XMP açmak zararlı mı?

Ben de aynısını dedim zaten sanırım yanlış anlaşılmış sözlerim. XMP açarak RAM'in fabrika çıkışında tanımlanan standart değerine ulaşıyoruz. Yani RAM 3600MHz olarak belirlenmişse XMP açarak 3600MHz hızında çalıştırıyoruz demek istemiştim :)

Hocam biraz yanlış bir tanım olmuş. RAM'iniz fabrika çıkışlı olarak XMP açık olmaz yani tam verim sağlayamazsınız. Fabrika çıkışında RAM'inizin sağlayabildiği en yüksek frekans değeri değil daha düşük bir değer olur, ki zaten biz bu değeri arttırmak için XMP açarız.

XMP, Extreme Memory profile, aslında bir overclocktur. Üretici bu overclocku garanti eder ve BIOS'a profil şeklinde koyar. Üreticinin RAM çubuklarının o voltaj, frekans ve gecikme değerinde çalıştıracağının garantisidir XMP. Açmanızda herhangi bir sakınca yok. Hatta bildiğim kadarıyla RAM'e overclock yapmak da garantiyi bozmuyor.

1 yıldır falan XMP modum kapalı açarsam herhangi bir şey olmaz değil mi ya da açınca geri kapatarak bilgisayarı şu an kullandığım halin aynısına döndürebilirim değil mi?

AMD ekran kartın varsa "Wattman" hatası almana sebep olur ama onun dışında açılabilirse muazzam avantajlı ve yararlı.

AMD ekran kartın varsa "WattMan" hatası almana sebep olur ama onun dışında açılabilirse muazzam avantajlı ve yararlı.

Bildiğim kadarıyla NVIDIA GeForce RTX 2060 var Intel i5 11400F kullanıyorum sıkıntı çıkmaz değil mi?

Bende Rx 5500xt var ve sirf RAM 3200'e geliyor diye makine reset bile atiyor. Anakartim B450m. Herkeste veya her modelde olmayabilir tabii.

XMP sadece RAM'lerinizi maksimum frekansta kullanabilmek için oluşturulmuş bir profil. Herhangi bi sorun olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı