Yanlış PSU kablosu takıldığı için RX 470 yanmış olabilir mi?

theckar

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba başıma çok kötü bir şey geldi. Denemek için birinden RX 470 aldım. Elimdeki 850Watt Corsair 80 Plus PSU ile sistemime bağladım. Görüntü gelmedi. İlk taktığım da fanlar dönüp duruyordu sürekli kartın üstündeki ASUS LED ışığı yanıp sönüyordu. Hemen söktüm. Sonra eski sistemimi taktım ancak o da görüntü vermedi. Anakartım yandığına eminim. Anakart hariç tüm parçaları değiştirdim. Ama anlamadığım nokta RX 470 nasıl yandı. Başka bilgisayar da RX 470ı denedim çalışmadı. Aklıma gelen tek konu PSU modülerdi bende elimdeki kısa aparat ile ekran kartına bağladım. Ondan olabilir mi? Aşağıdaki görselde mevcut nasıl bağladığım.

Sistemim.

Xeon X3470.
8 GB DDR3 1666MHz RAM.
GT 1030 2 GB.
240 SSD.
Foxconn H55MXV.

Her şey RX 470 taktıktan sonra oldu.

Dosya Ekleri

• IMG_20210905_141238.jpg
    IMG_20210905_141238.jpg
    132,1 KB · Görüntüleme: 82
İki kablo soketi de GPU için. Üzerinde PCI-E yazıyor ?

NOT: Sen "PSU" yazdığın soket ucunu güç kaynağına mı taktın tam olarak anlayamadım...

İki kablo soketi de GPU için. Üzerinde PCI-e yazıyor?

NOT: Sen "PSU" yazdığın soket ucunu güç kaynağına mı taktın tam olarak anlayamadım...

Evet çünkü PSU ucu uymadı elimde de sadece bu kablo vardı.
Ekran kartının PCI-e güç bağlantılarını yapmazsan kart çalışmaz.

Fotoğrafta belirttiğim gibi taktım
Eğer 6+2 pini PSU'ya taktıysan geçmiş olsun. Fiziksel olarak bu mümkün mü emin değilim. Bende de TX 750M var ama açıp bakamam.
Bunu yaptım sanırım. Ama sonuçta ekran kartına 6 pin girişi girdi.
Anakart ve ekran kartının yandığı sonucuna nasıl ulaştın?
Anakart hariç tüm parçaları başka parçalarla denedim görüntü gelmiyor. Ekran kartını da başka pc de denedim yine görüntü yok.

Evet çünkü PSU ucu uymadı elimde de sadece bu kablo vardı.

Fotoğrafta belirttiğim gibi taktım

Bunu yaptım sanırım. Ama sonuçta ekran kartına 6 pin girişi girdi.

Anakart hariç tüm parçaları başka parçalarla denedim görüntü gelmiyor. Ekran kartını da başka pc de denedim yine görüntü yok.
Hocam siz yanlış takmışsınız, resimde gözükmeyen ucunu PSU ya, görünen iki ucu ekran kartına takıcaksınız, eğer ekran kartı sadece 6 pin ise, 6 pinin birini takacaksınız (8 pin ise 6+2 şeklinde), diğer pin boşta kalacak.

Son düzenleme:
Hocam siz yanlış takmışsınız, resimde gözükmeyen ucunu PSU'ya, görünen iki ucu ekran kartına takacaksınız, eğer ekran kartı sadece 6 pin ise, 6 pinin birini takacaksınız (8 pin ise 6+2 şeklinde), diğer pin boşta kalacak.

Biliyorum da PSU modüler dediğiniz PSU girişi de benim PSU'ya uymadı o yüzden böyle bir şey yaptım pişmanım ama bu şekilde de yanması saçma geliyor. Sonuçta 6 pin girdi ekran kartına anlamadım.

Biliyorum da PSU modüler dediğiniz PSU girişi de benim PSU'ya uymadı o yüzden böyle bir şey yaptım pişmanım ama bu şekilde de yanması saçma geliyor. Sonuçta 6 pin girdi ekran kartına anlamadım.
Kart yanmaz niye yansın? Siz doğru bağlantıları yapıp tekrar deneyin. Ortada kartın yanmasını gerektiren bir durum yok.

Geri
Yukarı