Ya oyun benden daha eski ama hala taş gibi: Batman Arkham Asylum incelemesi

Evet, bugün de dün bitirdiğim Batman: Arkham Asylum'un incelemesini yapacağım. Hadi başlayalım.
Batman Arkham asylum tam olarak ne? Batman Arkham asylum 2007 de çıkmış bir süper kahraman, aksiyon ve açık dünya oyunu. Oyunda Batman olarak oynuyorsunuz. Ve kötüleri dövüyorsunuz kısaca. başkarakterimiz Batman (Bruce Wayne) jokerin hain planlarını bozmak için oyunun da adını aldığı "arkham asylum" a gidiyor.

Hikaye: Hikayemiz Batman'in jokeri yakalayıp arabasıyla Arkham adasındaki "Arkham asylum (Arkham akıl hastanesi) " ne götürmesiyle başlıyor. Akıl hastanesine vardığında görevliler ile jokeri adaya yollamaya gidiyor. Adanın belli bir noktasına geldiğinde sadece onaylı personellerin geçebileceği bir yere kadar gelebiliyor Batman. Sonrasında jokeri 2 adam ile adaya yolluyorlar. Lakin joker o iki beceriksizi (abi adamın elleri bağlı 2V1 siniz nasıl alamıyorsunuz aklım almıyor?) alt edip ellerini açıp adadaki Harley Queen'in de yardımıyla birlikte Arkham adasına gidiyor. Serbest bir biçimde. Ardından Batman'de sadece onaylı personellerin girebileceği odanın camını kırıp içeri giriyor. Lakin joker çoktan gitmiş oluyor. Joker üzerine birkaç adam salıyor. Batman tabii ki onları dağıtıyor. Sonrasında da jokeri yeniden yakalayabilmek için Arkham adasına yani "Arkham asylum" a yola çıkıyor. Bunun bir tuzak olduğunu bilmesine rağmen.

Oynanış: Oynanışımız süper. Oyun 13 yıllık fakat hala taş çıkartır diğer oyunlara. Mousenin sol tıkı ile hafif vuruş, sağ tuşu ile de karşı saldırı yapabiliyorsunuz. Vuruş hissi harika. Oyun boyunca asla bir kum torbasını dövüyormuş gibi hissetmedim. Yumruklarınız oldukça etkili. Savaş sistemi süper yani. Tek sıkıntım düşmanlara attığınız yumruklar kritik olmadığı sürece tek atamıyor. O yüzden yere düşen düşmanlara CTRL ve sağ tıka aynı anda basarak yerdeyken bitirici vuruş atıyorsunuz. Ve bu bitirici vuruşu atarken yandan gelen düşmanlara karşı atak yapamıyorsunuz. Ve bu animasyon oldukça uzun. Bazen bitirici vuruş atarken hasar yiyorsun ve çok hoş olmuyor. Keşke daha kısa sürse veya yarıda kesebilsek. Onun dışında savaş sistemi harika dediğim gibi. Animasyonlar vs de oldukça akıcı. Oyunda oyunumu kıran tek bir bug ile karşılaştım o da oyun çöktü zaten. Hemen çökmeden önce Save aldığından sıkıntı da olmadı. Ve bu arada unutmadan oyunda gamepad desteği bulunmakta lakin klavye ile daha uygun sanırım. Siz gamepade alışkınsanız gamepadle oynayabilirsiniz yani.

Ve ayrıca gizlilik mekaniklerimiz var. Gizlilik mekanikleri de oldukça güzel. Şimdi sen bana " e ben Batman'im aga milleti pataklamak varken neden gidip te gölgelerden saldırayım?" dediğini duyar gibiyim. Heh şimdi gidip te bunu silahlı düşmanlara söyle bakalım. Silahlı düşmanlar Batman için çok tehlikeli. Batman kurşuna karşı dayanıksız o yüzden silahlılar tek kalmadığı sürece direkt olarak dalmamanızı tavsiye ederim.

