Yanlış bölüm tercihinden nasıl kurtarılır?

720905

Picopat
Merhaba arkadaşla, r ben bu sene YKS'ye girip kendine uygun bir bölüm seçemeyen bir öğrenciyim. YKS'ye çalışırken YBS istiyordum, puanım yetmedi mezuna da kalmak istemedim. Onun yerine iyi bir üniversite de coğrafya ya puanım yetiyordu, tercih yaptım. Şu an o bölümü okuyorum ama üniversiteye ilk gittiğimden beri kendimi o bölüme ait hissetmedim. Zaten mezun olunca iş bulmak, o bölüm için çok zor. O yüzden şu an üniversiteye ayda 1 gidiyorum.

Vizelerim berbattı, finale de gireceğim ama geçme imkanım yok. Zaten bu sene aynı zamanda sınavsız ikinci üniversite olarak istediğim bölüm olan YBS'ye kayıt yaptırdım, açık öğretimden onu okuyorum, kendimi geliştirmek istiyorum. Coğrafya bölümünüde bırakmak istiyorum. Yatay geçiş ile kendi memleketimdeki bir meslek yüksekokuluna geçiş yapmayı düşünüyorum.

Şu an yatay geçiş için önümde aylar var ben çok sıkılıyorum, bu durumdan kimseye de bir şey söylemiyorum. Benimle bu durumu yaşayan, yaşamış bana tavsiyesi olanları dinlemek isterim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşla, r ben bu sene YKS'ye girip kendine uygun bir bölüm seçemeyen bir öğrenciyim. YKS'ye çalışırken YBS istiyordum, puanım yetmedi mezuna da kalmak istemedim. Onun yerine iyi bir üniversite de coğrafya ya puanım yetiyordu, tercih yaptım. Şu an o bölümü okuyorum ama üniversiteye ilk gittiğimden beri kendimi o bölüme ait hissetmedim. Zaten mezun olunca iş bulmak, o bölüm için çok zor. O yüzden şu an üniversiteye ayda 1 gidiyorum.

Vizelerim berbattı, finale de gireceğim ama geçme imkanım yok. Zaten bu sene aynı zamanda sınavsız ikinci üniversite olarak istediğim bölüm olan YBS'ye kayıt yaptırdım, açık öğretimden onu okuyorum, kendimi geliştirmek istiyorum. Coğrafya bölümünüde bırakmak istiyorum. Yatay geçiş ile kendi memleketimdeki bir meslek yüksekokuluna geçiş yapmayı düşünüyorum.

Şu an yatay geçiş için önümde aylar var ben çok sıkılıyorum, bu durumdan kimseye de bir şey söylemiyorum. Benimle bu durumu yaşayan, yaşamış bana tavsiyesi olanları dinlemek isterim.
Üniversiteden alacağımız diplomanın geçerliliği bu yüzyılda maksimum 5 yıl. Olay kendimizi geliştirmekte bitiyor. Yetkin Gençler gibi programlara katılabilirsin bu süreç içerisinde. Üniversiten iyiyse bölümün değil ama topluluk, Erasmus gibi imkanlarından yararlanarak ve oradaki insanlarla network oluşturarak kendine güzel deneyimler katabilirsin. Bulunduğun şehrin ve üniversitenin imkanlarını sonuna kadar kullan. Ben de aslında istemediğim bir bölümü okuyorum ama bunu okuyanlar arasında iyi bir ortalamam vardı ve bu sayede Erasmus'a gidebildim. Hiçbir şey için hiçbir zaman geç değil.

Üniversiteden alacağımız diplomanın geçerliliği bu yüzyılda maksimum 5 yıl. Olay kendimizi geliştirmekte bitiyor. Yetkin gençler gibi programlara katılabilirsin bu süreç içerisinde. Üniversiten iyiyse bölümün değil ama topluluk, Erasmus gibi imkanlarından yararlanarak ve oradaki insanlarla network oluşturarak kendine güzel deneyimler katabilirsin. Bulunduğun şehrin ve üniversitenin imkanlarını sonuna kadar kullan. Ben de aslında istemediğim bir bölümü okuyorum ama bunu okuyanlar arasında iyi bir ortalamam vardı ve bu sayede Erasmus'a gidebildim. Hiçbir şey için hiçbir zaman geç değil.

Teşekkür ederim şu an okuduğum üniversitesinin imkanları araştıracağım.

Geri
Yukarı