XMP açmak zararlı mı?

burakcancelik

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar, i5 10400F ile MSI Z490 Tomahawk anakart kullanacağım, anakartımın XMP yapma işlevi açık, XMP yapmak OC anlamına mı gelir? XMP'yi yaparsam ile en fazla 3200 MHz yaparım diye tahmin ediyorum ve XMP yapmanın sisteme bir zararı ömrünü kısaltma gibi bir durum var mıdır? Yorumlarınızı bekliyorum.

XMP'den bahsediyorsunuz sanırım. Şahsen bilgisayarı aldığımdan beri sürekli açık. Açtığınızda RAM'iniz kaç MHz destekliyorsa o MHz değerinde çalışıyor. Açmazsanız 2933 gibi düşük değerlerde çalışıyor. Bir zararı olduğunu düşünmüyorum çünkü RAM'in fabrika çıkış hızlarında çalışmasını sağlıyorsunuz.

Hayır, zararı yok. Zaten bu modu açmazsan RAM'ini tam performanslı kullanamıyorsun ki. 3000 MHz aldığın RAM 2133 çalışıyor. :D

Elindeki RAM kaç MHz ise o miktara otomatik çıkartıyor XMP modu.

XMP, Extreme Memory Profile, aslında bir overclocktur. Üretici bu overclocku garanti eder ve BIOS'a profil şeklinde koyar. Üreticinin RAM çubuklarının o voltaj, frekans ve gecikme değerinde çalıştıracağının garantisidir XMP. Açmanızda herhangi bir sakınca yok. Hatta bildiğim kadarıyla RAM'e overclock yapmak da garantiyi bozmuyor.

XMP'den bahsediyorsunuz sanırım. Şahsen bilgisayarı aldığımdan beri sürekli açık. Açtığınızda RAM'iniz kaç MHz destekliyorsa o MHz değerinde çalışıyor. Açmazsanız 2933 gibi düşük değerlerde çalışıyor. Bir zararı olduğunu düşünmüyorum çünkü RAM'in fabrika çıkış hızlarında çalışmasını sağlıyorsunuz.
Hocam biraz yanlış bir tanım olmuş. RAM'iniz fabrika çıkışlı olarak XMP açık olmaz yani tam verim sağlayamazsınız. Fabrika çıkışında RAM'inizin sağlayabildiği en yüksek frekans değeri değil daha düşük bir değer olur, ki zaten biz bu değeri arttırmak için XMP açarız.

Hocam biraz yanlış bir tanım olmuş. RAM'iniz fabrika çıkışlı olarak XMP açık olmaz yani tam verim sağlayamazsınız. Fabrika çıkışında RAM'inizin sağlayabildiği en yüksek frekans değeri değil daha düşük bir değer olur, ki zaten biz bu değeri arttırmak için XMP açarız.

Ben de aynısını dedim zaten sanırım yanlış anlaşılmış sözlerim. XMP açarak RAM'in fabrika çıkışında tanımlanan standart değerine ulaşıyoruz. Yani RAM 3600MHz olarak belirlenmişse XMP açarak 3600MHz hızında çalıştırıyoruz demek istemiştim :)

Geri
Yukarı