Ve bir dedektiflik modumuz da var. Bu modda belli başlı maddeleri görebilecek, düşmanları tespit edebilecek ve bazı girmeniz gereken yerleri görebileceksiniz. Oldukça işe yarar bir mod. Kaçırdığınız bir şey var mı diye bakmak için kullanılabilir. Aynı zamanda Riddler'ın bazı bulmacalarını X tuşuna bakılarak kullanılan etrafı arama sayesinde buluyorsunuz. İşe yarar güzel bir mod.

Ve ayrıca bu oyun aynı zamanda RPG ve metroidvania öğeleri dahi içeriyor. Batman belli başlı yerlerde kendine yeni ekipmanlar edinebiliyor ve bu ekipmanlar ile birlikte bazı giremediği yerlere girebiliyor. Bu giremediği yerlerde de çoğunlukla Riddler ödülleri oluyor. Riddler bilebileceğiniz üzere insanlara bilmece sorarak onlara pek de eğlenceli olmayan vakitler geçirmesini sağlıyor. Eğer bütün Riddler ödüllerini toplarsanız sanırım Riddler ile bir boss fight atıyormuşsunuz ancak ben beceremedim. Anca 1/3'ünü toplayabildim.
Şimdi bana gelip "RPG ne alaka" diyebilirsin. Şu alaka RPG. Batman adam dövdükçe tecrübe puanı kazanıyor. Bu puanlarla seviye atladıkça ekipmanlarını geliştirebiliyor. Ben önce saldırı, sonrasında zırhımı geliştirdim ve oldukça işime yaradılar. güzel sistem yani.

Şimdi oyunun birazcık bölüm dizaynına ve açık dünyasına gelelim. Öncelikle, bu oyunu açık dünyası yüzünden alacaksanız almayın. Çünkü bu açık dünya Batman'in dolaşabileceği bir mekan sadece. Öyle GTAV gibi bir şey bekleyecekseniz beklemeyin. Açık dünya fazla geniş değil fakat arkaya eklenen gotham ışıkları ve binaları ambiyansı sağlıyor. Eksi bir yön değil. Aksine artı. Açık dünya tasarlamaktansa iç mekanlara daha çok önem vermişler ve bu bağlamda iç mekanlar güzel oluyor. Bölüm tasarımlarının bir kısmı gizliliği destekliyor hatta direkt gizliliği zorunlu tutuyor. Zaten ben Batman olarak aksiyona girmektense gizliliği tercih edecek birini tanımıyorum.

Vee sanırım bu kadardı. Oyun oldukça iyi. Birazcık eski ama hissettirmez. Zaten 9 saatte bitiyor. şimdi Arkham City indi bakalım o nasılmış. Benim bu oyuna puanım 88/100. bir sorunuz olursa elimden geldiğince cevaplarım. İyi akşamlar o zaman :D

Son düzenleme:
Kesinlikle zamanın ötesinde bir oyun.

En iyi süperkahraman oyunlarından. Hatta belki de en iyisi. Birçok oyun Batman'in tarzını denedi. Başarılı olanlar çok yoktu. Ağır ve oturaklı bir sistemi var oyunun ve gerçekten harika. 2018 Spider-Man'i bile bu oyunun tarzını daha hızlı bir biçime uyarlayıp kullandı.

En iyi süperkahraman oyunlarından. Hatta belki de en iyisi. Birçok oyun Batman'in tarzını denedi. Başarılı olanlar çok yoktu. Ağır ve oturaklı bir sistemi var oyunun ve gerçekten harika. 2018 Spider-Man'i bile bu oyunun tarzını daha hızlı bir biçime uyarlayıp kullandı.
Katılıyorum. PlayStation kullanmadığım için Spiderman oynayamadım hissiyatını bilmiyorum şu anlık benim için en iyi Süper kahraman oyunudur.

Geri
Yukarı