XMP otomatik neden kapanır?

Mustafa773

Hectopat
Crucial Ballistix 2x8 3200MHz CL16 RAM'lerini kullanıyorum, bilgisayarımda XMP açıktı, 3200MHz hızda çalışıyordu ama bir FPS düşüklüğü fark ettim Görev Yöneticisi'nden baktığım zaman 2667MHz hızda çalışıyordu bende geri BIOS'a girdim RAM'ler profile 1 3200MHz'de idi zaten, F10 deyip kaydedip çıktım şimdi 3200 Hızda çalışıyor şimdi, neden stok ayarlara döndü kendiliğinden? Birkaç gün önce PSU kablosu gevşek olduğundan dolayı sistem kapanmıştı onunla alakalı olabilir mi?

Evet, PSU kablosundan dolayı olabilir. Fakat bunun yaşanması için ek olarak BIOS pilinin de bitmiş olması lazım ayarları sıfırlaması için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet, PSU kablosundan dolayı olabilir. Fakat bunun yaşanması için ek olarak BIOS pilinin de bitmiş olması lazım ayarları sıfırlaması için.
Sistemi aldım alalı çok fazla kullanan birisi değilim genelde akşamları açıyorum o da bir kaç saat hemen bitebilirmi?

1650 SUPER, R5 5600X, Ballistix 2x8 3200MHz CL16, Biostar B450MH, SAMSUNG 970 EVO Plus M.2 1TB, 650+80W PSU

PSU kablosuyla alakası olmaz bence. Varsa BIOS güncellemeniz onu yapın ama beta olmayanı.
Sistemi ilk aldığımda xmp açabilmek için update yapmıştım, ama betamı onu bilmiyorum.

Ekran görüntüsü atar mısın? ZenTimings
Tabi

Ekran görüntüsü atar mısın? ZenTimings
1690715498194.png

Güç kesintisini sistem kararsız olarak yorumlayıp XMP kapatmış olabilir BIOS.

Bilgisayarı açarken RAM bellekler 1-2 denemeden sonra bile XMP profilinde çalışmadıysa, herhangi bir sebepten, yine XMP kapatılarak başlatılır.
Hocam pc açılırken american ... diye bir yazı çıkıyorya o çıkmıştı bios felan birşey diyordu, normalde o çıkmıyor, ordan anladım zaten.

3200 MHz çalışıyor bir problem yok.
Korkulcak bir durum yok o zaman yani ani psu güç kesintisinden kaynaklı diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı