Yağ oranını düşürmek için tavsiyeler

Dostum ne diyorsun? Ben kardiyo yapmasın diye bir şey yazmadım. Set sorusuna cevap verdim sadece. Senin dediğinle de düzgün yağ yakılmaz bu arada 😀. Örneğin 1 dakika yüksek hızda koşup sonrasında 2 dakika düşük tempoda koşulacak şekilde ayarlanması lazım.

Hocam siz bu arkadaşın dediklerine bakmayın. Ben kısaca sana özetleyim.
1- Sadece kardiyo yaparak yağ erimez.
2- Ağırlıkları set başına en az 10-12 tekrar yapacak şekilde ayarla.
3- HIIT kardiyo yapman lazım, internetten araştırabilirsin.
4- Günlük alacağın kalori sayın, harcadığından az olması lazım.
5- Protein ağırlıklı beslenmen lazım. Günde en az 40-50 gram protein alman şart.
6- Şekerli, yağlı şeyler tüketmemekten bahsetmeme gerek yok herhalde.
Sadece ağırlık antrenmanı ile yağ yakılmayacağını söyledim. Neden sürekli yüksek hızda koşmaması gerektiğini de söyledim. Eksik yok dostum kimse de profesyonel değil burda.

Dostum ne diyorsun? Ben kardiyo yapmasın diye bir şey yazmadım. Set sorusuna cevap verdim sadece. Senin dediğinle de düzgün yağ yakılmaz bu arada 😀. Örneğin 1 dakika yüksek hızda koşup sonrasında 2 dakika düşük tempoda koşulacak şekilde ayarlanması lazım.

Hocam siz bu arkadaşın dediklerine bakmayın. Ben kısaca sana özetleyim.
1- Sadece kardiyo yaparak yağ erimez.
2- Ağırlıkları set başına en az 10-12 tekrar yapacak şekilde ayarla.
3- HIIT kardiyo yapman lazım, internetten araştırabilirsin.
4- Günlük alacağın kalori sayın, harcadığından az olması lazım.
5- Protein ağırlıklı beslenmen lazım. Günde en az 40-50 gram protein alman şart.
6- Şekerli, yağlı şeyler tüketmemekten bahsetmeme gerek yok herhalde.

Hocam bahsettiğiniz şey kardiyo. Koşu bandında Hızı 5, Eğimi 10 yapın ve 30 dakika yürüyün. Her gün ağırlık antrenmanı sonrası bunu yaparsanız çok iyi yağ yakımı olur.

Günlük kalori ihtiyacını hesaplayıp öğünlerini ona göre yemek.
Abur cubur yememek.
Her gün antrenman sonrası koşu bandında yürüyüş yapmak.
Disiplinli olmak.
Her gün 2-3 kere tartılıp morelini bozmamak 3-4 günde veya haftada bir tartılmak.
Çok da bir olayı yokmuş aslında değil mi :)

Çok teşekkür ederim kalori açığı oluşturacağım ama ne kadar kalori açığı oluşturmalıyım yani 500 kalori mi 200 mü bilmiyorum nasıl öğrenebilirim?

Merhaba arkadaşlar yağ oranımı düşürmek istiyorum. Sizlerden öğrenmek istediğim 2 soru var yardımcı olabilir misiniz?

1- yağ oranımı azaltmak için tavsiyeleriniz var mı antrenmandan önce işte şunu iç bunu yap gibi?
Yani aklınıza ne tavsiye geliyorsa yazın yapacağım hepsini.
2- yağ oranını azaltırken set ve tekrar sayım kaç olmalı?

@Firevs

Öncelikle bir koşu ölçülerinizi alın ve yağ oranınızı hesaplayın.

Sıra yağ oranınız ve kilonuza göre günlük almanız gereken ortalama kalori, ve günlük yaktığınız ortalama kaloriyi öğrenmelisiniz.

Bu siteye boyunuz kilonuz yaşınız cinsiyetiniz ne kadar hareket aktifliği gösteriyorsunuz gibi kısımlar olacak buraya bu bilgileri girin.
Ayrıca unutmadan sitede settings kısmını açıp "body fat" kısımına yağ oranınızı girin. Ve sırası ile bmr hesaplama methodlarından 3 methodu sırası ile hesaplayın ve çıkan kalorilerin ortalamasını alın.

Sıra geldi işin en zor kısımı olan boğazı tutmaya, yani kalori açığı oluşturmak. Eğer hızlı bir yağ oranı azalımı istiyorsanız 500 ila 1000 kalori arasında açık koymalı ve bu açığı protein ile beslenerek yağ kaybetme odaklı bir beslenme programı ile desteklemelisiniz.

Bu bilgiler temelde yağ oranını azaltmak için kullanılabilecek en basit bilgiler.

Sıra gelelim sorularınıza:

1- antrenman öncesi bir filtre kahve içerseniz hem su atımında yardımcı olacak hem de içerisinde bulunan kafein maddesi sayesinde antrenmanda daha enerjik olacaksınız. Bu arada illaki filtre kahveye gerek yok normal Türk kahveside olabilir.

2- set ve tekrar sayınıza siz karar vermelisiniz, eğer bir harekette belirli bir kiloda yaklaşık 13 ila 15 tekrar arasında bir tekrar ile set atabiliyorsanız kiloyu arttırıp kaslara verilecek hasar seviyesini de arttırmalısınız.

Son olarak yüksek tempolu dediğimiz HIT kardiyoları uygularsanız yağ yakımı gerçekten hızlanacaktır.

Öncelikle bir koşu ölçülerinizi alın ve yağ oranınızı hesaplayın.

Sıra yağ oranınız ve kilonuza göre günlük almanız gereken ortalama kalori, ve günlük yaktığınız ortalama kaloriyi öğrenmelisiniz.

