ile alakalı ama nasıl yapacağım bağlantısını?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu videodan bakar mısın bir sana zahmet.

Evet RGB led'ler ile alakalı ama nasıl yapıcam bağlantısını ?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
şu videodan bakarmısın bi sana zahmet.
Bu tarz kontrolcülerden o şekilde kablo çıkar. Kablonun bir tarafı kontrolcüye diğer tarafı anakarta bağlanır anakart programından kontrol edilmesi için. VDG yazan kabloyu anakartınız Gigabyte ise yine VDG yazan kısma takarsınız. MSI ise Rainbow girişi var oraya, Asus ise Adressable RGB girişi var 3 pin. Oraya takarsınız. Tabi bu adreslenebilir RGB her anakartta yok maalesef. Hele ki bilindik firmalar hep üst düzey anakartlarına koyuyor. Anakartınızın modeli ne?

Bu tarz kontrolcülerden o şekilde kablo çıkar. Kablonun bir tarafı kontrolcüye diğer tarafı anakarta bağlanır anakart programından kontrol edilmesi için. VDG yazan kabloyu anakartınız Gigabyte ise yine VDG yazan kısma takarsınız. MSI ise Rainbow girişi var oraya, ASUS ise Adressable RGB girişi var 3 pin. Oraya takarsınız. Tabii bu adreslenebilir RGB her anakartta yok maalesef. Hele ki bilindik firmalar hep üst düzey anakartlarına koyuyor. Anakartınızın modeli ne?
B450 A PRO kardesim ama VDG yazan soket tek pinli?

@Recep Baltaş abi en son açtığım konuya rica etsem bi bakarmısın gerçekten araştırmaktan yoruldum :(
Kardeşim, bilmediğin ürünü yada araştırmadığın ürünü neden aldığını anlamadım. Kablolar 3 PİN adreslenebilir bağlantılı. Bu slotlar üst düzey anakartlarda oluyor genelde ve çoklayıcı veya ek aparatla bunu yönetmen zor. Belki kontrolcüsü vardır oda pahalı. MSİ’da vardı 150₺ yanılmıyorsam kumanda ile satılıyor.

PWM kablo kule tipi soğutucu ve sıvı soğutmanın fanlarından çıkıyor fanların kablolarını doğru şekilde anakart PWM çıkışına tak. Ses sorunu devam ediyorsa programla fanların devirini düşür. Zaten Xigmatek fanlar sesli çalışır. Sorun devam ederse iade et.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı