Yandex Browser nasıldır?

Microsoft'un ABD merkezli bir şirket olması da onları masum kılmıyor, öntanımlı Edge ve Windows 10 ile gelen tümleşik telemetri özellikleri mahremiyetiniz için en büyük tehlikeyi oluşturuyor olabilir. Microsoft'un bu denli Windows 10 teşviğinin altında bunu görüyorum, hafızam yanıltıyor olabilir ama 7 lisanslarının 8 veya 8.1 için, Vista lisanslarının aynı şekilde sonraki sürümler için geçerli olduğunu hatırlamıyorum.

Bir uygulama indirdiğimizde virüs gibi zorla kuruluyorsa bir sorun var demektir, benim hiç hoşuma gitmedi Chrome, RAM'iniz fazla değilse Opera ya da Opera GX.

Evet, eskiden Yandex'in zırt pırt gizlice kurulduğuna kendim de şahit olmuştum. Ama bu sefer kendi merakımla indirdim ve beğendim açıkçası. Ama dediğiniz gibi biraz şaibeli bu konuda Yandex. Chrome zaten yüklü bilgisayarımda fena da çalışmıyor ama arayüzünü sevmiyorum ve bana çok eksik geliyor özellik bakımından.

Opera tavsiye ederim. Yandex bana gereksiz ağır gibi ve birazda alışılmışın dışında sitelere yönlendiriyor gibi geldi. Ha illede Yandex kullanacaksanız arama motorunu yine google yapın derim.

Opera'yı da aslında çok sevmiştim ama hem bilgisayarımda pek performanslı çalışmadı hem de onun hakkında da pek iyi şeyler okumadım. Alan şirketin (sanırım yukarıda yazılmış Qihoo) geçmişi pek temiz değilmiş.

Rus menşeli hiçbir yazılıma güvenmemeniz gerekir. Yandex Browser tıpkı Edge gibi kullanıcıların neredeyse bütün hareketlerini, hangi amaca hizmet ettiği belli olmayan sunuculara gönderiyor.

Ana akım tarayıcılar arasında Firefox ve Brave en güvenli olanlar, daha güvenli bir şeyler isterseniz Iridium ve Basilisk iyi tercihler olabilir.

Brave yüklü şu an ama arayüzünü sevemedim. Firefox'a kaldım yine galiba :)

Evet, eskiden Yandex'in zırt pırt gizlice kurulduğuna kendim de şahit olmuştum. Ama bu sefer kendi merakımla indirdim ve beğendim açıkçası. Ama dediğiniz gibi biraz şaibeli bu konuda Yandex. Chrome zaten yüklü bilgisayarımda fena da çalışmıyor ama arayüzünü sevmiyorum ve bana çok eksik geliyor özellik bakımından.

Opera'yı da aslında çok sevmiştim ama hem bilgisayarımda pek performanslı çalışmadı hem de onun hakkında da pek iyi şeyler okumadım. Alan şirketin (sanırım yukarıda yazılmış Qihoo) geçmişi pek temiz değilmiş.

Brave yüklü şu an ama arayüzünü sevemedim. Firefox'a kaldım yine galiba :)
Vivaldi de bir alternatif. Opera'nın asıl geliştirici ekibinden bir grubun başlattığı bir proje.

Valla ben uzunca bir süredir Yandex kullanıyorum haber akışları ve bunları özelleştrebilme çok iyi geldi bana diğer tarayıcılarda onun verdiği tadı alamadım. Kişisel veriler önemli elbet ama şu an bir çoğumuzun telefonunda Yandex haritalar yüklü veriyi her türlü mobil olarak alma imkanı var adamların.

Burada edindiğim cevaplar ve internet araştırmama göre hiçbiri güvenli değil. Biraz da olsa güvenilir kullanmak daha mantıklı.Hiç yoktan iyidir. Yandex browser hiç deneyimlemediğim için o konuda bir şey diyemem. Opera kesinlikle güvenli değil.
Burada edindiğim cevaplar ve internet araştırmama göre hiçbiri güvenli değil. Biraz da olsa güvenilir kullanmak daha mantıklı.Hiç yoktan iyidir. Yandex browser hiç deneyimlemediğim için o konuda bir şey diyemem. Opera kesinlikle güvenli değil.

Hiçbiri güvenli değil yanlış bir tabir olmuş. Tamamıyla güvenli değil diyelim. Mozilla ve Brave'in daha güvenilir olduğu söyleniyor.

Son düzenleme:
Merhaba, bugün Yandex Browser'ı indirip denedim ve çok hoşuma gitti. Ama Rus menşeili bir şirket olması dolayısıyla biraz mesafeliyim, şifrelerimi falan aktarmadım bu yüzden. Reddit'te falan hep Rus şirketi olduğu için kullanma falan yazmışlar. Sizin düşünceleriniz neler bu browser hakkında? Aynı özelliklere sahip daha güvenilir dediğiniz seçenekler varsa onları da duymak isterim. Sağlıklı günler.
Rus oldu diye ne oluyor seni bilgilerinimi çalıyor o kadar mesafeliysen chromede kullanma oda bilgilerini calıyor google calıyor zaten zanetme sadece ruslar çalıyor diye sen eğer bilgilerini vermezsen onlarda almazlar bende bi yandexe bakayım dedim güzel bir uygulama hiç bir sorunu yok bence cogu tarayıcılara taş cıkarır bence opera opera diyorlarda operanın ne kadar ram tüketiklerini bilmiyorlar :) senin ne hoşuna giderse onu kullan ama şifrelerini falan kaydetmesine izin verme ben öyle yapıyorum

Hiçbiri güvenli değil yanlış bir tabir olmuş. Tamamıyla güvenli değil diyelim. Mozilla ve Brave'in daha güvenilir olduğu söyleniyor.
güvenlimi bilmeme ama cok fazla ram tükettiğini biliyorum. ve gördümde

Geri
Yukarı