Yanlış gönderilen ürünü kabul edersek başımıza ne gelebilir?

Gönderen firmanın elinde ki irsaliyede alacağınız ürün değil de gönderilen ürün var ise sizin siparişinizle birlikte geri alma hakları var. Şayet gönderilen ürünün sevk irsaliyesi ile aldığınız ürün aynı ürün yazıyorsa o zaman iade etme zorunluluğunuz yok bir şey kanıtlayamazlar dolayısıyla isteyemezler.

Ama... Ne olursa olsun bir kişi yanlış yapıyor diye sizde yanlışa yanlışla cevap vermeyin. Benim size nacizane tavsiyem bu yönde olur.

Bazı arkadaşlar firmalara ders olsun gibi söylemiş ama o firmaya bir şey olmaz onu hatalı gönderen kimse ondan tanzim ederler zaten. Şimdi durum öyle iken belki de asgari ücret ile geçinen birinin bir maaş kaybına yol açılmış olacak. Tamam onun hatası ama hata insanlar içindir son karar sizin nihayetinde kanıtlama isteme gibi şeyleri bir kenara bırakıyorum işin bir de bu yönü var.

Bazı arkadaşlar firmalara ders olsun gibi söylemiş ama o firmaya bir şey olmaz onu hatalı gönderen kimse ondan tanzim ederler zaten. Şimdi durum öyle iken belki de asgari ücret ile geçinen birinin bir maaş kaybına yol açılmış olacak. Tamam onun hatası ama hata insanlar içindir son karar sizin nihayetinde kanıtlama isteme gibi şeyleri bir kenara bırakıyorum işin bir de bu yönü var.
Yukarıda da belirttiğim gibi yanlış birşeye yanlışla cevap vermek doğru değil. Firma konusunda ise dediğiniz gibi genelde çalışandan temin ediliyor zarar. Haa şu da var onu da yine yukarıda belirttim.
"Gönderen firmanın elinde ki irsaliyede alacağınız ürün değil de gönderilen ürün var ise sizin siparişinizle birlikte geri alma hakları var. Şayet gönderilen ürünün sevk irsaliyesi ile aldığınız ürün aynı ürün yazıyorsa o zaman iade etme zorunluluğunuz yok bir şey kanıtlayamazlar dolayısıyla isteyemezler. "

Şimdi varsayalım ki ben bir internet sitesi üzerinden 60₺ değerinde bir klavye satın aldım. Fakat onlar bana 2.000₺ değerinde başka bir ürün yolladılar. Bende bu ürünü kabul ettim. Bu alışveriş sitesinin ürünü benden geri istemesi gibi bir hakkı var mı? Veya varsayalım ki yanlış olan ürünü aldım fakat benden onu çaldılar. Ürünün değerini benden istemeye hakları var mı? Bu konunun yasal olan tarafını bilmek istiyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim. Lütfen kişisel düşüncelerinizi yorum olarak atmayın. Bu olayın kanun ve yasa tarafında nasıl olduğunu öğrenmek istiyorum.
Not: Olay tamamen varsayımsaldır.

Kargo şirketinin dandikliği nedeniyle olabilir ürünü geri isterler ama vermezseniz bir sıkıntı olacağını düşünüyorum.

Aynı şey değil, buraya gelip tanımadığın birine hırsız demende ayrıca terbiyesizlik. Ortada dolandırıcılık yok bir hata var, her insan hatalarının sonucuna katlanmalıdır. İyi günler size.
Sizi hırsızlıkla itham etmedim bu olayın teorik olduğunu siz söylediniz zaten.😉
"Her insan hatalarının sonucuna katlanmalı."
Bu çok tehlikeli bir söz. Birisi yolda iPhone11'ini unutursa ve başka kişi de "onun hatası" diyip telefonu alırsa aynı şekilde hırsızlıkla yargılanır. Olayın hukuki boyutunu sordunuz ben de hukuk mezunu olarak cevabını verdim.
İyi günler.

Bende iş yerinde hatalar yaptım ve bu hataların bedelini ödedim. Bu sayede artık işimde daha dikkatliyim. Üzülüp hataları görmezden gelmek belki de bu kişiye daha zararlı olacak. Benim düşüncem de bu şekilde yorumlarınız için teşekkürler.

Bende iş yerinde hatalar yaptım ve bu hataların bedelini ödedim. Bu sayede artık işimde daha dikkatliyim. Üzülüp hataları görmezden gelmek belki de bu kişiye daha zararlı olacak. Benim düşüncem de bu şekilde yorumlarınız için teşekkürler.

Dediğim gibi son karar sizin. Kanun da her zaman delillere bakar. Bunun en önemli kanıtları fatura, sevk irsaliyesi ve kargo tutanağıdır. Bunların hepsinde de sizin normalde aldığınız ürün yazıyorsa zaten ispat edilmesi çok zordur. Ama şunu da unutmamak lazım tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum bütün bunlara rağmen firma dava açar ve bir şekilde kazanırsa siz dolandırıcılık suçundan ceza alabilirsiniz.

Sizi hırsızlıkla itham etmedim bu olayın teorik olduğunu siz söylediniz zaten.😉
"Her insan hatalarının sonucuna katlanmalı."
Bu çok tehlikeli bir söz. Birisi yolda iPhone11'ini unutursa ve başka kişi de "onun hatası" diyip telefonu alırsa aynı şekilde hırsızlıkla yargılanır. Olayın hukuki boyutunu sordunuz ben de hukuk mezunu olarak cevabını verdim.
İyi günler.
Kesinlikle üstüme alınmadım o yüzden tanımadığınız birisi dedim. Üstüme alınsaydım "bana" ibaresini kullanırdım. Farklı farklı örnekler vererek olayı farklı açıdan ele almak tabi ki mümkün. Örneğin telefon numaranızın 1 hanesini farklı yazarak farklı bir kişinin faturasını ödemek de bir hatadır ve elinizden hiçbir şey gelmez. Ve sizin farklı bir kişinin faturasını ödemeniz o kişiyi hırsız yapmaz. Tabi ki bu benim kişisel görüşüm. Hukuk mezunu olan sizsiniz. Daha iyisini bilirsiniz. İyi günler.
Kararım şu şekildedir; bekleyeceğim, eğer ürünün iadesini isterlerse bir sorun çıkarmayacağım ama istemezlerse de kullanmaya devam edeceğim.

Hocam yanlış yollamaları ya kargonun ya da şirketin suçu. İnşallah size 60 TL'lik klavye yerine İtopya'dan hazır Pc yollarlar da akılları başına gelir.
Hocam 10000 TL sipariş verince hıyar geliyor şirkete ulaşamıyoruz. Size de ulaşamasınlar böyle durumda.
Kesinlikle hocam itopya pismanliktir

Geri
Yukarı