Bu siteye boyunuz kilonuz yaşınız cinsiyetiniz ne kadar hareket aktifliği gösteriyorsunuz gibi kısımlar olacak buraya bu bilgileri girin.
Ayrıca unutmadan sitede settings kısmını açıp "body fat" kısımına yağ oranınızı girin. Ve sırası ile bmr hesaplama methodlarından 3 methodu sırası ile hesaplayın ve çıkan kalorilerin ortalamasını alın.

Sıra geldi işin en zor kısımı olan boğazı tutmaya, yani kalori açığı oluşturmak. Eğer hızlı bir yağ oranı azalımı istiyorsanız 500 ila 1000 kalori arasında açık koymalı ve bu açığı protein ile beslenerek yağ kaybetme odaklı bir beslenme programı ile desteklemelisiniz.

Bu bilgiler temelde yağ oranını azaltmak için kullanılabilecek en basit bilgiler.

Sıra gelelim sorularınıza:

1- antrenman öncesi bir filtre kahve içerseniz hem su atımında yardımcı olacak hem de içerisinde bulunan kafein maddesi sayesinde antrenmanda daha enerjik olacaksınız. Bu arada illaki filtre kahveye gerek yok normal Türk kahveside olabilir.

2- set ve tekrar sayınıza siz karar vermelisiniz, eğer bir harekette belirli bir kiloda yaklaşık 13 ila 15 tekrar arasında bir tekrar ile set atabiliyorsanız kiloyu arttırıp kaslara verilecek hasar seviyesini de arttırmalısınız.

Son olarak yüksek tempolu dediğimiz hıt kardiyorları uygularsanız yağ yakımı gerçekten hızlanacaktır.

Bu yazınız bana çok yardımcı oldu kaldı 2 sıkıntı hocam.

1-bu attığınız sitedeki verilerde ve diğer sitelerde bir sitede 2600 kalori almam gerektiğini söylerken diğer site 2900 söylüyor kalori açığıda biliyorsunuz 500-1000 arası olmalı sizce bana ideal olan kalori kaç 2200-2300 iyi mi bu arada 8-9 aydır yapıyorum sporu.
2-500-1000 kalori arası demişiniz şimdi ben 500 mü açık vermeliyim 700 mü yoksa 1000 mi neye göre.
3-kendime haftalık olarak yemek programı yapmak istiyorum yemek için tavsiyeniz ettiğiniz bir kaynak var mı?
Not: Cevaplarsanız çok sevinirim hocam sizin gibi bilgili insanlara az denk geliyorum.

Bu yazınız bana çok yardımcı oldu kaldı 2 sıkıntı hocam.

1-bu attığınız sitedeki verilerde ve diğer sitelerde bir sitede 2600 kalori almam gerektiğini söylerken diğer site 2900 söylüyor kalori açığıda biliyorsunuz 500-1000 arası olmalı sizce bana ideal olan kalori kaç 2200-2300 iyi mi bu arada 8-9 aydır yapıyorum sporu.
2-500-1000 kalori arası demişiniz şimdi ben 500 mü açık vermeliyim 700 mü yoksa 1000 mi neye göre.
3-kendime haftalık olarak yemek programı yapmak istiyorum yemek için tavsiyeniz ettiğiniz bir kaynak var mı?
Not: Cevaplarsanız çok sevinirim hocam sizin gibi bilgili insanlara az denk geliyorum.

Hocam kilonuz tam olarak kaç? Eğer 60kg civarında iseniz kalori açığını 300 400 yapıp yağ alımını düşürüp protein alımını yükseltmesiniz. Kalori değerlerinin farklı olması farklı hesaplama methodlarının bulunması, ayrıca attığım sitede yağ oranıda değerlendirildiğinden dolayı daha net bir sonuç vermekte. Beslenme programından kastım kesin bir program değil, sadece düzen kurmak. FatSecret uygulamasından yediğiniz besinleri takip edip ne kadar yağ aldığınız ve ne kadar protein aldığınızı izlemelisiniz.

185 boy 79 kiloyum.
Şu iki sorum hakkında bilginiz varsa cevaplarsanız sevinirim.

"Beslenme programından kastım kesin bir program değil, sadece düzen kurmak. FatSecret uygulamasından yediğiniz besinleri takip edip ne kadar yağ aldığınız ve ne kadar protein aldığınızı izlemelisiniz." yemek programına gerek yok, yediklerinizdeki yağ miktarına dikkat edin yeterli.

500 600 civarı açık vermeniz yeterli. Zaten bu açık illa belirli bir aralıkda olacak her gün besinlerden tam 500 kalori kesmeniz pek mümkün değil.

"Beslenme programından kastım kesin bir program değil, sadece düzen kurmak. FatSecret uygulamasından yediğiniz besinleri takip edip ne kadar yağ aldığınız ve ne kadar protein aldığınızı izlemelisiniz." yemek programına gerek yok, yediklerinizdeki yağ miktarına dikkat edin yeterli.

500 600 civarı açık vermeniz yeterli. Zaten bu açık illa belirli bir aralıkda olacak her gün besinlerden tam 500 kalori kesmeniz pek mümkün değil.

Dostum Allah senden razı olsun içimden gelerek söylüyorum senden çok şey öğrendim şu an tek derdim yağ oranımı düşermek eklemek istediğin şeyler var mı tavsiye ettiğin onları da yapacağım çünkü bu yazdıklarını yarından itibaren yapacağımda

An yediğiniz besinleri takip edip ne kadar yağ aldığınız ve ne kadar protein aldığınızı izlemelisiniz."

Sizin söylemek istediğiniz sanırım şu videoki olay değil mi güzel video bu arada çoğu kişi dikkat etmiyor
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı