Yanlışlıkla biçimlendirilmiş SSD kurtarılabilir mi?

Zoru yaparız, imkansız ise biraz zaman alır.
Bu da benim bir anımdır :)
1624154717683.png

1624154738022.png

Bilginiz yoksa ücretsiz program felan hiç uğraşmayın, nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ama artık günümüzde birçok yerde mevcut olan veri kurtarma merkezlerine başvurun. Verilerinizi yüksek ihtimal getireceklerdir.

Bugün uzun bir aradan sonra eski yaşadığım eve geri dönüp bilgisayarımı kurdum. Odayı kurcalarken bulduğum USB'lere bakayım derken gittim e diskimi (256 GB Crucial) biçimlendir dedim (he bir de onu da becerememişim) oyunlarımı açmaya çalışırken fark ettim. Şu anda mevcut alan şudur diye de göstermiyor bunu geri almanın bir yolu var mıdır? Yardımınıza ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim not: Sistem geri yükleme de diskimi görmüyor.

Eki Görüntüle 1075534

Aynı olay 3 gün önce bana da geldi Windows 11 yüklerken yanlış diski sıfırladım ve 25 GB veri silindi zaten hata verdi boşu boşuna gitti daha sonra 2 3 programla 5 GB'sini kurtardim.

Bugün uzun bir aradan sonra eski yaşadığım eve geri dönüp bilgisayarımı kurdum. Odayı kurcalarken bulduğum USB'lere bakayım derken gittim e diskimi (256 GB Crucial) biçimlendir dedim (he bir de onu da becerememişim) oyunlarımı açmaya çalışırken fark ettim. Şu anda mevcut alan şudur diye de göstermiyor bunu geri almanın bir yolu var mıdır? Yardımınıza ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim not: Sistem geri yükleme de diskimi görmüyor.

Eki Görüntüle 1075534

Kurtaramazsınız. Kurtarabilseniz bile %1 ihtimaliniz var. Kurtarsanız bile bozuk çıkacaktır zaten.

İçerisindeki oyun dosyalarını kurtarmaya çalışıyorsan hiç uğraşma. Önemli dosyalar varsa önce ücretsiz çözümleri dene. TRIM açıksa programlarla veri kurtarmak çok zor. Öncelikle şunu dene.
Disk tamamen biçimlendirilmiş ise bu yöntem işe yaramayabilir. Ease us data Recovery ile Deep scan yapın. Dosya kurtarmak istemiyorsan ve eski haline döndürmek istiyorsan disk yönetimine gir> SSD'deki depolamada RAW yazar, biçimlendir>daha sonra sağ tık, yeni birim hepsine evet.

Anlamadın herhalde, adam dosyaları silmemiş SSD'yi biçimlendirmiş. Düşündüğün kadar kolay değil.

Anladım hocam. Bende Rufus ile biçimlendirmiştim yanlışlıkla. Tekrar söyleyeyim. Biçimlendirmiştim. Oldu mu?
Yavaş biçimlendirilmediği taktirde, silmek te biçimlendirmek te aynı işlemdir. Bununla ilgili bir ton kaynak video var internette. Rahatça kurtarılabiliyor. Depolama cihazları hızlı biçimlendirme ve silme esnasında aslında hiçbir dosyayı silmezler. Yerine yenisi gelene kadar hepsi aynı yerinde kalır. Biraz araştırın depolama aygıtlarının nasıl çalıştığını anlarsınız o kadar zor olmadığını. @uykuda bak arkadaş programı da vermiş. Bu arada hocam Windows'ta da çalışıyor başka bir işletim sistemine gerek yok. Ben Windows'ta sorunsuzca kurtardım.

Anladım hocam. Ben de Rufus ile biçimlendirmiştim yanlışlıkla. Tekrar söyleyeyim. Biçimlendirmiştim. Oldu mu?
Yavaş biçimlendirilmediği taktirde, silmek te biçimlendirmek te aynı işlemdir. Bununla ilgili bir ton kaynak video var internette. Rahatça kurtarılabiliyor. Depolama cihazları hızlı biçimlendirme ve silme esnasında aslında hiçbir dosyayı silmezler. Yerine yenisi gelene kadar hepsi aynı yerinde kalır. Biraz araştırın depolama aygıtlarının nasıl çalıştığını anlarsınız o kadar zor olmadığını. @uykuda bak arkadaş programı da vermiş. Bu arada hocam Windows'ta da çalışıyor başka bir işletim sistemine gerek yok. Ben Windows'ta sorunsuzca kurtardım.

Eğer bir SSD var ise ve TRIM'de açıksa veri kurtarma ihtimalin çok düşük. Çünkü TRIM silme komutu gittiği anda hücrelerin içindeki veri boşalır ve genellikle yok olur. HDD'de durum farklı, sadece adres siliniyor veri yine plakanın üzerinde.
bir de arkadaş verilerini kurtarmak istediğini nerede belirtmiş? Sadece şurası var o da SSD'yi tekrar depolama birimine dönüştürmek istediğini belirtmiş herhalde.

Şu anda mevcut alan şudur diye de göstermiyor bunu geri almanın bir yolu var mıdır?

Bugün uzun bir aradan sonra eski yaşadığım eve geri dönüp bilgisayarımı kurdum. Odayı kurcalarken bulduğum USB'lere bakayım derken gittim E diskimi (256 GB Crucial) biçimlendir dedim (he bir de onu da becerememişim) oyunlarımı açmaya çalışırken fark ettim. Şu anda mevcut alan şudur diye de göstermiyor bunu geri almanın bir yolu var mıdır? Yardımınıza ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim not: Sistem geri yükleme de diskimi görmüyor.

Eki Görüntüle 1075534
Hızlı biçimlendirme yaptıysan kurtarılır. Onun dışında pek sanmıyorum

Yeni konular

Geri
Yukarı