XMP açınca bilgisayarın 20 saniye geç açılması

southwest

Kilopat
Selam arkadaşlar. Bilgisayar özelliklerim:

AMD Ryzen 3 3100
BIOSTAR B450MH
Palit GTX 1660 Super
Crucial Ballistix 8x2 3000 MHz CL15
Crucial BX500 240 GB
Darkflash Aquarius Kasa
Darkflash Aigo 650W 80+ PSU

Eğer XMP açarsam bilgisayarım 38 saniyede açılıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ancak XMP kapalıyken 18 saniyede.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunu çözmenin bir yolu var mı? Manuel yapıp 2933 denedim ancak işe yaramadı.

XMP açık iken PC yavaş açılır çünkü gecikir RAMler,bendede XMP açıktı PC 10 sn geç açılıyordu ve PC açıldığında çok ağır ve arka plan uygulamaları PC nin yüklenmesini yavaşlatıyor.XMP kapalı iken RAM mhz düşebilir fakat CL değeri düşer.CL değeri düşmesi resmen bir 3200-4000 mhz RAM a eşittir.XMP kapamanı öneririm.Tabii ki 3200MHz RAM oluşmaz.RAM i hızlandırırsan oyunda performans artabilir ama sistemi RAM darboğazında bırakmak istemezsin :)
Verdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin misiniz?

Bu olayı çözebilen var mı? Bende de xmp ya da o.c yapınca windowsa 35 saniyede geliyor ama kapatınca xmp veya o.c yi 15 saniyede açılıyor.
Ama bu seferde ramleri 2133mhz'de kullanmak zorunda kalıyorum. O.c yaptığımızda ya da xmp açtığımızda da bilgisayarın hızlı açılmasını nasıl sağlayabiliriz?

Son düzenleme:
Bu olayı çözebilen var mı? Bende de xmp ya da o.c yapınca windowsa 35 saniyede geliyor ama kapatınca xmp veya o.c yi 15 saniyede açılıyor.
Ama bu seferde ramleri 2133mhz'de kullanmak zorunda kalıyorum. O.c yaptığımızda ya da xmp açtığımızda da bilgisayarın hızlı açılmasını nasıl sağlayabiliriz?
Ben hala çözemedim. :D

Demek ki çözülemiyor hocam. Xmp açınca ya da ram e o.c yapınca açılış hızı yavaşlıyor. Sinir bozucu bir durum açıkcası. XMP ya da O.C yapmadan direk 3600 mhz de çalışan ram alıcaz tek çözüm bu sanırım :)

Geri
Yukarı