XMP açmak zararlı mı?

• Konuyu başlatan CBum
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 10
  • Görüntüleme 2B

CBum

Kilopat
Makaleler
4
Yer
Alanya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: AMD Ryzen 3 3100 - Anakart: Gigabyte B450M-S2H - Ekran Kartı: Sapphire Pulse RX 6600 - RAM: Adata XPG Gammix 8GB 3200MHz (x2) - SSD: GeIL Zenith R3 High Performance 512GB - HDD: WD Blue 1TB 7200RPM - Kasa: Dark Diamond Pro Mesh - PSU: High Power 500W 80+ Bronze - Monitör: Asus TUF Gaming VG259QR 165HZ 1 ms

İşletim Sistemi: Windows 11 Pro

Telefon: Samsung Galaxy A52
Anakart
Gigabyte B450M S2H
İşlemci
Ryzen 3 3100
Merhaba, uzun bir süre önce 3200 Mhz RAM'lerimin 2666 Mhz'de çalıştığını fark etmiştim. Sonra da XMP açtım ve 3200 Mhz oldular. Bir sıkıntı olmadı şu ana kadar. Ömür azaltma vs. olacaksa kapatayım.
Adata XPG Gammix 8 GB 3200 RAM (x2)
@BerkayZ87

@BerkayZ87 peki hocam 3200 Mhz RAM'in bana getirisi ne olur 2666'ya göre?

@BerkayZ87 peki hocam 3200 Mhz RAM'in bana getirisi ne olur 2666'ya göre?
Dene ve gör. Oyunlarda farkı fazlaca oluyor. Özellikle Valorant gibi rekabetçi oyunlarda. Ben sadece RAM overclock ile 70 FPS kazanmıştım Valorant'ta.

Dene ve gör. Oyunlarda farkı fazlaca oluyor. Özellikle Valorant gibi rekabetçi oyunlarda. Ben sadece RAM overclock ile 70 FPS kazanmıştım Valorant'ta.
Anladım, çok teşekkür ederim kalsınlar bu şekilde.

Ryzen işlemcilerde belleğin en önemli özelliği saat hızı. Açmak zararlı olsa koymazlardı zaten. Karşılaşma yaparken ciddi performans artışı gördüm. Intel işlemcide bile performans artışı görülüyor;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Belleklerin desteklediği en yüksek hızda çalışıyor. Overclock gibi bir durum olmadığı için zararı da olmaz. Oyunda ekran kartının %100 kullanılması gibi düşün.

Intel işlemcide bile performans artışı görülüyor.
Niye "bile" dediniz ki, bellek frekansı yükseltme durumunda her sistem ekstra performans kazanır ki zaten. Intel veya AMD fark etmez.

Niye "bile" dediniz ki, bellek frekansı yükseltme durumunda her sistem ekstra performans kazanır ki zaten. Intel veya AMD fark etmez.

Ryzen işlemcilerde daha bir performans artışı sağlıyor. Başa yazmıştım. Yani Ryzen işlemcilerde bellek saat hızı çok önemli ama Intel işlemcilerde bile artış sağlıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı