Yabancı dil nasıl öğrenilir?

Darxenos

Picopat
Arkadaşlar ben 1-2 tane yabancı dil öğrenmeyi düşünüyorum. İngilizce kesin zaten. Yanına da taşınacağım ülkenin dilini öğrenmeyi düşünüyorum. Aklımda soru işaretleri var. Dili resimlerle mi öğrenmeliyim? Yoksa anadilim ile karşılaştırarak mı öğrenmeliyim? Resimlerle öğrenmekten kastettiğim mesela Apple kelimesini bana elma resmiyle öğretiyor. Direk türkçesini söyleyerek değil. Veyahut başka metodlar da varsa söyleyin.

Arkadaşlar ben 1-2 tane yabancı dil öğrenmeyi düşünüyorum. İngilizce kesin zaten. Yanına da taşınacağım ülkenin dilini öğrenmeyi düşünüyorum. Aklımda soru işaretleri var. Dili resimlerle mi öğrenmeliyim? Yoksa anadilim ile karşılaştırarak mı öğrenmeliyim? Resimlerle öğrenmekten kastettiğim mesela Apple kelimesini bana elma resmiyle öğretiyor. Direk türkçesini söyleyerek değil. Veyahut başka metodlar da varsa söyleyin.
Kardeşim hangi ülkeye taşınacaksın?

resimler ile öğrenmek daha yararlı daha anadilin gibi konuşursun diye düşünüyorum fakat zaten taşınacağım ülke diyorsun bence dilin temelini ve günlük hayatta konuşabilecek kadar öğrenirseniz zaten o ülkede yaşadığınız süre boyunca anadiliniz haline gelecek hatta Türkçe konuşmakta zorlanmaya başlayacaksınız zaman içinde

Sürekli dizi izlediğinde sen istemesen de o dile alışıyorsun. Nasıl öğrendiğinden ziyade iletişiminin nasıl olduğuna bağlı. İletişimin iyi ise her türlü öğrenirsin.

Anadilin türkçe diye örneğin almancayı türkçe ile karşılaştırma yaparak öğrenmeye hiç çalışma bence vakit kaybı. Eskiden ingilizceyi öyle öğrenmeye çalışıyordum ve hiçbir şey birbirini tutmuyordu.

Öğreneceğin her kelimenin kendi dilinde anadilinden farklı anlamları olur. Bu yüzden zaten gurbetçiler genellikle türkçe konuşurken zorlanıyorlar. Türkçe ile benzetme yapamıyorlar kullandıkları kelimeleri çünkü karşılaştıracak türkçe kelime yok anlamları hep farklı.

Öğreneceğin dilin kelimelerini kendi anlamlarıyla öğren. Daha zor ama ileride rahatlatır seni. Cümle kurarken falan şu şu anlama geliyordu diyip direkt koyarsın. Yukarıda denilen gibi oyun oynuyorsan o dile çevirebilirsin, instagram kullanıyorsan o dile çevirebilirsin.

Kanka maruz kalacaksın başka türlü öğrenilmiyor. İlk başta en çok kullanılan 200 kelimeyi su gibi bileceksin, oradan grammere geçeceksin aynı zamanda listeningini geliştirmek için hem İngilizce hem Türkçe alt yazılı sitcomlar izleyeceksin. Speaking geliştirmen için yabancı dost ya da CS:GO'da takım arkadaşlarınla ne yaptığını nereli olduğunun falan makarasını yapabilirsin.

1-2 tane dil öğrenemezsin öyle bir şey yok. Tek bir dile odaklan şu anda ve o dil de zaten İngilizce olmak zorunda çünkü İngilizce bilmeden başka ülkeye falan gidemezsin. Üstteki arkadaşların dediği gibi hayatının içine ingilizceyi de katarak yaşaman lazım öyle öyle ilerlersin.

Vallahi bende düşünüyorum bayramdan sonra 30k para kursa vereceğim daha verimli olsun diye 1 yıl boyunca eğitim alacağım desteklemesi için yabancı videolar izlerim anlamasam bile aşına olursun zamanla farkında olmadan sende yapabiliyorsan bu yönde ilerle kurs daha sağlıklı olur diye düşünüyorum (okulu açığa aldım)

Nasıl öğrenirimden ziyade farklı bir noktaya değineceğim. Farklı bir dil konuşurken en çok dikkat etmen gereken şey çeviri yapmamak. Hazırlıktaki hocam hep derdi ki türkçe düşünüp ingilizce konuşuyorsun. Kafanda çeviri yapmadan konuşabildiğin zaman o dili konuşuyor olursun. Ülkede çoğu insan türkçe düşünüp farklı dillerde konuşuyor. İyi ingilizce iyi x dili olan insanlar bunu yapmayan insanlar genelde.

Geri
Yukarı